Mouse Guard Roleplaying Game / Myší hlídka - hra na hrdiny

Vložil(a) Conlai dne 20.12.2008, 14:50
4
Průměr: 3.9 (10 hlasů)
2008
Postavte se v roli hrdinných myších ochránců lasičkám, hadům a dalším nebezpečím!

Mouse Guard Roleplaying Game, která vyšla v českém překladu jako Myší hlídka - hra na hrdiny, je hra podle stejnojmeného komiksu Davida Petersena o inteligentních zvířátkách. V roli člena Myší hlídky se postavíte nebezpečím, která ohrožují vaši komunitu. Vyberete si barvu srsti a pláště vaší myši a s pomocí upraveného a zjednodušeného systému hry Burning Wheel se můžete vrhnout proti liškám, lasičkám i zrádcům z řad myší. Hra nabízí jednotný systém pro řešení bojů, honiček či hádek, zlepšování dovedností, které používáte, a chytré mechaniky cílů, instinktů a rysů, které vaší myši vdechnou život.

Rodina RPG her

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Myší hlídka: hra na hrdiny 2018 Alexandra Niklíčková, Jan Kantůrek Comics Centrum Čeština

4

Myší Hlídku som mal v hľadáčiku dlho a potom, čo som ju dostal a otvoril, ostal som spokojný.

Knižka má netradičný, štvorcový formát, čo ale nevadí, lebo celá knižka je tým pádom menšia a spratnejšia. Páči sa mi, že autori pridali záložku a môžem si tak zaznamenať, čo práve potrebujem. Tiež sa mi páči, že autori šikovne zakomponovali mapu do prebalu knižky a pridali aj DM screen s atmosférickou akčnou ilustráciou a potrebnými tabuľkami, predovšetkým pre boj.

Čo sa týka štruktúry, fakt uznávam spôsob, akým sú vysvetlené všetky pravidlá, ktorý je nenásilný a obsiahly, ale pritom nezaťažuje čitateľa bájkami alebo preplácanými príkladmi.

Čo mi trochu vadí, je celý súbojový systém, ktorý je strašne odosobnený a ako už mnohí pripomínali, zrazu sa z RPG hry, kde hráč vystupuje za postavu, stáva stolovka, kde sa metaherne diskutuje o najlepšom postupe.

Mechaniky neobsahujú zbytočnosti a hru posúvajú k atmosférickému hraniu namiesto rátania zdrojov, čo je pre hru s takýmto silným svetom vyhovujúce.

Záverom, neviem, či viem dať plnohodnotné hodnotenie, pretože hru som ešte nehral a pochybujem, že najbližšie roky sa k tomu dostanem. Budem musieť počkať, kým mi dieťa dorastie.

2

Jako ... setting myší působí fakt fajn, ale ... koho proboha napadlo ten setting nacpat na Burning Wheel? Proč? Místo hraní boje probíhá nějaká divná minihra, která z potenciálně akční scény udělá pomalou věc plnou diskuze a plánování. Myši mají spoustu dovedností, u kterých je užitečnost ... diskutabilní. 

3

+ Produkční kvalita
+ Generuje příběhy jako jsou ty komixové
+ Boží setting
+ Hezky napsané

- Komplexnost pravidel, zvláště pro děti

Hodnotil bych 4 nebo možná i 5, bohužel jsem předpokládal, že si zahraju se synovcem, kterému sbírám komixovou sérii, Nezahraju... minimálně ne v defaultním systímu. Vybrakuju a vydestiluju co se bude hodit, a pak to naroubuju na něco jiného.

3

Ty 3* jsou kompromis. Myší hlídka jako setting / svět je samozřejmě naprosto boží - roztomilá, epická, cool, divoká, hororová... jedinečná. To rozhodně nehodlám rozporovat a dával bych 5* bez dalšího. ALE. Ale.

Použít pro Myšáky Burning wheel, byť zjednodušenej, je asi jako snažit se ulovit zajíce kobercovym bombardovánim a nájezdem tankové brigády. Nejenže to je nesmysl, ale při hře to ruší a odvádí pozornost - zejména, ale nejen, u soubojů. Místo toho, aby věci fungovaly plynule, atmosfericky a popisně, tak tam místo toho řešíte nějaké matice akcí a protiakcí a jiné systémové "minihry", které tam vůbec nemají být a otravovat. (Popravdě, jízlivost mi nedá - i v adaptaci DnD 5e by to fungovalo elegantnějc.)

Děte hrát Myší hlídku, určitě. Ale probohy - nedělejte koniny a děte jí hrát ve Fate.

4

Za mě jeden z nejzajímavějších světů co kdy byl. S kupou doprovodných materiálů v podobě komixových knížek. S dost pěknými texty a rozhodně promyšlenými pravidly. 

Co ale pravidla úplně nepokrývají je to že lidé co si tu hru chtějí zahrát protože četli komixy tak pro ně negeneruje takový prožitek jako když ji svět dáte do jiných pravidel třeba Fate. Neproblémovější částí je podle mě minideskovka v podobě soubojů která kazila hru a tak jsme dost brzo začaly hrát bez této části a soubor řešily mechanikou pro klasické vyhodnocení dovedností. 

5

Nuže... Mouse Guard je parádní hra za myši. Na tomhle RPGčku se mi líbí jeho orginalita. Není to stereotypní "jsem nabouchanej bijec co tady tomu bordelu udělá přítrž" nebo "ooo bože musím vyřešit tento morálně etický problém, jinak mě popadne duch přítele babiččiny sestry a zařídí abych se už nikdy nevrátila do rodného městečka, kde mám rodinu a všechny kamarády". MG je sice neobyčejná hrdinská hra za neobyčejné hrdiny, kteří ovšem řeší obyčejné myší problémy. Věční nepřátelé jako žáby, hadi a podobní tvorové. Ke shrnutí MG je skvěle jednoduchá svými pravidly (tedy minimálně pro mě, věčně nespokojeného člověka když vidí miliony tabulek, čísel a dalších nepřístojností, které mě od hry naprosto odrazují už jen od pohledu na ně:)) Na závěr bych jen dodala: Ukažte mi jediného člověka který by si nechtěl zkusit ochočit datla myší:)

4

Nebudu rozebírat poutavý a procítěný námět, který kolem vás zvětší obyčejný les a pár rybníků natolik, že se octnete na úrovni těch nejzranitelnějších zvířátek. Nebudu rozebírat důmyslný a efektivní systém, který je již čtvrtou a řádně zjednodušenou inkarnací Burning Wheel, které samo o sobě patří ke špičce mezi RPGčky. Budu rozebírat úchvatný způsob, jakým je hra podána. Těch 320 stran není zaplněno detailními pravidly, čísly, statistikami, bonusy a postihy... ani smyšlenou peudohistorí a faktografií... ani povídkami a prozaickým balastem. Těch 320 stran, to jsou dopodrobna vysvětlená pravidla protkaná mnoha radami do hry a instrukcemi, jak vlastně hrát. Těch 320 stran, to jsou stovky námětů na scény, konflikty a příběhy.

15 let od vydání stařičké Dobrodružné hry Pán prstenů nebylo možné najít jediné RPG s dobrými vysvětlujícími texty. Teď konečně přichází hra, kterou bych se nebál svěřit do rukou začínajícím hráčům. Úžasně jednoduché, přehledné a pochopitelné podání. Zázrak mezi RPGčky, který dokáže uchopit a hrát naprosto každý. A samozřejmě poutavý a procítěný námět zkombinovaný s důmyslným a efektivním systémem. Co stránka, to poklad.

EDIT: Po letech snižuju hodnocení z 5 na 4*, protože ta hra je bohužel celkem pravidlově složitá. Sice je to dost zjednodušené Burning Wheel, ale pořád složité a abstraktní, těžko uchopitelné. Což je zrovna u hry, která by jinak byla super pro děti, dost problém.

4

Mouse Guard RPG je vynikající hra. Má velice pěknou a přitom velice jasnou příručku, kde se dá dobře hledat, je atmosférická a přitom dobře vysvětluje pravidla. Ilustrace jsou skvěle zpracované a přímo dýchají atmosférou. V podstatě všechny pravidla, která ve hře samotné využijete vám stačí osobní deník, kde jsou tyto pravidla shrnuty a připojeny. Na složitější věci se hodí příručka, ale během hry se v ní v podstatě nemusí listovat. Téma i provedení je skvělé. Soubojový systém je dobře udělaný, taktický a zábavný. Žádná ze stran nemá životy nebo hit pointy, ale snižuje se jí dispozice (což může znamenat zranění, ale třeba i získání výhody nebo třeba jen to, že nepřítele donutíte ustoupit), což je skvělé řešení, které umožňuje využít konflikty jak v sociální tak dalších rovinách a zvyšuje univerzálnost pravidel (existuje jedno vyhodnocování konfliktu pro prakticky všechny činnosti). Na základě testovací hry ji musím doporučit a napsat, že ji chci hrát i dál.

5

Parádní příručka. Nádherné prostředí. Skvělý systém. Burning Wheel je v této hře přešito na míru hraní myší. Značne zeštíhlelo, ale přitom neztratilo svou coolness. Systém teď je mnohem snáze pochopitelný a je na něm vidět, že se nejedná o násilné osekání, ale spíše součást vývoje. Rozšířené konflikty (boje, hádky, honičky) se teď řídí jediným systémem. Super je například to, že i cestování se dá hrát jako konflikt, ve kterém je mechanickým protivníkem roční období, ve kterém myši cestují, a jeho počasí. Už se děsně těším, až to vyzkouším.