Old-School Essentials

Vložil(a) Muzzug dne 26.08.2020, 13:50
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2017
Retroklon původních Basic/Expert pravidel D&D

Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon prapůvodní fantasy hry na hrdiny, konkrétně pravidel Dungeons and Dragons (Basic/Expert). Oproti linii „pro pokročilé“ Advanced Dungeons and Dragons a zejména pozdějším edicím rodiny Dungeons and Dragons má hra jednoduchá a lehká pravidla. Hodnota retroklonu spočítá v tom, že pravidla původně roztroušená v různých starých příručkách reviduje, přepisuje jejich text do jednodušší podoby a řadí je tak, aby jejich použití při hře bylo co nejjednodušší. Old-School Essentials jsou tak vlastně ucelenou a přehlednou referenční příručkou Basic/Expert varianty D&D.

Hra původně vyšla v roce 2017 pod názvem B/X Essentials, v roce 2020 vyšla ve zrevidované verzi přejmenované na Old School Essentials. Ta je dostupná ve dvou variantách: 

  1. Classic Fantasy Rules Tome obsahující kompletní pravidla v jedné knize
  2. Classic Fantasy Black Box je totéž, ale rozdělené na 5 příruček (základní pravidla, možnosti postav, nestvůry, kouzla a dobrodružství
Rodina RPG her
Designér
Vydavatel

4

Old-school Essentials jsou kulminací snah o přehledné zarchivování a revidování pravidel D&D Basic/Expert a jsou tak dobré, že pro mě úplně nahrazují všechny předchozí retrokrony. Prostě už nemá smysl žádné jiné klony ani otevírat, tohle je lepší. Stručný text, přehledná organizace příruček, pěkný layout, nádherné barevné ilustrace. Obsah z mnoha příruček roztroušených napříč mnoha lety je tu krásně ucelený, uspořádaný, zrevidovaný. Ultimátní retroklon. 

Pořád je to "jenom" staré D&D bez jakýchkoli inovací, ale v tomhle provedení chápete, proč ta stará hra byla tak dobrá a má nadčasovou hodnotu. Já osobně staré D&D nehraju a preferuju novější oldschoolové hry – ty, které už nejsou jenom klony, ale které už D&D různě upravují, ladí, vylepšují. Ale Old-school Essentials mají tak ohromnou archivářskou hodnotu, že si ty čtyři hvězdičky zaslouží. A dokonce v nich občas listuju, abych zjistil "jak se tehdy hrálo", a sem tam nacházím nějaké zapomenuté principy nebo procedury, které z toho vykrádám, protože je to tak dobré.