Pravidla pro pokročilé jsou pokračování základních pravidel pro hru Dračí doupě. Navazují na Pravidla pro začátečníky a popisují pokyny pro hráčské postavy na 6. až 15. úrovni. Šestice povolání ze základních pravidel se tu větví a každé povolání od 6. úrovně má dvě možné cesty (vlastně podpovolání), kterými se může dál ubírat. Teprve Pravidla pro pokročilé vypouštějí družinu z jeskyně do širého světa a obohacují hru o systém dovedností a pravidla pro „dobrodružství pod širým nebem“.
Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro pokročilé se dělí na Průvodce hrou, který popisuje dovednosti postav a schopnosti hráčských povolání, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“.
Verze 1.3 z roku 1994 je přepracováním a aktualizací předchozích Pravidel pro pokročilé 1.2. K odlišnostem od předchozí verze patří:
- Dílčí přehodnocení spousty schopností povolání, kdy se např. změnily ceny, počty použití, konkrétní projevy kouzel atp., magenergie potřebné k výrobě alchymistických předmětů atd. (Podrobný výčet je v Dechu Draka 1994/4).
- Tato verze ovšem kromě dílčích aktualizací nepřináší žádné zásadní změny v základech pravidel.
Pro tuto verzi neexistují odpovídající Pravidla pro začátečníky, respektive neexistují ve verzi 1.3. Autoři dospěli k závěru, že změny v „začátečnících“ musí být natolik rozsáhlé, že vývoj ještě na chvíli pozdrželi a nakonec provedli větší skok ve verzích a vydali až Pravidla pro začátečníky 1.5. Stejně tak k této verzi ještě neexistují Pravidla pro experty.
V roce 1998 byla tato verze nahrazena Pravidly pro pokročilé 1.5.
- Pro vkládání hodnocení se musíte registrovat nebo přihlásit
Mé první pokračování v Dračáku
Tuto příručku jsem nikdy nedržel v ruce v originální podobě, ale ve formě zkopírovaného sešitu (originál se u nás nedal koupit) jsem ji přečetl mnohokrát, jako PJ jsem se jednotlivé prvky snažil zavést do hry. Cestování pomocí bodů chůze. Hledání jídla a vody. Pravidla pro únavu. Nepřímá střelba ... jedna horší mechanika než druhá, hráči odmítaná, těžkopádná...
Nicméně základ tvořilo dělení každého povolání na dvě navazující a rozšiřující na 6. úrovni. Jednotlivé obory a jejich možnosti byly tak nevyvážené co do schopností a hlavně použitelnosti, že jsem se s některými obory nikdy u hráčů (nejen ve svých skupinách) nesetkal jinak než formou obskurního "kamarád v jiné skupině tohle hrál". Druid jako první. Sicco jako druhý, Theurg jako třetí. A to přesto, že tato povolání rozhodně měla potenciál být zajímavá, tak přidružené mechaniky a omezení použití jen v určitých oblastech je deklasovalo.
Jako inspirační materiál dobré. Jako herní podklad špatné.