Shadows

Shadows

Vložil(a) Pieta dne 18.12.2008, 12:22
3
Průměr: 2.8 (6 hlasů)
2002
Extrémně jednoduchá povídací hra o tom, že někdy toho kolem sebe vidíte víc, když světlo zhasne

Shadows je laskavě horrorová, tajuplná či dobrodružná hra určená pro malé děti s jedním dospělým jako vypravěčem, ale velmi zábavná i pro dospělé. Systém je naprosto minimalistický a výborně přispívá k atmosféře hry, nedočkáte se tu ovšem žádných mechanicky důležitých rozhodnutí. Hráči mají velkou moc nad příběhem na úkor vypravěče. Hra je primitivní na pochopení a snadno hratelná "po paměti". Hodí se především na jednorázové, tři až čtyři hodiny trvající hry o bandičce dětí v cizím, temném, tajuplném domě.

Designér

1

Víte, jak se říká, že v jednoduchosti je síla? A víte, jak se říká, že se nic nemá přehánět?

No tak autor téhle experimentálky slyšel to první, ale už ne to druhé. Shadows se snaží být geniálně primitivní systém, který pochopí i děti. V praxi je ten systém tak jednoduchý, že děti dle mnohých feedbacků vůbec nevede a ty se snaží mechaniku obcházet, protože jim není příjemná (musí vymýšlet jak škodit samy sobě - koho by jen napadlo, že to dětem nebude po chuti?) a pro starší hráče to je jen podivná designová studie jakéhosi polovičatého nástřelu.

Tady máte tu samou ideu, ale udělanou dobře a použitelnějc na 1/4 rozsahu.

...rozdíl je ten, že autor téhle věci se nesnažil tvářit, že tvoří hru, ale stvořil tuhle "hru" jen jako protiargument důkazem v diskusi o jednom designovém problému. Přesto to je funkčnější, než celé Shadows.

(Ale siriene, kdekdo přece říká, že v Shadows hrál super hry! - jasně, taky sou vypravěči, co dokázali odehrát super hry jen s desetistěnkou co našli v kapse - budete mi někdo tvrdit, že desetistěnka je tudíž boží RPGčko? Tak mi netvrďte, že sou Shadows dobrá hra.)

3

Zajímavý, unikátní systém ale těžko se v něm odhaduje jaká hra bude a jak dopadne. S velkou jednoduchosti pravidel, která tvoří jen pár mechanik, je vetší důraz kladen na hráče a jejich interakci mezi sebou, a pokud tohle ve hře není tak je hra hodně nudná. 

Hru jsem vedl už opravdu hodně krát s kupou různých hráčů, ale největší zábavu vygenerovalo když se hra zasadila do kulis dětského stanového tábora. 

2

Poněkud sofistikovanější varianta vyprávění strašidelných historek u ohně v lese nebo u petrolejky večer na chatě. Úplně bych tomu neříkal "game", ale zábavné je to značně. Jediná nepříjemnost byla, když stále zlovolně vítězila bílá kostka, přestože si hráči přáli tu horší variantu...

3

Tohle pravidlo neplatí vždy, ale platí dost časo. S Shadows je to dost podobné jako s Wushu, je to tak strasně minimalistické, až se to vlastně ani nemůže nesoutředit jen jedním směrem. Vzhledem k tomu, z jak jednoduchého mechanismu hra vychází, převyšuje její poměr cena/výkon většinu "velkých" her. Nicmnéně podobně jako u Wushu je tu trochu problém s uchopitelností a nutností mít nějaké žánrové povědomí (v tomto případě hlavně o hororu), které je nutné dodržovat, díky čemuž hra asi bude pro některé hráče náročnější a pro jiné zase ne úplně to co hledají. Nicméně je to jedna z mála her, v níž se stává, že hráčí vyděsí i sami sebe :-) Pro mě to není uplně to co hledám (asi musím mít nějaký hlubší rámec, proto mi asi moc nesedí ani Fate nebo Wushu), ale rozhodně je to milé a obohacující. Paradoxně, podobně jako u Wushu, pro moje hráče to byla opět nečekaná bomba (i když o trochu menší než to Wushu).

3

Shadows jsou příliš "prázdné" na plnohodnotnou hru, chybí mi tam víc "materiálů", z nichž by se dalo stavět. Popis Shadows oproštěný od všech příkladů by se dal shrnout do několika vět. Ale přitom je to tak jednoduché, efektivní, málem bych řekl i geniální. Je to tak logický a přirozený nápad, že by ho mohl vymyslet kdokoliv z nás. Kouzlo Shadows spočívá v tom, že je nikdo z nás ani přesto nevymyslel. Přečtěte si, zahrajte si, hýčkejte si.

5

Dlouho jsem přemýšlel, jak Shadows hodnotit, protože ony vlastně ani nejsou hra. Jedná se o jednoduchou hříčku - žádné schopnosti ani vlastnosti, žádný růst po levelech případně systémový odraz příběhu ve hře, žádná snaha vyhrát, něco získat, někoho porazit. Nic, jen hodná a zlá kostka. Ta hra je tak jednoduše postavená a tak skvěle funkční, že mi nad tím zůstává rozum stát. Dokonce už jsou v novější verzi i příklady, jak co konkrétně hrát a na co můžete narazit, což je velké plus. Hra má tendence být atmosférická a budovat strach, ale jen tolik, kolik si hráči sami naloží, má skvělý samoregulační systém a i když je tak jednoduchá, prostě funguje. Pokud se oprostím od toho, že Shadows vlastně nejsou hra v pravém slova smyslu, patří jí právem 5*. Mám jen jednu výtku a tou je, že v této hře není vypravěč příliš potřebný přesto, že je součástí hry, dost pravděpodobně se bude velmi nudit, protože nemá moc velký prostor, jak do hry zasahovat. Shadows asi nejsou nejlepší srdcová hra, kterou jsem kdy hrál, ale poměr cena/výkon, pravidla/zábava je maximální, což rozhodně stojí za unikátní ocenění.

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 41 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).