Requiem for Rome

Vložil(a) Sirien dne
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2007
Svět upírů v antickém Římě - dekadence, intriky a mýty

Rozšiřující příručka hry Vampire: The Requiem věnovaná starověkému / Konstantinovskému Římu a jeho nemrtvým obyvatelům.

Příručka obsahuje popis historického Říma, jak toho skutečného, tak nemrtvého, od jeho historie, společnosti, zákonů a zvyků přes politické frakce a popis hranice mezi světem živých a mrtvých až po popis Říma jako města a jednotlivých míst, ať už typových nebo konkrétních. Popisy se skládají jak z věcných popisů, tak z popisu dojmu a dění a obsahují přímé návrhy na užití v příběhu. Velká část příručky je věnována dobové společnosti a kultuře a jejím odlišnostem od současnosti - včetně toho, jak rozdílně mohou současní hráči některá témata vnímat a nahlížet na ně.

Značný prostor je věnovaný i adaptaci základní upíří faktografie (např. klanů, hříchů atp.) do dobových reálií, stejně jako představení zcela nových reálií (upíří politické frakce). 

Kromě popisu prostředí příručka obsahuje i dodatečná pravidla, od standardních (úpravy meritů a dovedností a nové merity, případně vybavení) až po rozšiřující (pravidla pro řečnění a sociální konflikty před publikem). Pro Vypravěče kniha obsahuje široký výběr herních témat a konfliktů, které korespondují s historickými skutečnostmi, pro herní skupinu jsou pak nabídnuta témata týkající se možných aspirací a zájmů postav, od osobních až po politické.

Určeno po hru
Vydavatel

5

K Rekviemu pro Řím není moc co dodat. Je to super-cool učebnice dějepisu, právě protože to je výborná příručka herního prostředí. Zmiňuje historické události a vývoj, ale více než na nudná a strohá data se soustředí na to, jak události formovaly společnost, Impérium a město samotné. Celé prostředí zasazuje do herního kontextu, takže efektivně přetéká inspirací.

Je pravda, že jsem při čtení narazil na několik pasáží, které byly faktograficky ne zcela přesné. Vždy šlo o detaily nebo o pasáže, které i ve své nepřesnosti pořád přinášely zajímavý herní obsah - víte, že to bylo jinak? Fajn, snadno si to upravíte. Nevíte? Nevadí, neučíte se dějepis (a i kdyby, pořád se toho z Rekviemu dozvíte - a zapamatujete si - víc, než ze všech těch let dějepisu, ze kterých si nepamatujete ani datum Bílý hory, natož účastníky druhého triumvirátu).