Dračí Hlídka

Vložil(a) Perthorn dne 18.06.2020, 09:50
4
Průměr: 3.9 (31 hlas)
2020
České fantasy RPG o epických příbězích postupně se rozvíjející skupiny dobrodruhů

Dračí Hlídka je dobrodružná fantasy hra o mocných válečnících velících spojencům v boji, obětavých kouzelnících chránících vesničany poutem života a trhlých alchymistech metajících blesky pomocí svého prstenu. Navazuje na tradici prvního a dnes už nevydávaného českého RPG Dračí doupě a je vlastně jeho „hackem“ - vylepšenou, vyladěnou verzí, která kromě několika moderních mechanik (výhoda/nevýhoda k hodu) pokračuje v původních pravidlech.

Postavy v Dračí Hlídce mají široký výběr schopností i dovedností (které se můžou naučit všechny postavy). Některá pravidla zdůrazňují drsnější aspekty, například velmi pomalé léčení spánkem. Celkově klade hra důraz na roleplay hráčů a jejich kreativitu při používání schopností a dovedností svých postav v zapeklitých situacích. Hra obsahuje i jednoduchý soubojový systém s logickými detaily jako boj proti přesile, boj proti neviditelnému či útěk a pronásledování. O celý rámec hry se stará vypravěč (PJ) s předem připraveným dobrodružstvím.

Dračí Hlídka má po vzoru svého předchůdce vycházet v několika svazcích, které budou postupně přinášet pravidla pro vyšší a vyšší úrovně. Základní pravidla hry popisují herní principy, ústřední mechaniky a obsah pro 1. až 5. úroveň postav. Pravidla pro vyšší úrovně už byla oznámena a připravují se.

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Dračí Hlídka (ukázková verze) 2020 Alternativní základní pravidla Stručná, zdarma dostupná pravidla české fantasy hry Dračí Hlídka Čeština
4
Hodnota
70.00
Dračí Hlídka (základní příručky) 2020 Základní pravidla Základní příručky Dračí hlídky s úvodem do hry a pravidly pro počáteční úrovně Čeština
4
Hodnota
64.00
Nabídka pro velvyslance 2020 Dobrodružství Politické intrikářské dobrodružství a vloupačka ve velkoměstě Čeština
3
Hodnota
50.00
Jednorožec 2019 Dobrodružství Romantický fantasy příběh o vypátrání a polapení bájného jednorožce. Čeština
4
Hodnota
80.00
Bertelkem 2018 Dobrodružství Strašidelné dobrodružství o hrůzách zapomenutých ve staré pevnosti Čeština
4
Hodnota
70.00
Černá kovadlina 2018 Dobrodružství strasti malé vesnice v horách Čeština
4
Hodnota
74.29
Krvavá sklizeň 2018 Dobrodružství Stručné vyšetřování podivných událostí ve vesnici, kterou sužují nestvůrní strašáci Čeština

1

1) Autoři DH používají lživá a podvodná hodnocení a falešné účty (vč. prokazatelně falešných FB identit) k psaní lživých nadšených fanouškovských a zákaznických recenzí a k falešnému hodnocení a vychvalování Dračí hlídky.

Hodnocení DH, která potkáte všude možně, jsou skoro najisto zkreslená a oslavné recenze jsou psané autory nebo na zakázku jejich kamarády - což platí i pro 5* hodnocení zde na databázi, z nichž většinu dali lidé co nehodnotili jedinou jinou hru nebo produkt.

-------------------------

2) Dračí hlídka je velice špatná hra:

a) kvalita zpracování (např. jazykové korekce, chyby v sazbě, ale i nejasnosti v samotném znění pravidel...) neodpovídá profesionálnímu produktu, za který se DH vydává

b) DH má nesmyslné a složité mechaniky, které často nefungují - což se týká i samotného jádra hry, jako např. naprosto rozbitý systém ověření hodů a nastavování obtížností. Na základ odvozený z původního Dračího doupěte jsou bez jakéhokoliv jednotného designu naplácané mišmaš mecahniky převzaté z jiných her (ironicky např. z DnD, vůči kterému se autoři DH tak rádi negativně vymezují). Výsledkem je, že "nové a lepší DrD" kterým se DH snaží být je vlastně v důsledku horší, než původní DrD.

c) "podpora" autorů vypadá v praxi tak, že kdo není ochoten uznat že DH funguje dobře a jen ji třeba sám nepochopil je vypoklonkován k čertu.

2

Na hlídku jsem se, doslova, léta těšil, se stovkami a stovkami hodin kdysi odehraných v DrD. Vypíchnu jen pár důležitých věcí.

+ Dračí hlídka je na první pohled krásný počin a přináší vše co bylo na DrD dobré zpět a další věci dál rozvíjí/vylepšuje a dělá zajímavějšími. Obálka i grafika jsou krásné a poměrně moderní, přesto jde vidět nějaká návaznost na DrD.
Narozdíl od DrD 2 to není nová svébytná hra, ale skutečně 'nelicencovaná revize' posledních 1.6ek od Altaru.

- Problémy přichází při podrobném čtení - hlídka kopíruje mnoho neduhů stařičkého DrD, trochu jsem čekal lepší korekci textu, vzhledem k tomu že backeři dostali před 'ostrým vydáním' Beta verzi. Stejně tak je těžko říct, jak budou některé mechaniky fungovat v dlouhodobějším měřítku ajestli nepřerostou autorům přes hlavu. Přes značný pokrok schopností povolání je mým osobním zklamáním Alchymista, který se mi příběhově jevil jako zajímavá postava, ale namísto záře reflektorů je, opět, jen Q zásobující agenta 007.

Jedná se o zjednodušenou a přepracovanou verzi DrD (což si dali tvůrci za cíl) v krásném kabátě, nicméně s sebou nese břímně problémů a otazníkůsvého předchůdce, které si bude muset řešit každý stůl, potažmo PJ sám.
Upřímně doufám, že v re-edicích a PPP si tvůrci vezmou připomínky komunity k srdci a adresují většinu problému, do té doby dvě hvězdy - za grafiku, zjednodušení a samotné odhodlání produkt vydat. (původně jsem chtěl dát tři, ale ta třetí nakonec bude záležet na tom, jestli su autoři dají práci s přepracovaným vydáním).
 

5

Spousta předepsaných dobrodružství, aktivní komunita, seznamka hráčů, mobilní a webová aplikace pro tvorbu postavy, hlídka má vlastní herní svět s krásnou mapou. 

Nejvíce že všeho o proti drd se mi líbí rozvoj postavy kdy si na každé úrovni volím jednu zvláštní schopnost. Toto a dovednostní system zajistí, že každá postava vyniká v něčem jiném. 

Vřele doporučuji :-) 

2

Dračí hlídka je "Dračí doupě 1.8"  to jen proto, že DrD 2 už je zabraný název.  Systém s mechanikami starými 30 let, do kterého je doplněné jedno povolání, dovednosti a možnost zvyšování vlastností a dovedností. Jako rozšíření Dračáku by to bylo super, kdyby základní mechanika hodu proti obtížnosti nebyla ještě víc rozbitá než u původního DrD, kdy rozsah bonusů v jedné družině na první úrovni snadno přesáhne rozsah hodu kostkou.

Výsledkem je, že pravidla pro hráče obsahují velmi podrobný rozvoj postavy a posilování po jedničkách, ale pravidla pro PJ / Vypravěče jsou jen doporučení, takže podle zavádějící a nepoužitelné tabulky náročnosti si z prstu vycucá číslo, které může ignorovat vliv čtyř úrovní zlepšování postavy. Kromě boje jsou pak podrobná a relativně dobře zpracovaná pravidla pro zlepšování postav spíše placebo pro hráče.

Další věcí je enormní množství chyb, které se v pravidlech vyskytuje.
Podrobné důvody pro dvě hvězdičky jsem uvedl ve své recenzi.

==

Starý komentář:

Dračí hlídka je vylepšené Dračí doupě po 30 letech - nebo tedy pokud o něj. Některé věci přejímá bez změny, jiné vylepšuje, třeba rozvoj postav, některé jsou ale nedotažené. Uspěchanost vydání je na pravidlech také znát.

Milovníci Dračího doupěte můžou k hodnocení přidat jednu hvězdičku, hráči kteří berou psaná pravidla jen jako základ pro vlastní úpravy ať přidají druhou. Začátečníkům neznalým RPG bych doporučoval se Hlídce vyhnout, protože na Vypravěče / Pána jeskyně klade značné nároky, přičemž mu jen s máločím pomáhá.

5

Na Dračí Hlídku jsme se s naší skupinou těšili od doby, kdy jsme se o ní poprvé dověděli. Při prvním pohledu na samotné ,,pravidla" nás příjemně překvapila jejich velmi podařená grafická úprava. Pravidla píši v uvozovkách proto, že nejde o nutnost jejich doslovného dodržování, ale spíše doporučení pro hráče, aby byli schopni se plně ponořit do hraní. 

Samotné knihy jsou psány přehledně a velmi rychle se v nich dá orientovat díky postranním záložkám, které označují jednotlivé důležité kapitoly.  Co se týče herní mechaniky, líbí se mi jednoduchost hodů (k6 a k10 -> víc není potřeba) a komplexnost při tzv. ověřovacích hodech jak na úspěch tak proti pasti, díky dovednostem, které si každý hráč vylepšuje dle svého uvážení pomocí dovednostních bodů. Je tak jednodušší počítání i pro vypravěče, kterému tak stačí znát jen obtížnost dané situace.  Tím dostává celá hra svižnější charakter.

Různá povolání mi po prvním hraní přijdou vyvážené a už od první úrovně nabízejí možnost aspoň trochu taktizovat. Tento aspekt nutí hráče ponořit se hlouběji do tajů své postavy a snažit se využít svých schopností na maximum. Pokud se k tomu připojí jistý důraz na dodržování RP, naskýtá se opravdu kvalitní zábava bez nutnosti jakékoliv elektroniky.

Závěrem ještě dodám, že hra nic striktně nediktuje, jedná se o doporučení jak řešit různé situace a tím dává možnost popustit uzdu vlastní fantazii, za což patří autorům velký DÍK.

5

Jako zarytí fanoušci DrD 1.6 a hrajeme tuto hru již 15 let. V DrD 1.6 jsme museli spousty herní mechaniky si nějak upravit, a nebo jsme je vůbec nepoužívali. V dračí hlídce to dokázali dobře zkombinovat a důležité prvky vytvořit tak aby to bylo komplexní a hratelné i pro úplné začátečníky. Navíc lidé, co stvořili DH jsou velice aktivní i na svých stránkách mají plno příběhu a generátor tvorby postav, mapu atd. Věnují se fanouškům a RPG kmounitě celkově. 

5

Tyto dvě herní knihy jsou o uvedení do herního světa Dračí Hlídky. Je to fantasy hra na hrdiny, která je nástupcem dračího doupěte. Knihy jsou podrobně popsány a velice srozumitelně, tudíž i lajk pochopí základní pravidla této hry. 

 

V knize "příručka pro hráče" se seznámíme se základními pravidly hry. Tvorbu postavy, dovednosti, výzbroj a výstroj, rozvoj postavy a náboženství. Rasy - barbar, elf, člověk, hobit, obr, trpaslík, gnom. Povolání - válečník, hraničář, kouzelník, alchymista, zloděj, klerik. A mnoho dalšího ...

 

V knize "příručka vypravěče" je o přípravě příběhů a tvoření příběhů. Také tvoření jeskyni, vedení hry a užitečné informace a rady. Velkou část této knihy také tvoří bestiář. V bestiáři najdeme několik desítek protivníků - netvorů, nemrtvých, zvěře ale i živých bytostí.

 

Musím říct, že tuto hru vážně milujeme. 😍 Jsme zarytí fanoušci dračího doupěte 1.6 a hrajeme tuto hru již deset let, některé herní mechaniky jsme si upravili a nebo jsme je vůbec nepoužívali. V dračí hlídce to dokázali nádherně sladit. Důležité věci co v drd chyběli přizpůsobili systému RPG, což hru oživilo. Navíc lidé, co stvořili tento super projekt jsou velice aktivní i na svých stránkách mají plno příběhu a generátor tvorby postav, mapu atd. Dokonce dračákovskou seznamku. 😄 

 

Opravdu klobouk dolů a moc děkujeme!!! ❤️

 

Za @Fantasy_sci.fi_svet Janča 😊

 

2

Hlídka není ničím víc než uhlazenější verzí starého Dračího doupěte, nabízí o něco jednodušší a elegantnější mechaniky, ale pořád si uchovává spoustu jeho nešvarů a k nim si přináší i nějaké nové.

Z celých pravidel mám dojem, že se spíš než o samostatnou hru jedná o ucelenou soustavu houserulů, kterou autoři převedli to publikovatelné formy. To se podepisuje i na celkovém vzhledu příručky, ta sice vypadá na první pohled poměrně pěkně, ale člověk se nemůže zbavit dojmu jakési prvoplánovitosti a levnosti.

Zarytí vyznavači DrD odmítající jakoukoliv alternativu si zde určitě přijdou na své, a pro valnou většinu z nich bude Hlídka jednoznačným upgradem, ale ostatním nemá Hlídka moc co nabídnout, protože na trhu už je v dnešní době nepřeberné množství her, které jsou výrazně lépe vyladěné, a to i v češtině.

5

Dostal jsem se náhodou na pár sezení, s PJ, co někde sehnal prvotní neodladěnou verzi pravidel. A už tehdy jsem byl absolutně nadšen. Později jsem se už k dračí hlídce nedostal, což je trošku škoda, ale věřím, že kvalita šla ještě dál.

5

Dračí hlídka je pro mě vyslyšení modliteb. Oproti hrozně moc heroickému DND, které je pro mě hrozně přeplácané, je tady konečně "stará škola" s nostalgickou atmosférou, která mi připomíná, proč jsem vůbec se stolními RPG začínal. 
Zmizely složité tabulky a kombinace hodů z DRD (Procentuální hody jsou konečně pryč :D ) a vznikla super příručka, kterou rychle pochopí každý a dá se jednoduše hrát. Přesně to, v co jsem doufal. 

5

.. se všemi zápory, ale i klady pro ty, co přesně toto chtějí. Přibylo povolání klerika, ubyl hod k%, změnil se válečník, systém doznal drobných změn, ale kdo hledá DrD, ten ho v tom najde a k němu aktivní tým tvůrců i rostoucí komunitu.