Old School Reference and Index Compilation (OSRIC)

Vložil(a) Markus dne 23.05.2021, 10:45
0
Zatím nehodnoceno
2006
První retroklon D&D a hra, která spustila old school renesanci

OSRIC, celým názvem Old School Reference and Index Compilation, je historicky první retroklon – fantasy dobrodružná hra, která se snaží věrně napodobit a přinést současným hráčům pravidla některé ze starých edic Dungeons & Dragons. Konkrétně OSRIC je klonem Advanced Dungeons & Dragons první edice.

Důvodů ke vzniku OSRIC i pozdějších retroklonů byla celá řada. OSRIC vznikal v době, kdy oficiální D&D v podobě své třetí edice vykročilo k větší epičnosti, nadživotním hrdinům a složitým, taktickým pravidlům. Mezi hráči staromilci byla poptávka po hraní starších, jednodušších edic, ale ty se v té době nedaly snadno sehnat, a jejich pravidla navíc byla často nepřehledná a roztroušená po různých příručkách. Ambicí OSRIC tedy nebylo nic jiného než přinést jednu ucelenou a srozumitelnou podobu pravidel „starého“ AD&D. Přidanou hodnotou bylo, že pro takovou novou hru by fanoušci mohli vydávat vlastní dobrodružství a další rozšíření, což pro staré edice D&D nebylo legálně možné.

Z právního hlediska se OSRIC opírá o licenci OGL, která umožňuje jiným hrám používat pravidla D&D. První hrou, která se pokusila využít licenci OGL k napodobení starých edic, byly Castles & Crusades. Autoři C&C se ale neodvážili přímo zkopírovat stará pravidla, a tak jen uzpůsobili tehdy současná pravidla d20. To se znelíbilo některým playtesterům, kteří chtěli skutečně věrnou kopii starých pravidel. Byli přesvědčení, že licence OGL umožňuje kopírovat i staré edice, a tak vytvořili OSRIC, aby to dokázali. Měli pravdu – a tím vznikla old school renesance (OSR).

V roce 2013 se OSRIC dočkal revidované edice.

Rodina RPG her