Pathfinder (1e)

Vložil(a) Jarilo dne 03.05.2010, 16:30
4
Průměr: 4 (4 hlasy)
2009
Hrdinská fantasy hra vycházející z d20 a kladoucí důraz na pestré pravidlové možnosti

Pathfinder představuje klasické dobrodružné fantasy RPG. Vychází z pravidel Dungeons & Dragons 3.5e. Oproti svému předchůdci nabízí veškerá pravidla, včetně rad pro DM, v jedné takřka šestiset stránkové knize. Pathfinder přináší upravená a rozšířená pravidla, nové či vylepšené skilly, kouzla a magické předměty. Systém například umožňuje vybrat si jeden ze tří stupňů rychlosti vývoje postavy.

V roce 2017 i sci-fi adaptace nazvaná Starfinder, která je s Pathfinderem první edice kompatibilní.

V roce 2019 byla hra nahrazena hrou druhou edicí Pathfinderu.

Rodina RPG her
Svět
Systém
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Hodnota
86.67
Chapel on the Cliffs, The
Kaple na útesech
2017 Dobrodružství Sandboxová výprava do vyvražděné vesnice, kde hráči musí zahubit původ zla Čeština
1
Hodnota
20.00
Iron Gods 2014 Dobrodružství Kampaň ve stylu „barbaři versus roboti“

5

Pathfinder (PF) zdařile dokázal vykurýrovat leckteré neduhy 3.5 edice D&D. Došlo k logickému sloučení některých dovedností, takže původní košatý strom skillů se zmenšil do již přijatelnější podoby. Za své vzaly především tzv. mrtvé levely známé z 3.5e, kdy postava při postupu na novou úroveň nezískala nic nového a zajímavého. Nejenže featy jsou nyní na každé liché úrovni, jednotlivá povolání mají i své "vnitřní" speciality, k nimž postupně získávají přístup s přibývajícími úrovněmi: zloději tak mají Talenty, čarodějové Rodokmen, paladinové Spásu atd. A co víc, postavy jsou nyní modulárnější - zkrátka, lze si s nimi při jejich tvorbě ještě více vyhrát. K dispozici je řada speciálních schopností, z nichž si lze vybírat, tudíž žádní dva zástupci stejného povolání nikdy nebudou jako přes kopírák. S rozšiřující příručkou Advanced Player's Guide pak lze překopat i původní schopnosti povolání a ras a nahradit je novými libůstkami, které budou lépe vystihovat vaší postavu. Zdá se, že se PF poučil i z neblahého osudu prestižek předchozí edice. V tomto duchu se tak nekonají žádné zběsilé orgie, PF naopak kráčí (osobně bych řekl že sympatičtější) cestou širší nabídky základních povolání. Za zmínku nakonec pak stojí také kvalitní paizácká předpřipravená dobrodružství, kterým mohou ta ze 4e většinou jen smutně závidět. Suma sumárum, Pathfinder je dobrou volbou pro ty hráče, kterým z nějakého důvodu nepřirostla D&D 4e k srdci a zároveň byli nespokojení s nedostatky 3.5e. Žádná revoluce, nýbrž poctivě dotažená evoluce. Za to si tak Pathfinder zasluhuje plný počet pěti hvězdiček. Pokud vám D&D nikdy nic neříkalo, tak si z hodnocení dvě hvězdičky uberte.

5

Pathfinder, hra založená na notně vylepšeném d20 systému je to co 3,5E DND ani v posledních dnech svého života nebyla. Nové nápady vylepšující tradiční DnD 3.5 přišly jako závan čerstvého vánku a já docela chápu, že hráči, kteří nebyli spokojeni s power levelem a zwowkováním 4E DND našli svého koně. Samozřejmě stále je to d20, ale celková nabídka tvorby a vývoje postav je to co z ní dělá,d le mého názoru, vrchol d20 3.5E verze. Doplňující pravidla včele s Advanced Players Guide a také Adventure Paths drží vysoko nastavenou laťku na stejné úrovni.