Tunnels & Trolls (1. až 4. edice)

Vložil(a) Markus dne 11.07.2021, 19:07
0
Zatím nehodnoceno
1975
Třetí nejstarší RPG, fantasy dobrodružství jako alternativa k D&D

Jedna z prvních (přesněji třetí) RPG her v historii. Tunnels & Trolls rozvíjejí prapůvodní myšlenku fantasy dobrodruhů, kteří se vypravují na nebezpečné výpravy zejména do podzemí. Hra vznikla v reakci na původní Dungeons & Dragons, na rozdíl od nich ale mají jednodušší, přehlednější pravidla. Hra si míň potrpí na počítání čísel a víc podporuje improvizaci. A v neposlední řadě je odlehčená, až humorná – proslavila se především bizarními názvy kouzel, např. „Tumáš, hade!“ (magická střela) nebo „Ty nebožátko!“ (léčení).

Tunnels & Trolls jsou vlastně remake původního D&D, které bylo prakticky nesrozumitelné bez osobního zasvěcení. Autorovi se dostala do rukou pravidla D&D (aniž by je hrál), ale přišla mu neúplná, zmatečná a těžko pochopitelná. Rozhodl se tedy vytvořit hru vlastní, lepší a smysluplnou. Jádrem Tunnels & Trolls je celkové přehodnocení principů D&D. Autor výrazně zjednodušil pravidla, vyhodil všechny wargamingové prvky, kostky podivných tvarů nahradil jen k6, zrušil přesvědčení a kleriky. Zbroj nesnižuje šanci na zásah, ale pohlcuje zranění. Magie používá systém energetických bodů. A postavy se můžou zlepšovat volně bez ohledu na povolání. T&T jsou taky první hra, která oddělila povolání od rasy. 

T&T byla v prvních letech největším konkurentem D&D, a přestože ho neporazila, získala si příznivce na dlouhá léta. Svými inovacemi ovlivnila další vývoj RPG. Vyznačovala se taky tím, že pro ni vycházela spousta „sólo“ dobrodružství pro jednoho hráče – ta se stala jednou z inspirací pro pozdější nástup gamebooků.

První čtyři edice z let 1975 až 1977 jsou velice podobné, liší se především formátem a stále obsáhlejším bestiářem. Výraznější přepracování přinesla až 5. edice z roku 1979.

Autoři
Vydavatel