Forgotten Realms

Vložil(a) Markus dne 09.05.2020, 20:52
4
Průměr: 3.5 (2 hlasy)
Nejznámější generický fantasy svět pro DnD nabízející pestrá prostředí všech druhů

Asi nejznámější svět pro hry z rodiny Dungeons and Dragons vyšel poprvé v roce 1987 a od té doby provází každou edici DnD, většinou jako její oficiální svět. Známý je taky z celé řady knih a počítačových her. „Zapomenuté říše“ vděčí za svůj název tomu, že kdysi dávno byly spojené se Zemí, odkud sem přišli lidé, ale dávno už se na to zapomnělo. Představují generický fantasy svět se standardními rasami a příšerami podle DnD. Je pestrý a nabízí všechna pozemská prostředí, kultury a klimata, od ledovců až po pouště. Základní příručky a jádro dění jsou zasazené na kontinent Faerûn, inspirovaný středověkou Evropou, nicméně planeta Abeir-Toril obsahuje i parafráze na jiné pozemské kultury, od Aztéků, přes Arábii až po východní Asii. Některé z nich se později vyčlenily jako samostatné (pod)světy.

Designér

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Icewind Dale: Rime of the Frostmaiden 2020 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství v ledová pustině: okraj civilizace, nekončící zima, beznaděj
2
Hodnota
40.00
Acquisitions Incorporated 2019 Herní produkt Rozšiřující příručka Chcete si v D&D světě otevřít vlastní s.r.o? Díky této příručce můžete!
2
Hodnota
33.33
Baldur's Gate: Descent Into Avernus
Sestup do Avernu
2019 Herní produkt Dobrodružství Šílené dobrodružství v pekle s mnoha morálně zapeklitými rozhodnutími Čeština
4
Hodnota
66.67
Dragon of Icespire Peak
Drak z Ledového štítu
2019 Herní produkt Dobrodružství Menší kampaň mnoha volně propojených lokací v okolí osadnického městečka Čeština
3
Hodnota
60.00
Heroes of Baldur's Gate 2019 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství z Mečového pobřeží s postavami z PC hry Baldur's Gate.
0
Ooze There?
Sliz, tady?
2018 Herní produkt Dobrodružství Dobrodružství pro D&D 5e s tématikou slizu Čeština
3
Hodnota
46.67
Shore of Dreams
Pobřeží snů
2018 Herní produkt Dobrodružství Krátké dobrodružství na orientálně laděném ostrově točící se kolem majitelky hostince Čeština
3
Hodnota
45.00
Waterdeep: Dragon Heist
Hlubina: Dračí loupež
2018 Herní produkt Dobrodružství Příběh o honbě za pokladem, zasazený do městského prostředí Čeština
3
Hodnota
60.00
Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage 2018 Herní produkt Dobrodružství Sbírka dungeonů jako megadungeon.
0
Tales from the Yawning Portal
Příběhy ze zejícího portálu
2017 Herní produkt Dobrodružství Sborník oblíbených dungeonů z celé historie D&D ve verzi pro pátou edici Čeština

Komentáře

2

Dobře znám Forgotten Realms pro AD&D 2e, dlouho jsem v nich ležel a načítal jsem je, něco i překládal. Jde o klasický generický svět, ve kterém "je všechno", ale všechno je to přesně tak generické a normální, že to je přesně to, co si představíte na první dobrou pod pojmem "fantasy svět". Po dlouhé době jsem se s Forgotteny setkal zase v páté edici, kde už se ze světa stává jakési kosmopolitní sterilizované MMORPG, které slouží především jako nejmenší společný jmenovatel - nosič pro hru a její dobrodružství, který je záměrně nijaký, aby náhodou nevyčníval.

Forgotteny nikdy nebyly špatné, vždycky byly prostě to, co byste čekali od generického světa – svět naplněný těmi nejstandardnějšími fantasy motivy, které už jste viděli milionkrát, od zlých skřetů, přes zlé kněze až po zlé nekromanty. Díky tomu se velmi intuitivně chápe, dokážete do něj bez problému zasadit cokoli, je to užitečné... ale prostě nijaké.

Zajímavé jsou ve skutečnosti hlavně dílčí „světy“ na okraji tohohle, které mají negenerickou atmosféru – třeba Maztica (Aztékové) nebo Al Qadim (pohádky tisíce a jedné noci). To jsou ale Forgotteny spíš omylem a jen technicky vzato (sdílí stejnou planetu). Lepší je o nich uvažovat jako o samostatných produktových řadách.

5

Tato recenze neni objektivni.
Pro Forgotten Realms slabost.

Tato recenze neni ani naznakem objektivni.
Ja je mam proste fakt rad.

Objektivne vidim chyby, ktere FR maji. Grafomanie Ed Greenwooda (ktery svet primarne delal jako svuj povidkovy, ne herni), velka genericnost, mismas napadu (vznikajici tim, jak tam ruzni designeri cpali svoje napady), tluste fluffove prirucky nepouzitelne ke hre ve snaze podojit penize... o vsem vim.

Ale stejne jim dam pet hvezdicek, a kdybych mohl, tak i vic. Po tech letech, co jsem stravil hranim v FR mi prijdou duverne zname a temer jako muj druhy domov. Vim, kde v nich najdu zajimava mista (jsou to samozrejme ty, o kterych toho vyslo nejmene), vim, jak vypadala puvodni vize Eda Greenwoda (nez ji postupne WoTC vykastrovalo, protoze to hraji i deti!!!)... a vim, ze i v naoko nezajimave genericke fantasy jsou perly. A ze tam muzu kdykoliv vlozit jakekoliv svoje dobrodruzstvi nebo kampan, protoze vetsina hracu bude mit aspon vseobecnou predstavu o tomto svete a nebudu jim muset vysvetlovat zakladni realie a pojmy tohoto sveta.

Takze sorry. Rikal jsem, ze tohle nebude objektivni. Pet hvezd.