RuneQuest (1e, 2e, Classic)

Vložil(a) Markus dne 12.04.2021, 12:18
0
Zatím nehodnoceno
1978
Vlivná fantasy hra zasazená do silně mytologického fantasy světa

RuneQuest patří k nejstarším a nejvlivnějším RPG hrám. Vyšel jen nedlouho po Dungeons & Dragons a na dlouhou dobu byl druhou nejoblíbenější fantasy hrou. Představoval alternativní pojetí fantasy roleplayingu a jako jeden z prvních herních produktů představil propracovaný a uvěřitelný herní svět – k tomuto účelu převzal a začal rozvíjet svět Glorantha, zasazený do doby odpovídající zhruba naší době bronzové, s velikým důrazem na náboženství a mytologii.

RuneQuest drží v historii RPG několik prvenství. Jde o první příklad skutečného dovednostního systému – systémové jádro nazvané Basic Roleplaying pak posloužilo jako základ mnoha dalších her od vydavatelství Chaosium. Jeho soubojový systém se snažil být drsný a realistický. Je to taky první hra, která se vážněji zabývala tématikou víry, náboženství a mytologie a brala ji jako důležitou součást hry.

První edice vyšla v roce 1978, následovaná jen lehce revidovanou druhou edicí v roce 1979. Vydavatel potom licenci prodal nakladatelství Avalon a to v roce 1984 vydalo třetí edici, která opustila svět Glorantha a zasadila hru do středověké Evropy. Linie RuneQuest potom pokračovala několika dalšími edicemi, zatímco původní autoři, nespokojení s jejím ubíráním, založili vlastní herní linii Hero Wars / HeroQuest. 

V roce 2016 vyšel po úspěšném Kickstarteru lehce revidovaný dotisk druhé edice pod názvem RuneQuest Classic. Skutečným duchovním nástupcem druhé edice se stala v roce 2018 sedmá edice nazvaná RuneQuest: Adventures in Glorantha (RQG).

Rodina RPG her
Svět
Vydavatel