Old-School Essentials: Classic Fantasy

Old-School Essentials: Classic Fantasy

Vložil(a) Muzzug dne 26.08.2020, 13:50
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2019
Retroklon původních Basic/Exper pravidel D&D

Old-School Essentials jsou retroklon původních Basic/Expert pravidel Dungeons and Dragons.

Hra má oproti pozdějším edicím jednoduchá a lehká pravidla. Tato pravidla byla v zrevidována a seřazena tak, aby jejich použití při hře bylo co nejjednodušší.

Pravidla jsou k dispozici ve dvou variantách: 

  1. Rules Tome obsahující kompletní pravidla v jedné knize
  2. Classic Fantasy Black Box rozdělený na 5 modulů (základní pravidla, možnosti postav, nestvůry, kouzla a dobrodružství)

 

 

Rodina RPG her
Systém
Designér
Vydavatel

4

Old-school Essentials jsou kulminací snah o přehledné zarchivování a revidování pravidel D&D Basic/Expert a jsou tak dobré, že pro mě úplně nahrazují všechny předchozí retrokrony. Prostě už nemá smysl žádné jiné klony ani otevírat, tohle je lepší. Stručný text, přehledná organizace příruček, pěkný layout, nádherné barevné ilustrace. Obsah z mnoha příruček roztroušených napříč mnoha lety je tu krásně ucelený, uspořádaný, zrevidovaný. Ultimátní retroklon. 

Pořád je to "jenom" staré D&D bez jakýchkoli inovací, ale v tomhle provedení chápete, proč ta stará hra byla tak dobrá a má nadčasovou hodnotu. Já osobně staré D&D nehraju a preferuju novější oldschoolové hry – ty, které už nejsou jenom klony, ale které už D&D různě upravují, ladí, vylepšují. Ale Old-school Essentials mají tak ohromnou archivářskou hodnotu, že si ty čtyři hvězdičky zaslouží. A dokonce v nich občas listuju, abych zjistil "jak se tehdy hrálo", a sem tam nacházím nějaké zapomenuté principy nebo procedury, které z toho vykrádám, protože je to tak dobré.