Call of Cthulhu Roleplaying Game (d20)

Vložil(a) Alnag dne 30.12.2008, 16:22
5
Průměr: 4.5 (2 hlasy)
2002
Hororově laděná hra na motivy H. P. Lovecrafta.

Původním záměrem stojícím za vydáním této hry bylo ukázat šíři apikovatelnosti d20 systému a jeho variabilitu. Neobsahuje ani rasy ba ani povolání, zato však pravidla pro šílenství, kouzla sesílaná za cenu ztráty vlastních sil a pravidla pro masivní zranění činí ze hry brutální a temný horor. I díky zdařilým textům Johna Tynese o mýtu Cthulhu a kvůli omezenému nákladu se hra stala sběratelskou záležitostí.

Rodina RPG her
Systém

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Delta Green 1996 Příručka světa Svět pro Call of Cthulhu posouvající lovecraftovské prostředí do 90. let a konspiračního žánru

4

Lovecraft a jeho súputníci vrhli na fantastiku obrovský tieň. Samotná Call of Cthulhu od firmy Chaosium bola jedna z prvých RPG, avšak téma Cthulhu Mythosu si našla cestu do myriády ďalších hier, cez GURPS Cthulhupunk, Shab-al-Hiri Roach, Trail of Cthulhu, Shadows of Cthulhu pre True20, Cthulhutech, Conan a priamo či nepriamo inšpirovala mnoho mnoho ďalších (stačí prelistovať beštiáre či hľadať mechaniku šialenstva alebo artefakt Necronomicon). Cthulhu Mythos je neodškriepiteľnou súčasťou geek fandomu, spolu so Star Trekom, Buffy a Pánom prsteňov.

Call of Cthulhu d20 je verziou, pri ktorej sa stretli all-stars RPG priemyslu, ako napr. Christopher Shy, Kenneth Hite, Bruce Cordell, Monte Cook, John Tynes, Adam Scott Glancy či Dennis Detwiller. Výsledkom je príjemná príručka, ktorá má veľmi flexibilnú tvorbu postavy, dobre spracovanú parapsychológiu a sanity (aj keď si stále myslím, že tieto "mentálne hit pointy" v hre neplnia dobre svoju úlohu), rozsiahly beštiár, veľmi inšpiratívne časti o Cthulhu Mythose a skvelé rady pre vedenie hry, spolu s perfektnými dobrodružstvami. Myslím, že je to aj vďaka všeobecnej známosti d20 systému najprístupnejšia verzia hry na Cthulhu tému a je omnoho intuitívnejšia a "rozumnejšia" než klasický systém BRP, ktorý je použitý v pôvodnom Call of Cthulhu. Akurát si neviem predstaviť hranie na vyšších úrovniach, ako optimum mi príde rozhranie medzi 3. a 5. úrovňou.

Existuje aj niekoľko veľmi užitočných príručiek, napr. Gamemaster's Screen, ktorá do tvorby postavy pridáva zaujímavo poňaté backgroundy a pulpové dobrodružstvo, neprehliadnuteľná Delta Green d20 od Pagan Publishing či dual-statted alebo d20 verzie základných modulov od Chaosium (napr. Arkham).

Kniha (ktorá má poväčšinou dosť otrasné DnD-like ilustrácie, ale inak layout a Shyove práce sú super) nie je až taká raritná, ako sa o nej hovorí. Donedávna sa v nemeckých online obchodoch dala zohnať za cenu menšiu ako 20 EUR.

5

Fanoušci klasického Call of Cthulhu od Chaosia přesvědčili vydavatele a vlastníka práv, že d20 systém není dobrý nápad. Proto nikdy nevyšel dotisk. A proto se dnes takhle příručka v podstatě nedá sehnat za rozumnou cenu. Systém je přitom relativně solidní a netrpí některými věcmi, které se mu vyčítají (pokud si jej skutečně přečtete a automaticky nepředpokládáte, že jej znáte, jako někteří z kritiků, zvláště ti ignorující část o massive damage ;-)), ale naprosto boží jsou zejména pasáže týkající se vedení hry, mýtu Cthulhu a související. Jestli d20 systém z duše nenávidíte stejně si je přečtěte. Systém v nich není, ale vytěžitelných postřehů pro jakoukoliv (i nehororovou) hru víc než dost.

Protože stavím kvalitu textů nad systém samotný, dávám pět (jinak bych dal asi čtyři...)