Dračí doupě II

Vložil(a) Markus dne 29.07.2011, 14:02
4
Průměr: 3.2 (35 hlasů)
2011
Dobrodružná fantasy hra s nádechem slovanských bájí; nástupce nejstaršího českého RPG

Dračí doupě II navazuje na tradici prvního českého RPG, které vzniklo v roce 1990. I zde se hráči vžijí do role elfů, trpaslíků a jiných fantastických dobrodruhů, kteří putují světem v honbě za slávou, bohatstvím a nebezpečím. Dobrodruhové si mohou volit z 5 základních a 10 pokročilých povolání (například: lovec, mastičkář, vědmák). V porovnání s původními pravidly nabízí nová verze větší důraz na příběh i atmosféru a především pak jednotný (a jednoduchý) systém pravidel, který umožní stejným způsobem vyhodnotit každou situaci od boje až po řečnické klání. Celá hra je tentokrát vtěsnána do jediné knihy, kde najdete vše od tvorby postavy až po rady pro tvorbu dobrodružství.

Původní vydání z roku 2011 bylo v roce 2017 nahrazeno „přepracovaným“ vydáním, které zavádí řadu dílčích změn v pravidlech a schopnostech postav, ale především přehodnocuje ústřední vyhodnocovací mechaniku.

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Hodnota
70.00
Familiárova věž 2018 Dobrodružství Krátké bojově laděné dobrodružství v mágově věži, ze které je potřeba přinést důležitý předmět Čeština
3
Hodnota
60.00
Válka neskončila 2018 Dobrodružství Sociální dobrodružství, ve kterém hráči mezi pár vesnicemi vyšetřují původ záhadné otravy Čeština
5
Hodnota
82.86
Dračí doupě II (základní příručka, přepracovaná) 2017 Základní pravidla Přepracované vydání DrD II přináší výraznou revizi a přehodnocení základních pravidel i schopností povolání Čeština
3
Hodnota
60.00
Neklidný Tauril 2017 Příručka světa První příručka ze světa Neviditelné knihy, zaměřená na kontinent Tauril Čeština
5
Hodnota
100.00
Sedmý živel 2015 Příručka světa Nová edice rozšiřujícího modulu pro Asterion popisujícího umrlčí království Čeština
4
Hodnota
80.00
Hry mocných 2013 Rozšiřující příručka Příručka pro postavy na vysoké úrovni - nová povolání, stovka zvláštních schopností, organizace, oddíly, bestiář a další. Čeština
5
Hodnota
94.29
Bestiář (DrD II) 2012 Rozšiřující příručka Více než stovka bytostí pro vaše dobrodružství, od obyčejných lidí po netvory. Čeština

4

Skvělé RPG, které není postaveno na hromadě pravidel a statistik, ale na zážitku z hraní a atmosféře. Nádherné ilustrace a dobrý nápad s naladěním na Slovanskou kulturu. Akorát mi chyběl větší výběr v bestiáři, který však alespoň přinesl nové stvoření sladěná se Slovanským světem (ne jako bestiář drd+ který nepřinesl nic).

4

Mě DrD II zaujalo. Konečně kvalitní ilustrace (akorát nevím proč jich je na začátku knihy tolik,zatímco v jiné části spousta stránek jenom text). Věřím tomu,že tahle příručka mě nadlouho odnese do říše fantazie.
Po několika pokusech stvárnit dobrý fantasy svět a po študování středověkých i slovanských a dalších faktů jsem navíc konečně vytvořil (nahrubo) opravdu atmosférický svět pro fantasy hry,který nyní přizpůsobuji DrD II. Doufám,že se jím v budoucnosti na Fóru pochlubím.

Dračí Doupě II je vtahující RPG s pravidly která neotravují,ale zároveň nejsou podobná některým moderním "systémům",jejichž pravidla se často dají shrnout do dvou vět a zbytek je jenom hromada keců.

Díky,díky!!

3

Dračí doupě 2 bych se odvážil srovnávat s novými úspěšnými hrami ze zahraničí, ať už jde o celkovou koncepci; jednoduchý systém podporující imaginaci nebo i špičkový desing příručky, z které atmosféra přímo dýchá. S pominutím osobních nostalgických vzpomínek na hry jiné se můžu podepsat pod názor, že Dračí doupě 2 je nejlepší česká RPG hra na hrdiny, jakýmsi etalonem kvalitní RPG hry, s kterou budou naše další hry v budoucnu srovnávány.

3

Dračí doupě se v nové verzi vydalo podobnou designovou cestou jako např. Střepy snů nebo Příběhy Impéria - od číslíčkových her k větší abstrakci, "příběhovosti", důrazu na atmosféru. Hra stojí na jednotném systému, který vám vyhodnotí každou situaci od boje, přes honičku na koních až po klání ve vyprávění příběhů. Kvůli abstrakci jsem se bál, že systém bude příliš "prázdný" a nudný – mít málopravidlovou hru by bylo fajn, ale jaksi mi to nesedne k fantasy dobrodruhování, od kterého čekám zbraně, zbroje, kouzla atd. Obavy se nakonec nenaplnily. Autorům se podařilo vzít jednoduchý systém a zakomponovat do něj 15 povolání, desítky speciálních schopností, magii, vybavení atd., takže je skutečně možné se vyblbnout. Pravidlově se hra povedla.

Co mě příjemně překvapilo je, že z knihy dýchá hutná atmosféra. Ilustrace, příklady, jména postav, výběr a pojmenování speciálních schopností - to vše vytváří obraz nevlídného fantasy světa s trochu slovanským nádechem. Není to high fantasy (i když ani tomu pravidla nijak nebrání), naopak hra vyvolává představy hraničářů, kteří se toulají polovylidněným pohraničím, kde vláda zákona je slabá a kde nebezpečí číhá na každém rohu. Perfektní.

Přičtěme k tomu skvěle zpracované instruktážní texty, rady do hry a inspirační střípky. Kapitola pro vypravěče, která obsahuje rady pro vedení hry, je ta nejlepší, jaká kdy byla v češtině napsána. Kapitolka s radami a inspirací pro hráče je povinná četba, která by se ode dneška měla přibalovat ke každému RPG.

Jedinou chybkou na kráse je pak fakt, že kniha je místy poněkud ukecaná a rozvláčná. Což, naštěstí, vám maximálně protáhne dobu čtení, ale na hraní se to nijak neprojeví. Jsem ochoten to Dračímu doupěti prominout.

Jistě, není to hra po každého. Je třeba pamatovat na to, že DrD2 jde spíše cestou "příběhovosti", takže pokud si potrpíte na číslíčka, kostky zranění, počítání naložení, tabulky zásahových zón, tak se vám asi nezavděčí - je to dobrodružná hra, není to taktická bojovka. Ale pokud hledáte dobrodružnou fantasy, tak už nehledejte.

EDIT: S odstupem po letech. Kdybych měl poměrovat DrD 2 s anglickou tvorbou, dal bych mu tři hvězdičky. V českém konextu mu nechávám čtyři. Proč? Protože RPG hru nedělají jenom pravidla (která má DrDII taková jalová - neurazí, nepotěší), ale také texty, náměty, inspirace. Zejména u produktu, který má sloužit jako vstupní brána do světa RPG, je podstatné, aby někdo nové hráče provedl za ručičku, vysvětlil jim, co mají dělat, jak se tvoří hra a dobrodružství, dodal jim nějakou inspiraci. A to nové Dračí doupě dělá líp než jakákoli jiná hra, kterou v češtině seženete. Veškeré další ohledy jdou stranou.

EDIT2: Update po dalších mnoha letech, tentokrát už vážně snižuju na tři hvědičky, protože nabídka se posunula a jsou lepší česky dostupné produtky. 

2

DrD II zatím nejlépe komentoval můj kamarád: "Je to velice zajímavý deník vývojáře, který měl do ruky dostat někdo kdo z toho udělá pravidla pro RPG". To shrnuje vše - DrD II má na to mít 4-5*, kdyby o sobě přestalo tvrdit, že je to hra pro nováčky (není), přepsalo se do čitelné podoby a následně kdyby prošlo reálným testováním.