Dračí doupě – Pravidla pro pokročilé

Vložil(a) Markus dne 11.06.2020, 10:02
3
Průměr: 2.4 (5 hlasů)
1992
Pravidla DrD pro 6. až 15. úroveň; nově se zabývají i dobrodružstvími pod širým nebem

Pravidla pro pokročilé navazují na pravidla pro začátečníky a popisují pokyny pro hráčské postavy na 6. až 15. úrovni. Šestice povolání ze základních pravidel se tu větví a každé povolání od 6. úrovně má dvě možné cesty (vlastně podpovolání), kterými se může dál ubírat. Teprve „pokročilí“ vypouštějí družinu z jeskyně do širého světa a obohacují hru o systém dovedností a pravidla pro „dobrodružství pod širým nebem“. Dobrodruzi jsou už natolik mocní a majetní, že putují napříč celým královstvím, poznávají dálné kraje a získávají si slávu. Dočteme se, jak cestovat, lovit zvěř, plavit se po moři a jinak krátit čas v krajině.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro pokročilé se dělí na Průvodce hrou, který popisuje dovednosti postav a schopnosti hráčských povolání, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“. 

V průběhu let vycházela pravidla pro pokročilé v několika reedicích

  • verze 1.1 (1992)
  • verze 1.2 (1993)
  • verze 1.3 (1995)
  • verze 1.5 (1998)
  • verze 1.6 (2001)
Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

3

Pokračování dobrodružství s několika směry připravil autor v tomto rozšíření na vyšších úrovních. Přidal dovednosti a začal do systému roubovat další a další modernosti i se zpětnou úpravou pravidel. Je pravda, že mnoho postav končilo obvykle okolo 15té úrovni hranice těchto pravidel po mnoha měsících hraní. 

Je pravda, že na tu dobu to člověk nevnímal tak jak to vyznívá nyní s odstupem 20ti let. Design pokročil, ale jako retro určitě doporučuji zkusit.

3

Začínali jsme na něm ze starších asi všichni a hrál jsem ho fakt spoustu let. Nakonec jsem se od něj odvrátil ani ne tak kvůli chybám a zastaralému designu, ale protože mi přišlo ohrané a stále stejné. Přesto stále svou hratelnost pořád má a lze ho klidně doporučit i nováčkům. Za mě je to dokonce i lepší hra než DrDII, o DrD+ nemluvě. Navíc je i přes ukončenou podporu pořád široce dostupné, má ho schované kdekdo. Takže za mě dobrý :)

3

Pravidla pro pokročilé rozvíjí možnosti DrD pro hraní na vyšších úrovních - dodávají nové podobory pro všechna povolání (2 podobory pro každé povolání). Většina podoborů je zajímavých a podněcujících fantasii i hru.

Systém není až tak komplikovaný, aby ho nepochopilo i dospívající dítě a matematiky je v něm pramálo. Tento díl pravidel však pokračuje v některých nectnostech, které nastolily Pravidla pro začátečníky.

Příručka PJ je v těchto pravidlech nepovedená a Pánu Jeskyně nepomáhá efektivně ve vedení hry. Problematický je i Bestiář, kde se autoři snaží doplnit protivníky pro hrdiny na vyšších úrovních, ale nedělají to příliš elegantně.

Obecně je to -povinnost- pro každého hráče DrD a je možné i s těmito pravidly zažít hodně zábavy,

1

Zatímco pravidla pro začátečníky jsou jakžtakž jednoduchá a elegantní, pravidla pro pokročilé naplno uvrhla Dračí doupě do éry pomýleného designu, který stojí na čím dál více výpočtech a subsystémech. Dovedností systém a dobrodružství pod širým nebem jsou sice velké lákadlo, ale jsou implementované tak blbě a „matfyzácky“, až to bolí. Pokročilí dělají ze hry domácí úkol z matematiky.

Své dojmy jsem shrnul v recenzi po 20 letech.