Traveller (Classic)

Vložil(a) Markus dne 21.05.2021, 15:43
0
Zatím nehodnoceno
1977
Jedno z prvních sci-fi RPG o cestování rozlehlým vesmírem

První sci-fi RPG, které si získalo rozsáhlý ohlas. Představuje budoucnost lidstva, ve které je cestování po vesmíru běžné, ale neexistují sítě ani okamžitá komunikace a informace se šíří jenom tak rychle, jak létají lodě – přičemž cesty trvají týdny, měsíce, někdy i roky. Výsledný dojem připomíná éru mořeplavby a zámořských objevů. Jste vy, vaše loď a širý vesmír. 

Vesmír je obývaný především lidmi, ale i androidy a některými mimozemskými rasami. Existují rozsáhlé říše, ale každá planeta je jiná a má vlastní správu. Hráči pro své postavy volí kariéru a potom ji během tvorby provedou několika lety služby u vojenského nebo obchodního loďstva, při kterých postava získá dovednosti – Traveller je dokonce slavný tím, že postava vám může už během tvorby umřít! Postavy jsou definované dovednostmi (jde o první velký dovednostní systém), ale v průběhu hry už se dál nezlepšují. Hra se vyznačovala i velice podrobnými pravidly lodí a mezihvězdného cestování, která někdy mohly připomínat domácí úkol z matematiky.

První vydání vyšlo jako krabice obsahující tři sešity (Book 1: Characters and Combat, Book 2: Starships, Book 3: Worlds and Adventures). Záhy pro hru začaly vycházet doplňující knihy pravidel („Books“, celkem 8), volitelná rozšíření pro konkrétní typy postav („Supplements“), zvláštní rozšíření („Special Supplements“) a taky spousta dobrodružství („Adventures“, „Double Adventures“, „Modules“ a „Alien Modules“).

Původní krabici Traveller (1977) nahradila krabice Traveller Deluxe Edition (1981) a tu později kniha The Traveller Book (1982). Ve všech případech jde o stejná pravidla (obsah „Books“ 1–3), jen lehce revidovaná a prezentovaná v aktualizovaném formátu a doplněná např. o mapu nebo ukázkové dobrodružství. 

Hra má dlouhou publikační historii. Po deseti letech vyšla druhá edice nazvaná MegaTraveller (1987). Celkem následovalo zhruba ještě deset dalších edic, pod různými názvy.

Rodina RPG her
Autoři

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Traveller Adventure, the 1983 Dobrodružství Sci-fi kampaň na divokém okraji Impéria