Žánry

Mechanika Popis
Bez žánru / univerzální

Produkty neurčené pro žádný konkrétní žánr, ale naopak použitelné ve všech žánrech nebo věnované mnoha různým žánrům najednou.

Bojová umění

Produkty zabývající se uměním boje, často beze zbraně. Karate, nindžové, samurajové, kung fu, wuxia.

Cestování časem/realitami

Žánr zabývající se cestováním mezi různými historickými obdobími nebo mezi různými alternativními realitami současnosti.

Detektivka

Hry, dobrodružství a jiné produkty, ve kterých se hráči vžívají do role vyšetřovatelů, jejichž úkolem je odhalovat zločiny, záhady a jiné nekalosti.

Dětství

Hry s tématikou dětství, školy, dospívání, šikany, střetů s dospělými.

Dospívání (young adult)

Žánr „young adult“, určený pro „mladé dospělé“ se zabývá tématikou dospívání v druhé polovině teenagerovských let a na začátku plnoletosti. Hledání sebe a svého místa ve světě, první lásky a rozchody, otázky vztahů a identity.

Fantasy

Všeobjímající kategorie pro všechny produkty v fantastických světech plných magie, příšer a záhadných sil. Patří sem všechny fantasy produkty zasazené do „historických“ reálií. Pro fantasy posunutou do kulis současnosti použijte žánr urban fantasy. Tenhle štítek je vhodné kombinovat s některým z podžánrů fantasy a tím kategorizaci zpřesnit.

Fantasy (nízká)

Podžánr fantasy vyznačující se relativní „realističností“ a nízkou mírou fantastických prvků. Bývá přízemnější, leckdy vojensky orientovaný. Magie je vzácnější nebo rovnou nebezpečná a zakázaná, fantastičtí tvorové výjimeční. Příběhy bývají antihrdinské, postavy mají různé vady a nesledují vzletné ideály, morálka má odstíny šedi. Často se dílem nese podtext cynismu nebo sociální satiry.

Fantasy (rozverná)

Rozverná („whimsical“) fantasy je odlehčený podžánr fantasy, který si hraje s lehkostí, hravostí, pestrostí. Zapomeňte na vykradače hrobek a místo toho si představte si Alenku v říši divů, roztomilé zvířecí lidi, příběhy s pohádkovým či pozitivním laděním, šprýmy, žerty a veselost.

Fantasy (starověká)

Hry a produkty ve fiktivních světech, které se ovšem neodehrávají v době odpovídající zhruba středověku, jak bývá ve fantasy běžné, ale jsou inspirované spíš naším starověkem.

Fantasy (sword & sorcery)

Akčně laděný podžánr fantasy navazující na brakovou (pulpovou) fantastiku. Nezaobírá se vzletnými zápletkami ani bitvami dobra proti zlu, postavy jsou spíš antihrdinové pochybné morálky, usilující o bohatství a slávu. Světu obvykle dominují lidé, fantastické prvky se vyskytují spíš na okraji běžné společnosti. Magie bývá vzácnější a nevyzpytatelná, lidská společnost zkorumpovaná, civilizace pomíjivá.

Fantasy (vysoká)

Vysoká (nebo taky klasická, generická, hrdinská) fantasy je podžánr fantasy, který se utvořil především kolem Dungeons & Dragons a později pronikl do širší kultury. Vyznačuje se vysokou mírou fantastických prvků, které jsou často standardizované (elfové, trpaslíci, skřeti, kostlivci...), hrají důležitou roli v příbězích a bývají vykreslované v dobrém světle (různé rasy si rozumí, magie je prospěšnou součástí společnosti...). Postavy bývají skuteční hrdinové, je jasný rozdíl mezi dobrem a zlem, příběhy se zaobírají střety velkých idejí.

Gonzo

Gonzo je nepříliš vážný žánr, který kombinuje prvky různých žánrů do jednoho velkého bizarního mišmaše – klidně smíchá lasery, létající talíře a dinosaury s mečem a magií nebo čímkoli dalším. Gonzo bývá odlehčené, klade důraz na pestrost, přepálenost a zajímavost situací.

Historie

Hry a produkty zasazené do konkrétního historického období na reálné planetě Zemi. Můžou obsahovat i prvky fantasy nebo nadpřirozena, ale jsou zasazené do našeho světa. Pro přesnější určení je dobré kombinovat tento žánr s nějakým podžánrem ze skupiny Historie.

Historie (20. století)

Produkty z historie 20. století, často se točící kolem některé z jeho válek. První a druhá světová válka, válka ve Vietnamu...

Historie (alternativní)

Historický žánr, který předpokládá, že některé klíčové události v dějinách se odehrály trochu jinak. Co kdyby Řím nepadl? Nebo kdyby druhou světovou válku vyhrálo Německo?

Historie (pravěk)

Hry odehrávající se v časech před psanými dějinami. Lovci a sběrači, pralidi, ale i dinosauři!

Historie (průmyslová revoluce)

Žánr někdy též označovaný jako „viktoriánský“. 19. století páry nebo začátek 20. století. Svět se plní fabrikami, lokomotivami, po světě lítají vzducholodě a světoběžníci objevují dosud neprobádané kouty světa. Jules Verne.

Historie (raný novověk)

Historické nebo historizující hry a produkty zasazené do renesance nebo raného novověku. Piráti v Karibiku, francouzští mušketýři, lancknechti třicetileté války...

Historie (starověk)

Historické nebo historizující hry a produkty zasazené do antiky, starověku nebo doby bronzové. 

Historie (středověk)

Historické nebo historizující hry a produkty zasazené do evropského středověku nebo velice podobného prostředí, přibližně mezi 5. a 15. stoletím.

Horor

Produkty odehrávající se v prostředí plném strachu a děsivých prvků. Vyjdou najevo vaše nejtemnější tajemství? Dožene vás vraždící maniak se sekerou? A co se skrývá v tajemném hradě rýsujícím se pod úplňkem na horizontu?

Horor (gotický)

Klasický romantický horor vycházející z mýtů o nadpřirozených bytostech. Upíři, vlkodlaci, mumie, strašidelné domy, čarodějnice a tajemný hrad na obzoru.

Horor (grimdark)

„Grimdark“ je nadsazený subžánr hororu s výrazně násilnou, dystopickou a amorální stylizací. Nejenže je všechno temné a krvavé, ale ještě temnější a krvavější! Název je inspirovaný mottem světa Warhammeru 40,000: „In the grim darkness of the far future there is only war“ (V pochmurné temnotě vzdálené budoucnosti existuje jen válka).

Horor (weird)

Podžánr hororu, někdy taky zvaný „kosmický“ nebo „lovecraftovský“, zabývající se neznámými a nepoznatelnými hrůzami, které se vzpouzejí pochopení a pohlédnout jim v tvář často znamená šílenství. Pracuje s motivy tísně, neklidu a chapadel.

Horor (zombie apokalypsa)

Oblíbený hororový podžánr, ve kterém živí mrtví chodí po světě a žerou vaše mozkýýýý...

Kaidžú

Kaidžú je japonský žánr točící se kolem gigantických nestvůr, které mají zálibu v ničení velkoměst a vzájemných soubojích. Příkladem budiž třeba Godzilla.

Komedie/satira

Produkty, které mají být vtipné a humorné nebo které satirizují společenské jevy.

Konspirace

Kospirační žánr vykresluje svět plný spiknutí a zákulisních machinací, ve kterém odkrytí jedné záhady jen otevírá cestu k záhadám ještě hlubším a zamotanějším.

Mechové

Žánr obrovských bojových robotů, jejichž neohrožení piloti se utkávají v ničivých bitvách. 

Mnohovesmír

Žánr zabývající se cestováním mezi různými světy, sférami existence nebo prostředími, kde platí jiné fyzikální zákony.

Mořeplavba

Produkty zabývající se dobrodružstvím na vlnách oceánů, mořeplavbou, loděmi a výpravami na ostrovy... nebo třeba do podvodních říší.

Multižánrové

Hry a herní produkty, které se nedají zařadit do jasného žánru, protože je záměrně střídají. Zároveň ale nejsou tak docela univerzální – většinou předpokládají konkrétní herní prostředí smíchané z různých vlivů, ve kterém hráči můžou přecházet mezi různými žánry (např. cestováním do jiných oblastí nebo dimenzí).

Mytologie

Produkty vycházející z reálných legend, bájí, mýtů a příbězích o bozích nebo stvoření světa, ať už Řeckých, Egyptských, nebo třeba asijských. Anebo materiály zabývající se různými přírodními duchy nebo kouzelnými skřítky.

Mytologie (africká)

Hry a produkty pracující africkými mýty, kulturami nebo historií.

Mytologie (americká)

Hry a produkty vycházející z kultur a mytologie původních obyvatel Amerik.

Mytologie (antická)

Hry a produkty vycházející z mytologie reálného antického Řecka a Říma.

Mytologie (arabská)

Hry a produkty vycházející z arabského prostředí, Pohádek tisíce a jedné noci, příběhů o Syndibádovi atd.

Mytologie (artušovská/anglická)

Žánr vycházející z mýtů o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu, ve kterém se míchá reálná historie s pověstmi, magií a fantastickými prvky.

Mytologie (asijská)

Produkty – ať už historické, nebo fantasy – pracující s asijským laděním a asijskými mýty, kulturami, příběhy.

Mytologie (severská)

Produkty – ať už historické, nebo fantasy –, které pracují se severskou nebo viniskou mytologií.

Mytologie (slovanská)

Hry a produkty, které pracují se slovanskými, potažmo obecněji s východoevropskými bájemi a pověstmi.

Náboženství

Produkty, které se točí kolem náboženství, ať už těch skutečných, nebo těch fiktivních určených pro fantasy herní světy.

Noir

Stylizovaně pošmourný žánr zasazený většinou do 40. nebo 50. let. Cyničtí padouchové, detektivové v kloboucích, zrádné femmes fatales. Svět je bídný a všechno spěje k čertu. Často je spojený s kriminální tématikou nebo detektivkou.

Okultismus

Okultismus je žánr zaprášených grimoárů se zapomenutými moudry, pentagramů a černých svic. Vyvolávání démonů, černá magie, čarodějnictví, zlověstné rituály.

Paranormální jevy

Příběhy, ve kterých se náš zdánlivě „normální“ svět mísí s nevysvětlitelnými jevy, které se vymykají lidskému chápání a vědeckému bádání. Mimosmyslové vnímání, telekineze, UFO, kryptozoologie...

Piráti

Dobrodružné hry s piráty, korzáry a podobnými pochybnými existencemi – na mořích, ale klidně i ve vesmíru.

Podle předlohy (anime/manga)

Hry a světy vycházející z prostředí asijských kreslených komiksů nebo animovaných seriálů.

Podle předlohy (digitální média)

„Žánrová“ kategorie sdružující produkty, které jsou inspirované digitálními médii jako podcasty, herními streamy apod.

Podle předlohy (filmy/seriály)

Hry a produkty, které vycházejí z hraných filmů a seriálů.

Podle předlohy (jiné typy her)

Hry a produkty vycházející ze světa známého spíš z jiného typu her, například stolních wargames, videoher nebo deskovek.

Podle předlohy (knihy)

Kategorie pro všechny hry, produkty a světy, které mají předlohu v umění věru nejvyšším – poctivých románech, povídkách a jiné literární tvorbě.

Podle předlohy (západní komiks)

Hry a světy vycházející z prostředí západních kreslených komiksů nebo animovaných seriálů.

Pohádky/fey

Žánr vycházející z evropského folklóru, příbězích o skřítcích, elfech ve Faérii, ale i perníkových chaloupkách a jiných pohádkových stálicích.

Politika

Hry a produkty zasazené do prostředí politiky a politikaření, byrokracie a státních úřadů. Příběhy, ve kterých jde především o konexe a intriky.

Postapokalypsa

Příběhy odehrávající se v rozvalinách civilizace, která zanikla třeba v důsledku jaderné války nebo kvůli přírodní katastrofě a zapomněla většinu svých technologických poznatků.

Pro děti

Hry nebo produkty cílené na mladší hráče nebo vhodné pro hraní rodičů s dětmi.

Pro dospělé

Hry a produkty s „náročnou“ tématikou, která nemusí slabším povahám vyhovovat. Sex, drsnější násilí, psychicky náročná témata. Kategorii používáme pro vyznačení těch „extrémnějších“ produktů a her, kterým by se někteří mohli raději chtít vyhnout.

Psychedelie/sureálno

Hry a produkty zasazené do psychedelických a sureálných prostředí: pestré barvy, extravagantní výjevy, snová logika, prapodivní tvorové, věci vzpouzející se běžné logice.

Pulp

Produkty v různých pulpových prostředích, inspirované starými brakovými dobrodružnými knížkami, komiksy a filmy, jako jsou třeba Indiana Jones, Flash Gordon a podobní.

Sci-fi

Souhrnný žánr pro všechny hry zasazené do sci-fi prostředí. Jde o futuristické vyhlídky toho, co by jednoho dne mohlo být možné... ale i o pár věcí, které se pravděpodobně nikdy nestanou.

Sci-fi (hard)

Striktnější podžánr sci-fi, který si potrpí na to, aby všechno odpovídalo reálným vědeckým poznatkům. Často předpokládá nějaký vědecký průlom a pečlivě vysvětluje, jak vedl k něčemu, co dříve bylo nemožné (třeba cestování nadsvětelnou rychlostí). Bývá realističtější, přízemnější.

Sci-fi (kyberpunk)

Příběhy odehrávající se v pochmurném světě zítřka, ve kterém prim hrají nanotechnologie, implantáty a virtuální světy. Často vládnou mocné korporace, zatímco hrdinové jsou nuzní pankáči.

Sci-fi (vesmírná opera)

Odlehčenější podoba sci-fi, která koketuje s fantastickými prvky a zaobírá se epickými dramaty, ve kterých se střetávají rozsáhlé mezihvězdné říše a romantičtí hrdinové dávají průchod své statečnosti. Žánr spíš akční, nadsazený, filmově dramatický – šlehající blastery, výbuchy a mezi tím kličkující hrdina.

Science fantasy

Produkty na pomezí žánrů sci-fi a fantasy, které míchají prvky obou. Většinou zasazené v „budoucnosti“, ale promíchané magií nebo fantasy rasami.

Sociální (vztahy/láska)

Hry a produkty soustředěné kolem mezilidských vztahů, lásky, přátelství a jiných společenských aspektů života.

Současnost

Hry zasazené do „současného“ světa 21. století, případně ještě konce století 20.

Špionáž

Ve špionážním žánru mezi sebou zápolí vlády různých zemí a další mocné organizace pomocí špionů a tajných agentů. James Bond, Mission Impossible.

Steampunk

Příběhy odehrávající se v lehce dystopickém světě, kterému dominují technologie z věku páry, ale dotažené do nehistorických extrémů. Analogové počítače v době viktoriánské, mechanické bytosti a hrdinové vydávající se za dobrodružstvími ve všudypřítomných vzducholodích.

Superhrdinové

Produkty, ve kterých vystupují superhrdinové nebo jedinci s mimořádnými schopnostmi. Často se utkávají se superpadouchy.

Survival (přežití)

Survivalové hry a produkty jsou takové, které se v první řadě soustředí na přežití postav navzdory vší pravděpodobnosti. Zpravidla se odehrávají v krutém, nepřátelském prostředí otevřeného světa a zabývají se správou zdrojů a jindy běžnými činnostmi, jako je obstarávání potravy.

Urban fantasy

Fantasy žánr posunutý do „současnosti“. Fiktivní světy, ve kterých se míchá prostředí inspirované dneškem s prvky magie, mýtů a nadpřirozena.

Válka/vojenství

Hry a produkty zaměřené na válečnou a vojenskou tématiku, ať už jde o konkrétní herní prostředí (např. napoleonské války), nebo příručky zabývající se obecně válčením a bojem armád.

Vánoce/svátky

Hry a produkty s tématikou Vánoc nebo laděním do jiných svátků, třeba Halloweenu.

Western

Kovbojové, indiáni, šerifové, saloony s rozrážecími dveřmi, válka Severu proti Jihu a jiné stálice westernového žánru. Jak ty historické, tak ty zasazené do jiných světů, ale inspirované tradičními westerny.

Zločin

Obecný žánr seskupující všechny produkty s tématikou kriminality, zločinu a jiných pokoutných aktivit.

Zločin (gangsterka)

Akční kriminální podžánr, ve kterém hlavní roli hrají mafiáni, gangsteři, pašeráci, gangy atd.

Zločin (heist/vloupačky)

Příběhy zabývající se tím, jak skupina troufalých zločinců podniká nějakou troufalou loupež. Často zahrnují důkladné plánování, pečlivé provedení... a pak se to samozřejmě všechno zvrtne.

Zločin (policie/kriminálka)

Hry, ve kterých se hráči vžívají do rolí strážců zákona a loví zločince, nebo naopak do rolí zločinců, kteří strážcům zákona unikají.

Ztracený svět

Dobrodružství odehrávající se v prostředí „ztracených světů“, kde rostou džungle obývané divošskými kmeny a vládnou dinosauři, obří gorily nebo jiní tvorové z hlubin časů.

Zvířecí hrdinové

Hry a produkty, ve kterých hráči představují zvířata, ať už ta reálná, nebo ta antropomorfní.