Tomb of Horrors (AD&D 1e)

Vložil(a) Markus dne
2
Průměr: 2 (3 hlasů)
1978
Legendární „zákeřná“ jeskyně plná pastí a nástrah od spoluautora D&D

Ve vzdáleném koutě světa, pod osamělým ztraceným kopcem, leží zlověstná Hrobka děsů. Tato spletitá krypta je plná strašlivých pastí, podivných a zuřivých nestvůr, hojných a kouzelných pokladů a kdesi v ní spočívá arcikostěj.

S1: Tomb of Horrors je veleznámé a legendami opředené dobrodružství od spoluautora původního Dungeons & Dragons. Vzniklo původně pro domácí hraní jako výzva pro Gygaxovy nejzkušenější hráče, později se jako turnajový modul hrálo na prvním setkání Origins v roce 1975, ale veřejně vyšlo až o tři roky později. Jeho cílem bylo poskytnout co nejnáročnější logickou výzvu, která měla potrápit schopnosti a nápaditost těch nejzkušenějších hráčů chlubících se, že si poradí se vším. Jde o jeskyni plnou pastí a smrtících nástrah, která si získala věhlas tím, že málokterá postava z ní vyvázne živá.

Původní verze z roku 1978 je určená pro AD&D první edice. Později vyšlo společně s ostatními dobrodružstvími ze „speciální“ série S v antologii Realms of Horror (1987), která provádí drobné úpravy, aby na sebe dobrodružství navazovala jako kampaň.

V průběhu let vyšla spousta dalších reedic, revizí a remaků, některých podobnějších, jiných volněji inspirovaných, a ne všechno pojmenované Tomb of Horrors je skutečně tímhle dobrodružstvím. Relativně věrný remake pro pátou edici D&D vyšel jako součást sborníku Tales from the Yawning Portal (2017).

Kategorie produktu
Svět
Série
Autoři
Vydavatel

2

Na to, jak legendární to je, je to vlastně neskutečně špatné.

Lineární dungeon postavený na tom, že hráči chvíli po jeho začátku dostanou zašifrované řešení, a pokud se jen trochu odchýlí od autorského záměru, hra je v lepším případě nepustí dál, v horším ztrestá smrtící pastí.

To je navíc podmíněno i tím, že jim pomůže náhoda - některé tajné průchody jsou explicitně popsané tak, že s jejich odhalením nepomůže hráčský důvtip, nýbrž jen a pouze hod na náhodné objevení.

Ve hře navíc u nejedné pasti úplně chybí jakákoliv signalizace nebezpečí.

Na internetu je možné najít nejrůznější články, které Tomb of Horrors rozebírají ze všech stran a ukazují, jak se v ní odráží Gygraxova genialita - jak postupně učí hráče, kde číhá nebezpečí a předkládá mu k řešení sofistikované hádanky. Nic není vzdálenější pravdě, a když je čtu, chce se mi vykřiknout: "Král je nahý!"

Jako historické okénko je to zajímavé. Ale aby Hrobka děsů obstála i dnes, je potřeba v ní provést zásadní zásahy a úpravy. A i po nich je z toho celkem nezajímavý lineární dungeon. To už si raději jděte zahrát závěrečný dungeon z Tomb of Anihilation. Hádanky a pasti jsou v něm podobné, ale jejich umístění dává mnohem větší smysl, jsou lépe signalizované i napovídané, umožňuje nelineární průchod a vůbec, nabízí mnohem lepší zážitek.

2

Tohle je jeden z tech modulu, co se relativne blbe hodnoti. Pokud mame hodnotit impakt a legendarnost, tak je to jasnych pet hvezd - spolu s Keep on the Borderlands a Village of Hommet tohle patri k Gygaxove triumviratu dobrodruzstvi, na kterych vyrostlo nekolik generaci hracu a ktere se staly piliri dalsiho vyvoje designu modulu. 

Pokud naopak budeme posuzovat okem moderniho hrace a jak obstoji v moderni konkurence, tak bohuzel je ctyricet let vyvoje hodne znat. Gygax se to sice snazil udelat fer, ale stale se jedna o vyvrazdovaci dungeon s minimalistickym pribehem a ktery je ve sve podstate cistou "vyzvou pro hrace". 

Objektivni hodnoceni v hvezdickach se proto posuzuje jenom slozite. Pokud vas zajima historie DnD a designu RPG, pak je toto must read. Pokud hrajete oldschool a chcete se podivat na koreny, opet must read. Pokud jste ale spise "moderni hraci" a chcete si uzit motivy a atmosferu tohoto modulu, ale nemusite nutne original se jeho problemy (vyplyvajicimi z doby a okolnostmi vzniku), pak doporucim spise 5e kampan Tomb of Annihilation, ktere je dustojnym remakem v modernim kabatku a mnohem uzivatelsky privetivejsi (i kdybyste meli vyhodit celou kampan a hrat jenom samotny dungeon).