Ironsworn

Vložil(a) MarkyParky dne 08.08.2020, 15:24
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2018
Severská fantasy o síle přísahy

Severská fantasy o osudech bojovníků, kteří odešli ze Starého světa do Ironlands - Železných zemí, ve kterých bojují s drsnou přírodou, původními obyvateli - elfy a obry - tajemnými nestvůrami i mezi sebou. 

Hlavním tématem a zároveň herní mechanikou, která utváří obsah, jsou sliby, které se po složení stávají questy. Hra používá mechaniku z systému Powered by the Apocalypse k tomu, aby hráč hraním objevoval, kam ho slib zavede a jak si při jeho plnění povede. Mechaniky pro generování obsahu jsou nastavené tak, že neslouží jen jako inspirace pro hry vedené vypravěčem, ale dokonce umožňují hrát kooperativně nebo i sólové hraní.

Krom samotných pravidel a návodu, jak je používat, také příručka obsahuje jednoduchý setting Ironlands - devět různorodých severských prostředí a dostatek tématických protivníků i náhodných tabulek, které pomáhají s vytvářením obsahu za běhu.

Designér

Externí recenze a shrnutí

5

Mne osobne táto hra posunula hranice toho, čo je RPG. Dá sa hrať klasicky s GM, coop - viac hráčov bez GM, a dokonca aj sólo. A vo všetkých týchto módoch hra dáva zmysel a dokáže vytvoriť ucelený príbeh. V niektorých ohľadoch je na hráčov náročnejšia - nie mechanikami, tých nemá tak veľa, ale v spôsobe premýšľania počas hry. Naratívnu stránku kladie nad mechanickú, čo umožňuje úplne sa ponoriť do deja. Absenciu GM riešia tzv. Oracles - rôzne náhodné tabuľky, ktoré dajú hráčom indíciu. Jej interpretácia a implementácia do príbehu je už samozrejme na samotných hráčoch.

Ak preferujete dungeon crawling, toto asi nebude hra pre vás. Ak ale hráte RPG kvôli príbehom, Ironsworn je z RPG zatiaľ najlepší, čo som hral.