Dungeon World

Vložil(a) Markus dne 29.05.2020, 17:50
4
Průměr: 3.3 (3 hlasů)
2012
Netradiční „příběhovější“ pojetí fantasy dobrodružství, postavené na systému tahů

Dungeon World je aplikace systému Powered by the Apocalypse, známého z RPG hry Apocalypse World, na svět tradičních fantasy dobrodružství a prolézání jeskyní.

Představuje jakousi syntézu klasických her v duchu D&D s příběhovými mechanikami z AW. Z toho prvního si odnáší dobrodruhy definované klasickou šesticí vlastností, rasou, úrovní a povoláním. Zároveň ale pracuje s unikátním systémem vyhodnocování postaveným na mechanice „tahů“ – tahy jsou jakési kategorie činností nebo schopností (například „sekání a rubání“, „extrémní opatrnost“, „z posledního dechu“), na které se hází a které jasně určují, jaké můžou být následky nebo jaké komplikace můžou (a nemůžou) v důsledku tahu vstoupit do hry. Skrze tyto tahy probíhá většina hry, a dokonce i Game Master má vlastní soubor tahů, které smí hrát a ovlivňovat tak hru. Pravidla tak vedou a strukturují celou hru, určují, kdo „je zrovna na tahu“ a zároveň ponechávají dost volnosti k dobarvování a interpretaci.

2

Po zběžném prolistování z toho mám pocit, že autor disponuje nějakými zázračnými schopnostmi... Nechápe, proč moderní systémy typu PbtA nebo Fate fungují jinak než (O)DnD a jiné systémy "z minulého století,"  dovede z OSR/ODnD vybrat přesně to, čemu se moderní systémy vyhýbají (hlavně předefinovanost všeho - schopností, kouzel, výbavy...), a potom, co se mu podařilo zkombinovat to dohromady a dostat to na papír (nebo spíš obrazovku), mu na tom nepřišlo nic divného...

Ale kdoví, třeba se to hrát dá a může to být i zábava.