Fate Accelerated

Fate Accelerated

Vložil(a) Alef0 dne 17.01.2014, 16:39
5
Průměr: 4.6 (5 hlasů)
2013
Príbehovo orientovaný systém pre ľubovoľný žáner cielený na rýchle hrania

Zostručnená verzia systému Fate Core vám umožní za pár minút vytvoriť cieľavedomé postavy v ľubovoľnom žánri či prostredí (fantasy hrdinov nevynímajúc). Netradične abstraktné, ale jednoduché pravidlá sú vyslovene zamerané na tvorbu príbehu a stoja na využívaní aspektov -- zaujímavých rysov postáv či prostredia, ktoré intenzívne posilňujú atmosféru či udržiavajú žáner, ale aj rozdeľujú rozprávacie právomoci medzi hráčov. K dispozícii dostanete samostatnú príručku, ktorá obsahuje všetky pravidlá na vyhodnotenie pestrej palety herných situácií -- od súbojov až po naháňačky -- a je cielená na ukážkové či rýchle hrania.

Určeno po hru

3

Z osobní zkušenosti s FAE se mi zdá, že vysvětlit a navodit hráčům, jak se má s danými pravidly a přístupy hrát je značně složité. U samotného FATE mi to přijde také tak, že je někde na půli cesty mezi systémem na vyprávění a systémem s přesnými pravidly. U FAE tomu není jinak, ale tím, že se ještě víc rozvolní formální pravidla, tak se hráči často neumí zorientovat, co vlastně mohou dělat.

 

Ale je pravda, že jsem po prvnotních negativních zkušenostech FAE odložil a vrátil se ke hrám, které se buď přikloní k detailnějším pravidlům (Numenera) nebo naopak se od nich odkloní (Střepy snů).

5

"Zrychlená" edice ve skutečnosti znamená především dvě věci:

  • osekaná o vysvětlování a návody (tj. "zestručněná", nikoliv "zjednodušená")
  • jdoucí více fundamentalisticky k jádru Fate (na úkor mainstreamového ladění Základních pravidel)

To druhé je jemný, ale při hře velmi citelný rozdíl. Na povrchu to je fakt, že sadu běžných dovedností nahrazuje krátký seznam netradičně pojatých Přístupů, skutečný rozdíl ale spočívá v tom, že se Zrychlená edice mnohem více opírá o aspekty, kterým dává větší význam i co do tvorby prostředí a obsahu hry, a vnáší do hry větší příběhové pravomoce i skrze odlišně postavené triky.

Pokud máte rádi odlehčené systémy s důrazem na vyprávění, bude se vám to líbit. Pokud jdete hrát s partou začátečníků, může to být vhodnější. Pokud hledáte specifický systém schopný podpořit hru extrémně podobných nebo extrémně rozdílných postav, FAE je vaše volba. Pokud hledáte klasický systém, který přináší moderní mechaniky, ale je vhodný pro libovolný herní styl, tak raději zůstaňte u Základních pravidel.

Za pozornost stojí i stylové ladění a orientace na oslovení mladších hráčů - zatímco Základní pravidla mají západní komiksovou kresbu, FAE se přiklonilo k manze.

PS: Přístupy nejsou "obecnější dovednosti". Pokud je tak zkusíte hrát, tak si pak nestěžujte.

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 41 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).