Knave

Vložil(a) Markus dne 08.03.2021, 10:21
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2018
Minimalistická oldschoolová hra bez povolání

Druhé RPG od autora Maze Rats, opět psané v oldschoolovém duchu s důrazem na minimalistická pravidla a sandboxové hraní. Na rozdíl od předchozí hry, která stála na odlišeném mechanickém jádru, se tady autor vrací k mechanickému jádru starého D&D, aby hra byla co nejkompatibilnější s OSR produkty.

Pravidla jsou jednoduchá, jen na pár stránkách. Postavy nemají žádné povolání, představují různé kořistníky a dobrodruhy, kteří můžou ovládat meč i magii a dokážou v průběhu hry střídat zaměření – schopnosti postavy jsou totiž určovány především předměty, které má u sebe. Vyhodnocování probíhá podhazováním vlastností dvacetistěnnou kostkou. Nepovinně je možné uzpůsobit pravidla tak, aby na všechno házel jen hráč, nikoli Game Master. Hru doplňuje tabulka 100 kouzel.

Rodina RPG her
Designér

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Hodnota
100.00
Waking of Willowby Hall, the 2021 Dobrodružství Dobrodružství s naštvaným obrem, probouzejícími se nemrtvými a zloději hus

4

Pravidla jsou kraťounká, recenzi nebudu psát delší - ODnD hack, který je opravdu barebones, který nevím, jak hodnotit, protože mám na jednu stranu velmi rád minimalismus, na druhou velmi nerad 6 DnD atributů, a to je v podstatě jediné, co zde ze systému zůstává. Nicméně když to vezmu v rámci naplnění svého předsevzatého cíle, tak podle mě Milton uspěl, Knave není nehratelná cvičná hříčka, ale fungující systém, a klidně jej doporučím. Samozřejmě, de facto v něm není levelování, což může někomu dost výrazně chybět - na druhou stranu, osobně bych označil jako výhodu i to, jak snadno se dá k takhle jednoduchému základu přidat libovolná nadstavba. My jsme si v naší kampani taky prostě pár class našli na internetu nebo vymysleli. A přiznejme si - houseruling k ODnD taky patří.