Old-School Essentials (OSE)

Vložil(a) Muzzug dne 26.08.2020, 13:50
5
Průměr: 4.7 (6 hlasů)
2017
Retroklon starých pravidel D&D (Basic/Expert)

Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon jedné z verzí prapůvodní fantasy hry na hrdiny, Basic Dungeons and Dragons (konkrétně její varianty Basic/Expert neboli B/X). Oproti jiným edicím rodiny Dungeons and Dragons má hra jednoduchá a lehká pravidla. Hodnota retroklonu spočítá v tom, že pravidla původně roztroušená v různých starých příručkách reviduje, přepisuje jejich text do jednodušší podoby a řadí je tak, aby jejich použití při hře bylo co nejjednodušší. Old-School Essentials jsou tak vlastně ucelenou a přehlednou referenční příručkou  Basic D&D ve variantě B/X.

Hra původně vyšla v roce 2017 pod názvem B/X Essentials, v roce 2019 vyšla ve zrevidované verzi přejmenované na Old School Essentials.

Pravidla existují ve dvou různě obsáhlých variantách:

  • Old-School Essentials Classic Fantasy: „Čistá“ varianta základních pravidel tvořená jen obsahem převzatým z Basic D&D. Tato verze existuje v různých formátech: buď jako sborník nazvaný Classic Fantasy Rules Tomenebo v podobě šesti menších různobarevných příručekObsah sborníku i rozdělených příruček je zcela identický.
  • Old-School Essentials Advanced Fantasy: Rozšířená varianta základních pravidel, která obsahuje veškerý obsah varianty Classic Fantasy, navíc ještě rozšířený o spoustu obsahu převzatého z Advanced D&D, uzpůsobeného tak, aby dobře zapadal do pravidel této hry. Varianta Advanced Fantasy plně nahrazuje variantu Classic Fantasy a skládá se ze dvou příruček: Advanced Fantasy Player's Tome a Advanced Fantasy Referee's Tome. 

Pro hráče, kteří už vlastní pravidla Classic Fantasy a rádi by si je rozšířili na variantu Advanced Fantasy, aniž by museli podruhé platit za stejný text, existuje ještě možnost pořídit si samostatně jen dodatečný obsah ve formátu čtyř tenkých rozšiřujících příruček: OSE Advanced Fantasy Genre RulesOSE Advanced Fantasy Druid and Illusionist SpellsOSE Advanced Fantasy Monsters a OSE Advanced Fantasy Treasures.

Rodina RPG her
Autoři
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Halls of the Blood King 2021 Dobrodružství Fantasy hororové dobrodružství pro postavy na 3. až 5. úrovni
0
Incandescent Grottoes, The 2021 Dobrodružství Klasická výprava do mýtického podsvětí pro postavy na 1. až 2. úrovni
0
OSE Advanced Fantasy Druid and Illusionist Spells 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující kouzla z AD&D
0
OSE Advanced Fantasy Genre Rules 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující povolání a pravidla z AD&D
0
OSE Advanced Fantasy Monsters 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující nestvůry z AD&D
5
Hodnota
100.00
OSE Advanced Fantasy Player's Tome 2021 Základní pravidla Verze hráčských pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z AD&D 1e
0
OSE Advanced Fantasy Referee's Tome 2021 Základní pravidla Verze soudcovských pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z AD&D 1e

4

4 hvězdy jsou za layout, super stručný (i když na pár místech až moc stručný) a přehledný text.

U OSE nemá smysl komentovat pravidla a mechaniky, je to 40 let staré DnD pro ty, kdo přesně tohle chtějí. Ostatní si z něj buď vykradou, co se jim hodí, nebo je nezajímá.

5

Po několikaletém odstupu od TTRPG a mírné depresi z toho, že všichni kolem přešli na megaepické DnD 5e jsem čistě náhodou objevil OSE.

Jasně, je to "jenom" retroklon kterých jsou hromady, ale:

  • pravidla jsou přehledná - všechno potřebné najdete na jedné, maximálně dvou stránkách hned u sebe
  • všechno je vysvětleno jednoduše a pochopitelně
  • máte rovnou k dispozici nejčastější úpravy, které si hráči dělali (vzestupné AC místo THAC0, zjednodušené zatížení...)
  • tvůrci jsou aktivní a vymýšlejí nové a nové věci - připravují vlastní zin "Carcass Crawler" (nové povolání a rasy, alternativní pravidla atp.), vlastní svět Dolmenwood nebo třeba úpravu pravidel pro hraní v postapo světech!

 

Za mně jednoznačně první možnost, pokud chcete hrát klasické fantasy bez zbytečné epičnosti a heroičnosti DnD 5e.

5

Nejsem si jistý jestli můžu dodat něco co ještě nebylo řečeno, původní B/X a BECMI byli svou dobou dobře zpracované a zjednodušené pravidla vycházejíc z původního DnD, OSE tyhle kvality jen zlepšuje. Určitě jde o nejlepší způsob jak hrát staré DnD.

5

Pokud chcete hrat retroklon, tak nema cenu hledat jinde. Minimum zmen, ale skvele vycisteno, vypilovano a usporadano. Prehledny layout, prehledne deleni knihy, zahrnute nejcastejsi upravy (jako treba stoupajici AC). 

Basic DnD je nadcasova hra sama o sobe. Ze vsech starych edic je tohle edice, ktera se da i po ctyriceti letech bez problemu dlouhodobe hrat a Old School Essentials ji dal moderni prehledny kabatek.

Kdyz nic jineho, tak doporucuju jako nahled do historie DnD (a potazmo Draciho Doupete).

4

Old-school Essentials jsou kulminací snah o přehledné zarchivování a revidování pravidel D&D Basic/Expert a jsou tak dobré, že pro mě úplně nahrazují všechny předchozí retrokrony. Prostě už nemá smysl žádné jiné klony ani otevírat, tohle je lepší. Stručný text, přehledná organizace příruček, pěkný layout, nádherné barevné ilustrace. Obsah z mnoha příruček roztroušených napříč mnoha lety je tu krásně ucelený, uspořádaný, zrevidovaný. Ultimátní retroklon. 

Pořád je to "jenom" staré D&D bez jakýchkoli inovací, ale v tomhle provedení chápete, proč ta stará hra byla tak dobrá a má nadčasovou hodnotu. Já osobně staré D&D nehraju a preferuju novější oldschoolové hry – ty, které už nejsou jenom klony, ale které už D&D různě upravují, ladí, vylepšují. Ale Old-school Essentials mají tak ohromnou archivářskou hodnotu, že si ty čtyři hvězdičky zaslouží. A dokonce v nich občas listuju, abych zjistil "jak se tehdy hrálo", a sem tam nacházím nějaké zapomenuté principy nebo procedury, které z toho vykrádám, protože je to tak dobré.

OSE bych v zásadě nikdy neváhal hrát, je to čistá funkční nostalgie, kterou považuju za lepší než kteroukoli oficiální edici D&D (ano, včetně páté). Nicméně na poli napodobenin D&D pro mě vítězí Lamentations of the Flame Princess (poctivý, drsný retroklon) a DCC (ujetější, zběsilější a akčnější).