Příručka interaktivního vypravěčství

Vložil(a) Sirien dne 09.08.2020, 17:07
4
Průměr: 4 (2 hlasy)
2012
Shrnutí osobních zkušeností jedné ze zakládajících osobností naší scény pro budoucí generace

Průvodce rolovými hrami (především RPG, trochu larpy) od Ondřeje Netíka - jedné z osobností RPG scény z dávných mýtických 90. let 20. století, k němuž později dovozovali svůj původ i mnohé pozdější RPG osobností.

Příručka obsahuje mnoho rad a postupů k přípravě a vedení her od základní přípravy po práci s atmosférou konkrétních žánrů založených na Ondřejově mnohaleté osobní zkušenosti a je určena všem vypravěčům bez ohledu na systém.

Kategorie produktu
Designér
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

4

Ach jo. Strašně rád bych napsal komentář BEZ hvězdičkového hodnocení. Dávám 4* z úcty. Reálně? Spíš 3. Nebo 2. Nebo 4? Určitě ne 1. Určitě ne 5. Všechno mezi tím je možné - a dělat "průměr" na 3 tady tentokrát nedává smysl.

Ondřej Netík byl "tichou" osobností české RPG scény. O něm samotném jste neslyšeli. Lidé, které inspiroval, učil, kterým ukazoval nové věci a hry byli lidé, kteří naší scénu v jejích počátcích formovali nebo kteří ovlivňovali ty, kteří ji formovali (Jezevec, Alnag... a mnozí další). Jeho vliv a dopad byl zajisté citelný - jak velký přesně se nedá odhadnout.

Obsah knížky (stejně jako její struktura a způsob výkladu) je silně subjektivní - není to snaha o souhrn objektivních rad, je to předání vlastní osobní zkušenosti. Zkušenosti jednoho člověka, zkušenosti poplatné době. A podle toho to působí. Na jedné hromadě najdete výborné rady - a divné nebo v pár málo případech i přímo špatné rady. Základní věci jsou promíchané s pokročilými postupy. A některé pasáže jsou prostě jen - zvláštní, že nevíte, k čemu přesně se mají vázat. Jde o obsah, který by kdysi byl převratný - ale jehož hodnota s časem značně klesá.

Chete si to přečíst? Možná. Pokud máte trochu času navíc a chcete se zlepšit ve vedení hry nebo nastudovat odkaz historie, pak ano. Ale čtěte obezřetně.

Mimochodem, vzhledem k výše uvedenému jen stručné suché konstatování - knížka má bohužel příšernou úpravu a odfláklé korekce. Což tentokrát nedávám za zlé, ale i vzhledem k uvedenému to je trochu smutné.

Podrobný rozbor obsahu a stylu viz má recenze.