Vornheim: The Complete City Kit

Vložil(a) Markus dne 09. 08. 2020, 22:58
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2011
Bizarní fantasy velkoměsto a zároveň techniky pro zvládání městských kampaní

Punková příručka představující nápadité techniky pro efektivní zvládání kampaní ve velkoměstech, kombinovaná s popisem dekadentního, bizarního města Vornheim. Stovky křivolakých, nepravidelných věží propojených tisícem malých mostů, lávek a ochozů. Zasněžený, mrznoucí labyrint šedých kamenů, spletitých uliček, mnohapatrových věží a podivných obyvatel s podivnými zvyky a pověrami. 

Město není představené zeměpisným stylem, ale jako soubor náhodných tabulek, námětů, generátorů, setkání připravených přímo do hry. Tyto materiály jsou doplněné „pravidly“ pro polo-improvizovanou, přesto konzistentní tvorbu města, navrženými tak, aby se dala používat i za běhu. Vornheim například nemá podrobnou mapu... Vornheim má generátor ulic a sousedství.

Kniha obsahuje i tři připravená dobrodružství.

Externí recenze a shrnutí

4

Stejne jako vsechny veci od Zaka S. je i tohle ciste artpunkove dilo. Divne ilustrace, divna mista, prapodivne tabulky, spousta originality. 

Cely setting balancuje na hranici naprosteho silenstvi. K hrani tak jak je psany moc neni, nebo si to aspon nedokazu predstavit, nicmene je to dobra zasobarna napadu pro mestsky setting (divadelni hry na ulicich, kde souboje zlocincu rozhoduji o dalsi vyvoji deje? moudry had na dne studni, ktery komukoliv jednou za zivot odpovi pravdive na jednu otazku? genialni).

V cem je kniha super a vyuzitelna (temer) pro kazdeho jsou kapitoly pro generovani obsahu a "city-crawl". Jednoduchy system na generovani systemu ulic a planku domu za behu, zajimave udelane tabulky pro vztahy NPC, nahodne tabulky pro generovani obsahu, to je vse je vyborne a vyuzitelne.

Celkove je to typicky predstavitel artpunku - prekypuje napady a originalitou, ale obcas se to ztraci v podivnosti a nadrazeni vzhledu nad obsahem a obcasnou nestravitelnosti.