Vaults of Volokarnos / Volokarnovy katakomby

Vložil(a) Markus dne 03. 07. 2022, 08:25
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2021
Úvodní dungeon pro Basic D&D – vyhánění orků z katakomb za středomořským městem

Nedávno se ve stísněných putykách a mezi vinnými stánky Arak Brannie roznesla zpráva, že u severních břehů ostrova – kde se mezi houževnatými křovinami, háji olivovníků a tklivými rozvalinami zašlých časů pohybují už jen pasáčci se svými ovcemi –  byli spatřeni orkové.  a tak znepokojení patricijové z městské Rady nechali okamžitě vyhlásit, že kdo orky vykouří, tomu bude dovoleno ponechat si jejich poklady. A když se k lupu připletou i starodávné mince z dávných hrobek? Nepříjemné otázky ohledně takovýchto podružností tentokrát nikdo klást nebude…

Vaults of Volokarnos (česky vyšlo jako Volokarnovy katakomby) je začátečnické dobrodružství pro Basic D&D a od něj odvozené retroklony. Jedná se o dungeon – komplex pohřebišť, do kterého pronikli orčí pašeráci a jiné živly – situovaný do prostředí se středomořským (post-římským) laděním. Dobrodružství si klade za cíl demonstrovat principy popsané v Basic D&D, používá tedy náhodné generování, výchozí nepřátele, magické předměty a poklady ze základní příručky, řídí se vodítky pro tvorbu dobrodružství... a ukazuje, jak je možné spojit je ve funkční celek. Zároveň slouží jako „školicí“ dobrodružství pro nové hráče, které ovšem není zjednodušené. Jeskyně má dostatečný prostorový rozsah (52 popsaných lokací), aby vznikal prostor pro taktizování, a zároveň má nekompromisní obtížnost i vysoké odměny.

Jako bonus obsahuje na závěr jednostránkový popis přístavního města a jednostránkový zárodek pobřežního světa inspirovaného Dalmácií.

Původně vyšlo samostatně pod názvem Volokarnosz Sírkamrái jako úvodní dobrodružství pro maďarský retroklon Kazamaták és Kompániák, později vyšlo v anglické verzi v 9. čísle zinu Echoes from Fomalhaut. V roce 2022 vyšel český překlad adaptovaný pro Old-school Essentials.

Kategorie produktu
Vydavatel

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Echoes From Fomalhaut #09: Beyond the Gates of Sorrow 2022 Zine s úvodem do světa The Twelve Kingdoms a dvěma dobrodružstvími

5

Výborné začátečnické dobrodružství postavené na dvou principech:

  1. Dodržet postupy pro tvorbu dobrodružství popsané v základní příručce, použít výhradně „standardní“ nestvůry, kouzla, magické předměty atd. ze základní příručky bez jakéhokoli nového obsahu a zároveň ukázat, že i „standardní“ dobrodružství nemusí být nudné.
  2. Vytvořit plnohodnotné oldschoolové dobrodružství se vším všudy, které nebude žádný zjednodušený tutoriál pro prostomyslné, ale hodí hráče rovnýma nohama do vody a dá jim plnohodnotný zážitek.

Volokarnovy katakomby jsou tedy záměrně klasické, standardní dobrodružství – ostatně co může být standardnějšího než vymlacování skřetů v dungeonu –, ale Melanovi se přesto podařilo udělat unikátní dungeon, který přestože využívá jen standardní postupy, náhodné generování a katalogový obsah, je vynikající. Skřetí pašeráci, kultisti chaotické matematiky, hamižní trpaslíci, fontánky s divnými efekty, důmyslně schované zelené hleny, magnetické sarkofágy, tajné chodby umožňující přepadnout nepřítele, schované poklady... tohle je učebnice OSR.

Dobrodružství zároveň hráče nešetří, není to tutoriál na jednoduchou obtížnost. Naopak, je to hardcore Ironman už od prvního levelu. Protože jak jinak se chcete učit než tím, že si užijete pořádnou, poctivou a nešizenou hru?

Nechci se opakovat, tak jen odkážu na recenzi na svém blogu, kde je mnohem, mnohem víc slov.