Stolní RPG online II

Vložil(a) Gran dne 08.10.2007, 06:00

V prvním čísle dvouměsíčníku Drakkar vyšel článek „Stolní RPG online“ – ano, tento článek, který právě čtete, je jeho pokračováním.

Než se však vrhneme na článek samotný, dovolím si vysvětlit, proč vlastně pokračování vzniklo.

V minulém článku byli čtenáři seznámeni s tím, co je to vlastně „Stolní RPG online“, jak se přes internet hraje, jaké jsou rozdíly mezi hraním po chatu a na diskusním fóru, jaká je historie hraní stolních RPG po internetu a na konec byl uveden výčet několika heren s komentářem a plusy i mínusy.

Článek však zvedl velikou vlnu nespokojenosti. Každý – a ještě jednou opakuji, že každý – server se cítil ublíženě. Několik webmasterů psalo do naší redakce své stížnosti na poškozování dobrého jména jejich herny – zdálo se jim, že oproti ostatním hernám nebyly ty jejich dostatečně vyzdviženy.

Jako hlavní argument uváděli, že „autor článku je přece administrátor serveru Aragorn.cz“.

Ano, to je skutečně pravda. Jistě i běžní čtenáři si všimli, že herna Aragorn.cz přeci jen vyšla z článku o kousíček lépe, než ostatní – ono se však není čemu divit.

Není tomu však proto, že bych byl administrátorem Aragorn.cz. Naopak – administrátorem jsem právě proto. Vždyť se nad tím zamyslete – věnovali byste nějakému serveru léta svého úsilí s vědomím, že se můžete podílet na vývoji serveru, který vám vyhovuje mnohem víc? Nevím jak vy, ale v takovém případě bych se přesunul na onen „dle mého názoru lepší“ server.

Takto jsem skončil na Aragornu. Proto bylo konečné hodnocení o něco lepší ve prospěch Aragorn.cz, ačkoliv ne o moc, protože jsem se skutečně snažil soudit objektivně a na každém serveru jsem hledal klady i zápory.

Další spornou otázkou byla historie RPG online scény. Neexistují žádné absolutně nestranné historické záznamy, ze kterých by se dalo čerpat – existují jen lidé z různých serverů, kteří mají svou pravdu.

Já jsem se pokusil promluvit s co největším počtem různých lidí a udělat si z jejich výpovědí vlastní obrázek. Mluvil jsem dokonce i s webmastery, kteří tvrdí, že jsem s nimi nemluvil – potkal jsem je totiž například na různých akcích a slyšel je hovořit, aniž bych se jim představil, popř. jim moje přezdívka v té době nebyla natolik povědomá, aby si ji zapamatovali.

Obrázek, který jsem vytvořil, jsem vám pak přednesl v onom článku. Aby ale někteří nevrčeli, dodávám – nejedná se o absolutní pravdu.

Dalším problémem – a tentokrát uznávám, že chyba je na mé straně – je skutečnost, že u některých serverů nebyl komentář úplně korektní v tom smyslu, že ne všechno v něm byla pravda. Článek byl totiž psán skutečně dlouho – nasbírat dostatečný počet informací zabralo dost času (a ne všechny informace jsem použil, radši). A tak se některé věci stačily změnit během doby, než byl článek vydán. Proto všichni webmasteři dostali do tohoto článku možnost napsat krátký text o svém serveru, kde se mohou představit, vyvrátit nepravdy apod.

Texty, které majitelé heren zaslali, jsou neopravené, necenzurované, zkrátka si je můžete přečíst tak, jak je odeslali.

A poslední důvod pro napsání tohoto pokračování je ten, že kromě šestice serverů, které jsem představil již minule, vás seznámím s dvěma novými, popř. s méně známými servery.

Nyní tedy, po tomto vyčerpávajícím úvodu, se tedy podívejme na jednotlivé herní servery, které jsem – aby se nikdo nehádal – seřadil abecedně.

 

Abarin.cz

O tomto serveru jsme si řekli již minule. Nyní si tedy můžete přečíst text, který nám zaslal tým serveru Abarin:

„Na Abarinu máte příležitost si splnit své sny a představy. Velké množství jeskyní z rozmanitých prostředí vám určitě umožní najít právě to, co hledáte. Najdete zde klasické jeskyně, propracované fantasy, sci-fi, mangu, western i současnost. Nehraje se pouze Dračí doupě, ale například Shadowrun, ADaD či čistý roleplaying. Hra formou diskusních příspěvků je ideální k tomu, abyste si mohli užít propracovanost charakteru své postavy bez nutnosti sladit svůj čas s ostatními hráči, ke hře není nezbytné, aby byli přítomni současně všichni účastníci dobrodružství.

Nápověda a přehledné menu vám usnadní první krůčky na Abarinu a systém hvězdiček umožní vyhledat zkušené Pány jeskyně, do jejichž rukou se mohou nováčci bez obav svěřit a obracet se na ně – stejně jako na adminy serveru či jiné zkušenější hráče – se svými dotazy či případnými nejasnostmi.

Abarin je otevřený pro všechny, jimž tento způsob zábavy něco říká. Najdete tu přátelskou a vstřícnou atmosféru, otevřenou komunitu a především zábavu. Samozřejmostí je slušnost v jednání s ostatními hráči a na fórech – postavy v dobrodružstvích nechť jednají dle svého nejlepšího vědomí a svědomí (pokud je mají). Většina PJjů vyžaduje určitou kvalitu hráčských příspěvků a pravidelnou účast dle avizovaného tempa jeskyně. To je u každé jeskyně jiné, od každodenního přispívání po jeden příspěvek měsíčně. V rámci odvíjení se příběhu je občas nutná vzájemná spolupráce hráčů i PJje, jehož slovo obvykle znamená zákon a je dobrým zvykem je respektovat…

Ve vývoji je druhá verze, ve které se připravuje několik revolučních změn – nechte se překvapit.

Proč právě Abarin? Zkuste ho a přesvědčte se sami!“

Samozřejmě, ačkoliv se na Abarinu hrají i jiné hry než DrD, počítejte s tím, že systémy jsou nastaveny především na DrD. Protože však nikdo nikoho nenutí využívat všech systému, je možné hrát i hry jiné.

 

Andor.cz

Belgarion_Kolder ze serveru Andor.cz nám zaslal tento text:

„Nechat se unášet ústně podaným dobrodružstvím má své nepopiratelné kouzlo, které k hrám na hrdiny táhne stále nové generace hráčů. Jenže ne všichni mají možnost si zahrát „naživo“ dle svých představ, a tak se už roky uchylují na internet. Často hnízdí na fórech, chatech, nebo rovnou stránkách s požadovanou tématikou, které jsou jim opěrnými body, neboť na nich mohou kromě hraní vyměňovat své zkušenosti a postřehy s ostatními hráči.

Jednou z takových základen, často vznešeně nazývaných „herní portály , je i Andor. Díky toleranci administrátorů a hráčů je zde místo pro jakýkoliv žánr, který vám přijde na mysl a i pro spoustu dalších, které zaskočí i dlouholeté uživatele. Stejná benevolence jako ve věci témat panuje i ohledně pravidel, s jakými se bude (nebo nebude) hrát. Je už jen otázkou umu tvůrce dobrodružství, zda a jaké přiláká hráče.

Pro nováčky máme na Andoru kromě nápovědy i spoustu poradců, rejpalů a dalších ochotných existencí. Někteří z nich s oblibou zakládají dobrodružství určená přímo pro nováčky, kde se tito seznamují se základy hraní na Andoru.

Nevedeme zde žádný systém hodností a díky absenci gild odpadá soupeřivá nevraživost. Vše je tedy o osobním přístupu hráče k dalším hráčům, přičemž platí, že největší úspěch mají zdravě sebevědomí, slušní a vstřícní jedinci.

Andor je v první řadě „herním portálem“, jeho návštěvníci se však setkávají i na fórech, přispívají různými články a scházejí se na více či méně oficiálních srazech, o kterých se vypráví, že tam jsou stoly praskající pod tíhou pokrmů, poháry přetékající pěnivou limonádou, obratní artisté, úchvatní žongléři a slovutní bardi.“

 

Anor-drd.sk

Anor je nejnovější herní server (ačkoliv webmaster hovoří o velkém stáří stránky – to je však způsobeno tím, že tým je jednočlenný, o což delší je pak vývoj) – a navíc je to první slovenský server pro hraní RPG online! Zatím je ve vývoji, ale již nyní se na něm dá hrát. Přehlednost diskusí nijak nezaostává za ostatními servery, ačkoliv propracovanost některých prvků poněkud pokulhává.

Jak jsem však hovořil s velmi ochotným webmasterem Firgasem, který mi i dovolil nahlédnout do věcí, které jsou zatím běžným uživatelům nepřístupné, má Anor dostatečný potenciál na to, aby předčil všechny konkurenční servery – jen je pro to potřeba ještě hodně práce.

A nebojte se – ačkoliv má v adrese onu pověstnou zkratku „DrD“, jeho systémy jsou uzpůsobeny pro hraní více her, údajně včetně Dračího Doupět Plus či Hrdinů Fantasy.

Tento text nám Firgas napsal jako odpověď na naši nabídku:

„Tento server je najmä pre hráčov Dračího Doupěte avšak hrať tu môžu všetci, ktorí sa radi oddávajú fantázii. Keďže sa Anor iba rozbieha, všetky možnosti sú zatiaľ volne dostupné a môže ich využívať každý, kto sa zaregistruje.

V budúcnosti, okrem dohnania konkurencie plánujeme vytvoriť extra herňu zameranú len na DrD+. Podporte preto svojou návštevou prvú slovenskú online DrD herňu."

 

Aragorn.cz

S touto RPG online hernou jste byli seznámeni již minule. Kromě textu, který nám zaslal jeden z členů AraTýmu – hater –, si můžete také přečíst článek o Historii Aragorna, napsaný samotným „tvůrcem myšlenky“ – jilmem. Tento článek se sice týká převážně Aragornu, dotýká se však i jiných heren.

Článek můžete nalézt zde.

A nyní již haterův text:

„Portal je urcen pro hrace DrD a jinych her na hrdiny, vyzaduje registraci, nabizi moznost sejit se (virtualne) s jinymi hraci a najit si mezi nimi spriznene duse. Krome hrani (formou fora i chatu) a seznamovani nabizi moznost diskuzi s ostatnimi a moznost sdilet s nimi sva literarni ci graficka dila. Dominantou aragornu je variabilita a volnost.“

 

DarkAge.cz

I o této herně jsme si řekli již minule. Zde je text, který jsem od týmu Dark Age obdrželi:

„Herní server DarkAge je určen zejména mladým lidem se zájmem o RPG, fatasy a literaturu. Za svou dvouletou existenci se na něm dokázala vytvořit skvělá komunita hráčů a kamarádů, kteří se často scházejí i osobně, pořádají různé srazy atp. I přes neustále narůstající počet uživatelů se snažíme zachovat atmosféru „rodinného webu“. Server nabízí nejen prostředky pro vlastní hru, ale také rozsáhlou galerii a knihovnu, do které pravidelně přispívají sami uživatelé. Stěžejním herním modelem je DrD a k dispozici jsou jak oficiální příběhy, které vedou zkušení a ověření PJ, tak i příběhy neoficiální, které si může založit každý. Počet herních postav není omezen a jejich podoba a vlastnosti jsou plně v hráčově režii.

Mezi naše ambice nepatří násobit počet uživatelů ani vytvářet zisk, a proto jsou a vždy budou všechny naše služby zcela zdarma a bez reklam. Ostatním podobně zaměřeným webům fandíme, často je hráčům doporučujeme a mnohdy se osobně známe i s tamějšími adminy. DA si zvolte, pokud nehledáte „boostování“ postavy a hromadění itemů, ale spíše zajímavý role-playing a nové kamarády se stejnými zájmy.“

 

Immortalfighters.net

O serveru Immortal Fighters již pár věcí zminula víte.

„Server www.immortalfighters.net (dále jen IF) je herní server, který umožňuje hrát hru Dračí doupě (dále jen DrD) online.

Server je určen pro všechny, které baví Dračí doupě a kteří se chtějí tuto hru zahrát také přes internet. IF nabízí možnost hrát DrD formou příspěvkových fór, kde se odehrává dobrodružství. To je vždy vedeno zkušeným a školeným PJ, což zaručuje vysokou kvalitu hry.

Kromě samotné hry nabízí také několik vedlejších modulů (obchody, cechy atd.). Každý hráč má svůj osobní deník, který neustále udržuje přehled o postavě, jejím vybavení, historii, zkušenostech i vlastnostech.

Server má k dispozici kvalitní programátory, a proto se neustále vyvíjí. Reagujeme na příspěvky a nápady registrovaných uživatelů, abychom server po herní i uživatelské stránce co nejvíce vylepšili. Na nedávném sraze vedení jsme se dohodli na mnoha vylepšeních, která chceme v brzké době implementovat.“

 

RPGportal.cz

RPG portál je server, který není v prvé řadě serverem herní. Obsahuje hlavně všemožné doplňky a texty o RPG – protože se však na něm určitá herna nachází, rozhodl jsem se jej do tohoto článku zařadit také.

Herna je jednoduchá, obyčejná – jedná se o vyhrazená diskusní fóra pro hraní. Kromě absence některých „vychytávek“ se hra zde neliší od hraní na kterémkoliv jiném serveru. Není však zdaleka tolik podporována, a pokud jsem fungování tam pochopil správně, existuje jen několik málo dobrodružství, kde je možné hrát.

Osobně si myslím, že tento server se skutečně za hernu označit nedá, protože v hraní za ostatními servery silně zaostává. Můžete však na něm pro změnu najít mnoho zajímavých materiálů, které vám v hraní ať už na jiném serveru či v reálu jistě pomohou.

Bohužel, ačkoliv jsem kontaktoval dva členy týmu RPG portálu a vím s jistotou, že oba nabídku četli, nedostal jsem žádnou odpověď. Původní termín byl 30. července, protože tento článek měl vyjít původně ve 3. čísle Drakkaru, ale právě proto, že někteří nestíhali, byl odložen až do tohoto čísla.

Každopádně, zdá se, že Tým RPG portálu ani neměl zájem o to stíhat.

 

Torch.cz

Nevím, zda je to tím, že je server placený, ale člověk, kterého jsem z Týmu serveru Torch kontaktoval, odpověděl prakticky ze všech nejrychleji a zároveň nejprofesionálněji. Ze žádosti vzal vzorové otázky a všechny je zodpověděl, takže než abych vás zdržoval zbytečnými řečmi, můžete si přečíst, co o svém serveru napsal on sám:

Co je to TORCH ?

„TORCH je fantasy RPG hra. Hráč putuje po mapě, plní úkoly, vstupuje do tajných spolků, vyvíjí se a žije ve světě Domoviny. Liší se od ostatních portálů online interakcí a reálnou mapou.“

Pro koho TORCH je ?

„Pro všechny, kteří tráví čas u Internetu, mají rádi fantasy a chtějí se bavit. Lidi zde mají šanci objevit další podobné závisláky a třeba tak časem zaměnit net za realitu.“

Co nabízí ?

„Jak již bylo řečeno, je to obrovský svět, stovky spoluhráčů, velké množství modulů, díky kterým se může hráč zlepšovat a každodenní novinky, které zajišťuje team aktivních adminů“

Co TORCH vyžaduje?

„Je to především minimálně několik minut času co druhý den, aby se odehrály denní body. Pro ty, kterým se zde líbí, je tu certifikace přes SMS, která spouští přístup ke všem možnostem hry“

Jaká je vize do budoucna?

„Pracujeme na dalším rozšíření mapy, mohutné změně herní ekonomiky, nových povoláních, novém bojovém systému. Je toho hodně. Navíc tvoříme další, s TORCHem propojené portály.“

Proč hrát na TORCHi?

„Protože je to jeden z nejstarších a nejtradičnějších fantasy webů. Je spojen s DarkWood projektem, který naváže na TORCH tradici klasického DrD, je tu hodně soutěží, zábavy a fajn lidí.“

Nějaký vzkaz pro čtenáře?

„Snad jen ten, že zkusit se má všechno a taky ten, že pokud má někdo vizi a sen, má šanci ho prosadit. TORCH je hodně otevřený a mění se. Mění ho hráči. Je to šance pro ty, kteří se nebojí.“

Dovolím si dodat, že část o možnosti SMS certifikace již není aktuální, alespoň podle toho, co jsem četl. Dalšími možnostmi certifikace je klasická složenka či odeslání peněz na určitý účet.

 

Závěrem

Pokud jste pozorně četli minulý i tento článek, již máte velmi slušnou představu o RPG online scéně a můžete se pokoušet oponovat i těm, kteří již na nějakém serveru hrají. Samozřejmě, vlastní zkušenosti jsou nejlepší – nyní ale aspoň víte, co máte od každého serveru očekávat, a kde tedy své začátky v RPG online postavit.

A protože jsme vyčerpali vše, co mělo být obsahem těchto článků, již by žádný Stolní RPG online III vyjít neměl. Pokud by však přesto došlo k nějakým zajímavým novinkám, můžete si o nich přečíst na webu Drakkaru, který by se měl také začít plnit články, které se nebudou vejít do hlavních čísel.

Nyní vám již tedy jen popřeji: Příjemné hraní, ať hrajete kde hrajete!