GURPS (1e, 2e)

Vložil(a) Iam Passingby dne 12.10.2021, 22:43
0
Zatím nehodnoceno
1986
První RPG hra se skutečně obecným a univerzálním systémem

GURPS se stal první skutečně obecnou, univerzální hrou na poli RPG. Jeho cílem bylo vytvořit systém, který by se dal použít k hraní v jakémkoli prostředí a žánru, aniž by bylo nutné provádět na něm jakékoli další adaptace. A tak se taky stalo – první GURPS i následné edice umožňují hrát s jedněmi pravidly cokoli od historie přes fantasy až po sci-fi nebo cestování v čase.

Základem hry je tvorba postavy založená na bodovém nákupu, kdy utrácením bodů získáváte nové výhody a přednosti. Hráči si taky dobrovolně můžou vzít různé slabiny a nevýhody a tím získat nové body k investování v jiných oblastech. Hra používá dovednostní systém a jen šestistěnné kostky.

1. edice GURPS vyšla v roce 1986 jako krabicový set 2 stručných příruček (tvorba postavy, pravidla), 2 ukázkových dobrodružství (gamebookové pro 1 hráče, skupinové), brožurky s tabulkami a přehledy a několika archy kartonových figurek a žetonů výbavy. Pravidla i celkový koncept vycházely z dřívější Jacksonovy hry The Fantasy Trip (1977). Pravidla pro boj byla původně vydána samostatně jako hra Man to Man (1985). V základní krabicové sadě chyběla pravidla pro magii – objevila se až v doplňku GURPS Fantasy (1986), vydaném ve stejném roce.

2. edice vydaná o rok později jen přinesla několik drobných oprav, rozšířila seznam dovedností a sešitové příručky dostaly kvalitnější obálky. (Jelikož jsou obě edice velice podobné, považujeme je v databázi za stejnou hru.)

Pro hru velice rychle vyšla spousta rozšíření věnovaných různým žánrům a prostředím, jimiž se hra postupně vyvíjela. Už v roce 1988 tak vyšla přepracovaná třetí edice GURPS, která mnohé změny z tohoto vývoje (například magii, psioniku...) zakomponovala už do základních pravidel.

Rodina RPG her
Autoři

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
GURPS Basic Set (2e) 1987 Základní pravidla Krabice základních pravidel pro druhou edici GURPS
0
GURPS Basic Set (1e) 1986 Základní pravidla Krabice základních pravidel pro první edici GURPS