Stars Without Number

Stars Without Number

Vložil(a) rpgforum dne 07.03.2011, 13:15
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2010
Sci-fi sandboxová hra v duchu old schoolu

Píše se rok 3200 a lidské impérium leží v popelu. Pád hyperbrán šest set let tomu přetrhal spojení mezi myriádou světů lidské diaspory.
Dlouhá izolace Ticha ale pomalu končí a lidé se vrací na oblohy svých rozptýlených světů. Přidáš se k nim?

Stars Withous Number je oldschoolový hack starého fantasy RPG Basic Dungeons & Dragons, upravený pro potřeby hraní v žánru sci-fi. Pravidla podobně jako D&D využívají šest různostěnných kostek a mnoho konceptů ze své předlohy přejímají, ovšem zahrnují taky originální systém dovedností, který umožňuje větší variabilitu postav. Kromě klasických pilotů, vojáků a pašeráků je k dispozici také psionika, která v mnoha sci-fi supluje magii. Pravidla obsahují podrobný návod k tvorbě a vedení hry ve vesmíru sestávajícího z desítek hvězdných systémů a civilizací na různém stupni vývoje. Hra dává spoustu nástrojů pro přípravu vesmírného sandboxu, včetně systémů, ve kterých si Game Master mezi sezeními může odehrávat vývoj svého světa.

Základní příručka hry vyšla v několika dílčích variantách a revizích, které obsahují iterativní změny, ale zůstávají vzájemně kompatibilní. Mění se především doplňující obsah příruček a výběr hráčských možností nebo nástrojů pro vedení hry:

  • Stars Without Number: Free Edition (2010): Původní verze základní příručky, dostupná zdarma.
  • Stars Without Number: Core Edition (2011): Rozšířená, placená varianta předchozí příručky. Obsahuje veškerý její obsah, a navíc ještě pravidla pro umělou inteligenci nebo mechy a nástroje pro generování světů s pestrými kulturami.
  • Stars Without Number: Revised Edition - Free Edition (2017): Revidovaná, zdarma dostupná verze základní příručky. Zavádí spoustu iterativních vylepšení a rozšíření a nahrazuje předchozí příručky.
  • Stars Without Number: Revised Edition (2018): Rozšířená, placená varianta revidované příručky. Obsahuje veškerý její obsah, a navíc ještě pravidla pro umělou inteligenci, mechy, vesmírnou magii a nástroje pro generování kultur.
Rodina RPG her
Autoři

5

Setting je obrovský a ničím nesvazuje, přesto se dá představit v pěti minutách a každého rychle naladí na hru. "Kolem roku 2600 všem psychikům pukly hlavy" je dobrej icebreaker. A než dovysvětlíš rozdělení techlvlů, tak se hráči tváří, jak když jim nad postýlkou máváš chrastítkem. Mechaniky jsou dost jednoduché, aby nepřekáželi, dost složité, aby hra nebyla na vodě. A zadarmo?! :-O Jestli stojí za ***** nevím, ale nevzpomenu si na jinej systém, ve kterym bych chtěl vést space operu.

4

Po vyzkoušení musíme SWN hodnotit jako velmi pěknou hru... ...Má tam opravdu tuny perfektních nápadů, tvorba vesmíru je velice hezká, tvorba postavy rychlá a pěkná (balíčky pozadí postavy a pak balíčky povolání, možnosti jako con artist a xenoarcheologist), stejně jako tvorba lodi z různých dílů (trup, zbraně, zbraně, nákladové prostory). Hra pěkně odsýpá a mám z ní prostě pozitivní dojem. Trochu mě mrzí, že minimálně na první úrovni je podle mě docela problém, že postava jako taková nehraje v podstatě roli, vše záleží na hodu kostky - pokud má postava skill, pak si hází s 0ou, pokud ne, pak s -1kou (to je při hodu 2d6 nebo 1d20 zanedbatelné). Pokud tak střílíte s brokovnicí na chlapíka metr před vámi, nemáte ho podle pravidel v podstatě možnost trefit nebo nedej bože zranit, přestože logika by říkala, že z něj bude fašírka i když zavřeš oči a nebudeš vůbec mířit. Taky trošku zamrzí, že když už tam je systém odhadování fáze, ve které se protivník bude pohybovat ve hvězdném souboji, pak i když to neodhadneš, pak stačí přehodit 1 nebo 2 na šestistěnné kostce a trefíš se stejně (tedy v podstatě je to tam zbytečné). Ale to jsou de facto drobnosti, které by vyřešilo třeba kdyby Vypravěč dával bonusy 1-3 k hodu dle okolností a podobně. SWN je navíc zadarmo (za to je jedna hvězda navíc), což je opravdu geniální počin. Určitě doporučuji. Kdybych chtěl teď hrát space operu, tak SWN by byla asi na prvním místě seznamu systémů, nad kterými bych uvažoval...

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 42 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).