Vyhlášení RPG kuchyně 2008

Napsal uživatel Markus dne 12.04.2008, 23:25

Tak a je to tady, konečně ohlašujeme, jak se umístily soutěžní příspěvky v letošním ročníku soutěže RPG kuchyně. Ačkoliv oficiální vyhlášení proběhlo již na Slezině RPG Fóra minulý víkend, internetové zvěřejnění výsledků muselo ještě nějakou tu chvíli počkat, protože jsme potřebovali zpracovat slovní komentáře porotců, zasázet je a dát je k dispozici v nějaké uživatelsky přívětivé podobě. Pokud vás tedy zajímá, co si porotci mysleli o jednotlivých hrách, a kdo nakonec vyhrál, čtěte dál.

Tento článek slouží jen jako shrnutí toho nejdůležitějšího. Detailnější hodnocení, včetně konkrétního bodování a slovních komentářů, najdete v této brožuře.

Předmluva

Když jsme před pár měsíci začali připravovat první ročník RPG kuchyně, brali jsme to jako experiment a kreativní výzvu, nikdo však nečekal tak hojnou účast. Jedenáct her, které do soutěže přišly, je vskutku úctyhodný počet a je zajímavé sledovat, jak z podobných ingrediencí vzešly rozličné hry.

Nemilou povinností poroty bylo všechny hry zhodnotit a rozsoudit, které jsou „lepší“ a „horší“. Jelikož bychom jen těžko hledali objektivní měřítka, rozhodli jsme se sestavit porotu z co možná nejširší škály hráčů s různými preferencemi, od nadšených fanoušků experimentálních systémů až po příznivce systémů minimalistických. Díky tomu se vítězem nestane ten, kdo se trefí do vyhraněného vkusu porotců, nýbrž ten, kdo se zalíbí nejvíce lidem s rozličným vkusem. Krom číselného hodnocení jsme se snažili připojit i slovní komentáře, které snad čtenářům pomohou snáze se zorientovat ve hrách, zatímco autory by mohly upozornit na slabší místa a pomoci jim v dalším vývoji.

Obrovský dík ovšem patří soutěžícím, kteří se odhodlali své nápady sepsat a nakonec i poslat. Bez nich by se tato soutěž nemohla nikdy uskutečnit. Takže díky každému, kdo si našel čas a poslat třeba jen i dvě stránky. A to nejdůležitější – nepropadejte mylnému dojmu, že hry na nižších příčkách „nestojí za to“. Nikoliv! Přestože se v porovnání s ostatními umístily hůře, obsahují mnohdy velmi zajímavé nápady a jejich autoři si zaslouží velký obdiv.

Ačkoliv soutěžní podmínky zněly jinak, smyslem RPG kuchyně ve skutečnosti není najít „nejlepší“ systém. Cílem soutěže je povzbudit domácí tvorbu a sesbírat zajímavé nápady. A i když se může stát, že některé hry nakonec nebudou tolik hrané, myšlenky v nich obsažené mohou inspirovat budoucí tvůrce a vloudit do jiných systémů, herní prostředí a zápletky mohou být využity jako náměty pro „dobrodružství“.

Výsledky

Výsledné pořadí vypadá takto. Jak vidíte, především ve druhé polovině je pořadí velice těsné, což jenom poukazuje na to, že bylo velmi obtížné rozsoudit hry mezi sebou.

1. místo Wish (napsal Kelton); 74 bodů
2-3. místo; Diablov šepot (napsal Crowen); 69 bodů
2.-3. místo; Vendetta (napsal Ecthelion); 69 bodů
4. místo; Gnóthi Seauton (napsal Boubaque); 62 bodů
5. místo; Oran 1941 (napsal Ota) 61 bodů;
6. místo; Týden do Valentýna (napsal Pjotr); 53 bodů
7. místo; Ghouls and Roses (napsal Andros); 48 bodů
8. místo; Hledání ztracených přátel (napsal Ebon Hand); 47 bodů
9.-10. místo; Prokletí ztraceného přítele (napsal Goran); 46 bodů
9.-10. místo; Rytíři hranatého stolu (napsal Fritzs); 46 bodů
11. místo; Babylon (napsal Jiron) 45 bodů

Šéfkuchařem letošního ročníku RPK kuchyně se tedy stává Kelton! Jeho dílo Wish vypráví příběh o cestě. Postavy se zvedají z trosek zhrouceného světa a navzdor beznaději se vydávají na dlouhou pouť do středu světa, kde stojí věž schopná splnit libovolné přání. Cesta je však nenávratně promění... Tímto gratulujeme Keltonovi, jehož vidíte na fotce vpravo, kterak vítězoslavně přebírá symbolickou vařečku šéfkuchaře.

Ještě jednou děkujeme i všem ostatním soutěžícím, protože bez nich by se RPG kuchyně nemohla vůbec odehrát. Těšíme se na příští ročník a doufáme, že za rok se sejde ještě více soutěžních her, včetně těch kraťounkých či nedokončených. Vždyť neexistuje jediný důvod, proč se nepodělit o nedokončený nápad... vždycky se ho někdo může ujmout, vždycky může někoho inspirovat a i ta nejjednodušší hra může poskytnout skvělý námět na dobrodružství a dlouhé hodiny zábavy. Otřepaná fráze, že není důležité vyhrát, ale zůčastnit se, platí v kontextu RPG her dvojnásob.

Takže díky, Androsi, Boubaqu, Crowene, Ebon Hande, Etchelioni, Fritzsi, Gorane, Jirone, Keltone, Oto a Pjotře. A za rok nashle.

Odkazy

Představení jednotlivých her a odkazy na stažení najdete v tomto článku.

Podrobnější hodnocení se slovními komentáři porotců je v této brožuře.

Pokud si nějakou hru přečtěte, budeme velmi rádi, když se zapojíte do diskuzí na RPG Fóru. Jakýkoliv komentář i kritika totiž velmi pomohou v dalším vývoji her. Jestli se vám nějaká z nich zalíbila a rádi byste viděli "dokončenou" či propracovanější verzi, pomozte autorovi dobrou radou či vlídným slovem v další práci. Předem děkujeme.