Shadowrun: Sixth World (6e)

Vložil(a) Lethrendis dne 13.07.2020, 22:31
4
Průměr: 4 (3 hlasy)
2019
Mix high fantasy s kyberpunkem v blízké dystopické budoucnosti.

Šestá nejčerstvější edice hry Shadowrun, tentokrát s podtitulem Šestý svět. 

Vítejte v ponuré dystopické budoucnosti roku 2080, ve které se snoubí vyspělá technologie s magií, ve světě dominovaném megakorporacemi, kde je možné cokoliv a přesto valná většina nemůže nic. Shadowrunneři jsou nájemní agenti pohybující se stíny na pomezí vysoké politiky, korporační špionáže, zločinu, podsvětí a všeho možného. To vše ve velmi populárním fiktivním světě nepřetržitě vyvíjeném už třicet let. Kdo nehrál Shadowrun, ten neví, co je pravý kyberpunk! 

Šestá edice je relativně podobná té páté, přináší však některá vylepšení, zejména snížení počtu dovedností a zjednodušení sekvence kola. Největším rozdílem oproti minulosti je ovšem přepracování systému Edge (Hrany), která nově neslouží jako pouhé rezervy, ale nahrazuje různé situační modifikátory napříč celou hrou.

Rodina RPG her
Svět
Designér
Vydavatel

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Shadowrun, šestý svět 2020 Lethrendis Čeština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Shadowrun: The Neo-Anarchist Streetpedia
Shadowrun: Neonarchistova Pouliční encyklopedie
2019 Příručka světa Pravidlově nezávislý průvodce kyberpunkovým světem Shadowrunu Čeština

3

Vzpomínám, jak se u 3e nadávalo že koncept rezerv je moc složitý a kódy poškození jako kombinace cílového čísla se základním stupněm byly překombený - jakože... koukám na HÚ a HO a všechny ty modifikátory Hrany... rezervy byly fajn a kódy poškození easy.

Abych byl fér, oproti 5e to je značné zlepšení. Ale celé to zašlo sotva na půl cesty k cíli. Jakože lidi vážně - já sdílim, minimálně nostalgicky, ale i částí svého srdce, fetiš na těžký gun-porno s nákupníma katalogama a min-maxovací powerplay orgie. Ale to fakt není a nemá být totéž jako překombenej systém kterej i po odlehčení situačních modifikátorů pořád pracuje s padesáti hodnotama pro jednoduchej výstřel - to sme designově překonali už nějakou dobu zpátky, ne?

Well, my ano, Catalyst zjevně ne :(

5

Pro mě je to taková srdcová hra. Hraju to už od 2e, která byla vydaná česky.

Systém 6e není špatný, ale jak píše Lethrendis je ještě potřeba zapracovat na detailech. Za mě klidně mohli nechat víc stránek, ale vysvětlit víc věcí.

Někdo říká, že je moc složitá. Z mého pohledu je komplexní a to se pak může zdát jako složité. Ale základní mechaniky hodů jsou stále stejné a kdo nechce být mág nečte mága, kdo nechce byt Decker nestuduje Matrix. A voalá je to rázem mnohem jednodušší.

K výbavě. Catalyst má ve zvyku vydávat spoustu sourcebooků. Tak tomu bylo u každé edice. Takže si myslím, že postupně vydají jak doplňující pravidla, tak další výbavu.

A jak píše sám Catalyst je to jen kostra a každý si to může hrát jak chce. Kdo má rád vyprávěnku, tak si vypráví. Kdo má rád kostky, tak háže. Her kde se spojuje technologie a magie zas tolik není.

4

Já mám Shadowrun rád, takže to asi nebude úplně objektivní, ale nechť. Hra nabízí velmi podobný pocit jako 5E, změny nejsou natolik výrazné, aby to mělo vliv. Za skvělý lore dávám hvězdičku navíc.

Co se týče mechanik, tak za sebe hodnotím změny Hrany jako pozitivní, hru to odlehčilo. Namísto jednotlivých modifikátorů k jednotlivým testům tu máme Hranu a jako její součást mechaniku porovnávání HÚ/HO. Pro nové hráče to je určitě lepší, pro veterány nutnost se přeučit. Jinak daleko výraznější dopad na hratelnost mělo snížení počtu dovedností a zjednodušení bojového kola. Celkově pravidla oproti 5E odlehčila o 100 stran a přitom nabízejí stále stejný obsah. Přesto je hra stále příliš pravidlová, alespoň na můj vkus, byť jdou změny správným směrem, není moc vhodná začátečníkům. Nejslabší částí pravidel je Matrix, který je sice mírně zjednodušený, bohužel však nepříliš jasně napsaný. Také s vybavením si mohli dát víc záležet, je to kopypasta z 5E. Pravidla by vůbec na některých místech potřebovala upřesnit, byť je to po dvou erratách výrazně lepší než po loňském prvním vydání. Český překlad je na tom ještě lépe, začlenil jsem opravu některých chyb podle rad autorů z fóra přímo do textu.

Za sebe dávám čtyři hvězdy, protože to sice není geniální, ale solidní ano a hratelné je to velmi dobře. Chcete-li si přečíst mou recenzi na Kostce, tak je zde: 

http://www.d20.cz/clanky/produkty/recenze-shadowrun-6e-pod-lupou.html

Úplné shrnutí pravidel najdete tady:

http://www.d20.cz/clanky/pravidla/shadowrun-6e-v-kostce.html