Dračí doupě – Pravidla pro začátečníky 1.0

Vložil(a) Markus dne 25. 10. 2021, 13:31
3
Průměr: 3 (1 hlas)
1990
Úplně první verze hry Dračí doupě, kterou to všechno začalo...

Úplně první základní příručka pro hru Dračí doupě, kterou to všechno začalo... Příručka je koncipovaná jako naprostý úvod do hraní her na hrdiny, včetně toho, že začíná stručným gamebookem, který má představit základní herní principy. Popisuje tvorbu postav a uvádí možnosti a schopnosti hráčských povolání na prvních pěti úrovních, se zaměřením na prolézání jeskyní.

Verze z roku 1990 nenese žádné číselné označení, ale později jí zpětně bylo přisouzeno číslo 1.0. Od pozdějších verzí, které procházely iterativním vývojem, se v mnohém liší. V téhle verzi je hra citelně jednodušší než pozdější nástupci.  K odlišnostem od pozdějších verzí patří například:

 • Pravidla ještě nejsou rozdělená na dva svazky, takže jsou celá v jedné příručce.
 • Hra používá princip, kdy zkušenosti se přidělují mimo jiné za získané poklady, a má jinou „ekonomiku“, tedy hodnoty mincí (ty jsou v téhle verzi výrazně méně hodnotné).
 • Hra ještě neobsahuje rozšířený soubojový systém a i principy boje jsou v ní trochu odlišné, například existují 3 různé „bojové manévry“.
 • Spousta dílčích procedur je odlišná, například pasti nebo tajné chodby se hledají popisem, nikoli hodem, a hra používá mechanismus náhodné reakce tvorů, s nimiž se postavy potkají.
 • Liší se některé schopnosti, například předměty dostupné alchymistovi nebo kouzla dostupná kouzelníkovi, válečník může zastrašovat, jen když má výjimečně nízké charisma atd...
 • Liší se číselné hodnoty v různých tabulkách (např. růstu úrovní podle počtu zkušeností.)

(Poznámka: Rozdíly mezi jednotlivými verzemi DrD nemáme dostatečně zmapované. Pokud o nich máte přesnější informace, můžete přímo editovat tuto anotaci a doplnit je, nebo nám je poslat do této diskuze.)

V této verzi ještě pro Pravidla pro začátečníky neexistují odpovídající Pravidla pro pokročilé a Pravidla pro experty.

V roce 1991 byla tato verze nahrazena Pravidly pro začátečníky 1.1.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
2
Průměr: 2 (5 hlasů)
Hodnota
40.00
Dobrodružství v Bílém hradě 1990 Dobrodružství Historicky první jeskyně pro Dračí doupě Čeština

3

Dovoluji si přidat samostatnou recenzi na úplně první edici Dračího doupěte. A přestože jí dám jen tři hvězdičky, zároveň ji doporučit k prolistování.

Když budete pozorně číst (případně si vezmete k ruce ještě DnD Basic, jehož je z velké části překladem) a zkusíte s otevřenou myslí zapomenout na to, jak se hraje Dračák a místo toho začnete hrát přesně to, co se v té příručce píše, zjistíte, že jde o úplně jinou hru.

Spousta věcí byla v první verzi dračáku jinak. Namátkou:

 • nestvůry ještě nemají vlastnosti symetrické k postavám, nehází si na záchrany (pasti) proti kouzlům,
 • draci, po kterých se hra jmenuje, jsou sice silné, ale běžné nestvůry (životaschopnost 6), 
 • soubojový systém pracuje se "zamčením" postav do boje nablízko
 • seslaná kouzla mají autosucces (s výjimkou blesků), pokud jim dáte dost magů. Množství ale musíte odhadnout.
 • alchymisté mají smysluplnou šanci na vidění magenergie, jejich výrobky jsou ale často limitované pro  konkrétní rasy nebo povolání
 • poklady předpokládají odnášení tisícovek mincí, je přítomný koncept zkušeností za odnesené poklady

a další.

Tohle je zkrátka jiná hra, než dračák, který se hrál v pozdních devadesátkách a na počátku milenia - a troufám si říct, že lepší. Na regulérní hraní to není, ale chcete si dát nostalgický oneshot? Pak sáhněte právě a jen po téhle verzi.