InSpectres

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 18:06
4
Průměr: 4 (4 hlasy)
2002
Odlehčená investigativní hra, v níž postavy bojují se zlem a vyšetřují paranormální jevy

V hře InSpectres se hráči vžívají do rolí agentů zaměstnaných v jedné z poboček společnosti pro řešení paranormálních jevů. Silná inspirace pochází z filmu Krotitelé duchů. Samotný systém je celkem jednoduchý a obsahuje několik velmi inovativních nápadů: jako různé typy televizní vstupů před kamerou, které známe například z různých reality show; pravidla pro vedení vlastní pobočky nebo systém podporující investigativní hraní, který dává hráčům do rukou velké příběhové pravomoce a s jehož použitím nikdo nezná skutečnou pointu případu předem, neboť ta je tvořena až samotným hraním.

Rodina RPG her
Designér

Externí recenze a shrnutí

5

Je pravda, že InSpectres nejsou perfektně napsaná hra a výtky jdoucí za částečným nedostatkem návodných a vysvětlujících textů jsou určitě pravdivé - to neznamená, že by byl problém InSpectres hrát, ale některé věci si budete potřebovat trochu ošahat a zaběhnout, než se s nimi plně zkamarádíte. Nejde přitom ani tak o hlavní mechaniky hry a jejich samotnou funkčnost, jako spíše o to, jak s některými mechanikami zacházet v herní praxi - typicky např. když přestat vymýšlet nové stopy a začít spojovat ty stávající, aby vám na konci příběh zapadl do sebe v žádoucí chvíli (na náročnost/počet stop a/nebo herní čas) nebo kdy a jak vkládat do hry stresové situace.

Na druhou stranu, InSpectres dokázaly něco mimořádného - mechanikami podporované FUNKČNÍ komediální RPG, které využívá různých nástrojů včetně mechanicky zapracovaných retrospektiv nebo reality-show style komentářů ostatních postav pro diváky. Plus plně improvizované RPG vyžadující nulovou přípravu (příběh se doslova nahází pár hody kostek na začátku sezení a jede se). To jsou dvě věci, teré rozhodně nejsou triviální. Ta druhá samozřejmě znamená, že InSpectres nejsou "skutečná" detektivka (tak, jako GUMSHOE), jako spíš povrchní simulace detektivky, ale co na tom záleží - o tom tahle hra není.

4

Hodnoceno na základě přečtení, vedení dvou oneshotů a hraní dalšího oneshotu za postavu

Jestliže si chcete zahrát rychlou a vtipnou hru, jsou InSpecters dobrou volbou. Jako jiné podobné hry vyžadují ale poněkud více dohody a směřování - nebo spolupráce - aby se hra nezasekávala. Nicméně systém je poměrně jednoduchý a přitom funkční, snad jen některé nápady by si zasloužily více rozvést. Každopádně nikdy nevíte, co se ve vaší postavě může skrývat.

4

Naprosto nevídaný přístup k detektivnímu žánru. Nejzábavněji napsaná pravidla, co jsem četl. Inovativní systém a vysoká míra nadsázky a humorného cool facktoru. Po zahrání téhle hry mi krotitelé duchů přišli lepší než před tím. Jediná nevýhoda je, že aby vám hra opravdu fungovala, musíte si to trpělivě několikrát vyzkoušet, protože vyžaduje opravdu jiný přístup. A musíte se při hře opravdu odvázat, jinak skutečřný potenciál nikdy nevyužijete. Podobně jako jiné hry s vysokou zodpovědností hráčů za příběh trpí i InSpectres rizikem upadku k fraškovitosti epizod.

3

InSpectres těží z potenciálně zajímavého settingu krotitelů duchů a vyšetřovatelů paranormálních jevů. Skvěle pracuje s postavami na scéně a vyprávěcími postupy. Má výborný potenciál být dobrou hrou, ale chybí jí nějaké pevné jádro. Mechaniky jsou celkem abstraktní, dost obecné a všichni hráči mají velké vyprávěcí pravomoce, dopředu není nic dáno. Svoboda je maximální, udržet hru pohromadě je ale náročné a mnohdy i únavné. Ta hra vám dovolí prakticky vše, ale nakonec vám přijde, že to není žádná výzva, že se vlastně kolikrát nemáte ani čeho chytit a že hra visí tak nějak ve vzduchu a čeká co uděláte. Rozhodně ale doporučuji si InSpectres alespoň vyzkoušet, její vyprávěcí postupy mají co nabídnout.