Fate Core System

Fate Core System

Vložil(a) Sirien dne 16.05.2020, 17:06
5
Průměr: 4.5 (2 hlasy)
2013
Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu

Původní a základní pravidla 4. edice Fate, nejúspěšnějšího univerzálního RPG současnosti, které je dlouhodobě oblíbené i mezi mnoha českými hráči. Přiručka obsahuje:

  • Všechna pravidla Fate v jejich 4. edici
  • Základní návody k jejich úpravě
  • Vysvětlující a doprovodné texty pro nováčky
  • Vysvětlující a návodné texty pro hraní a vedení hry obecně

 

Fate je široce velmi uznávaný systém, který měl vliv na další vývoj mnoha dalších RPG, od indie titulů až po 5. edici DnD. Základní příručka 4. edice obsahuje jeho nejnovější sjednocenou a zabroušenou podobu, která vznikla spojením pravidel předchozích her, které pravidla Fate využívaly a rozvíjely, a zapracováním komunitních zkušeností z mnoha let hraní těchto her.

Určeno po hru
Kategorie produktu

4

Fate Core je nejspíš nejlepší systém současnosti (v širším smyslu, ne nutně pro tu kterou konkrétní hru).

Bohužel, jeho Základní pravidla, byť solidní a velmi dobrá, mají daleko k bezchybnosti.

Ano, vysvětlí vám Fate. Ano, vysvětlí vám ho velmi dobře a velmi do hloubky a dodají vám hromady rad k tomu, jak ho hrát, jak v něm tvořit postavy, jak v něm tvořit zápletky... a vůbec hromadu hrozně dobrých rad pro hraní RPG obecně, nejen Fate. Bohužel je cítit, že autoři se často soustředili mnohem víc na kvalitu samotných pravidel a ukázání jejich možností, než na jednoduché a jednoznačné vysvětlení všeho, co předkládají. V obecnosti Základní pravidla trpí hlavně třemi problémy:

  • Některé pasáže jdou do hloubky na úkor jednoduchosti. Ano, nabízí ohromný vhled do některé mechaniky nebo možnosti - ale nedoceníte je napoprvé, možná ani napodruhé - teprve když se k nim vrátíte s herní zkušeností si řeknete "ahá! Takhle to je myšlené... už chápu, jasně."
  • Mnohé pasáže postrádají vhodné příklady. Ne, že by příkladů bylo obecně málo, ale mnohé (ne všechny, ale bohužel skutečně mnohé) které jsou nabídnuté jsou - prostě špatné. V podstatě trpí předešlým problémem. Ukazují něco, co doceníte až zpětně, ne v momentě, kdy pravidla čtete (typicky pojetí magie jako free-form dovednostního konceptu skutečně bolí). 
  • Příručka se snaží být víc univerzální, než je pro ní dobré. Chápu, že předložit jeden systém zbraní a brnění by znamenalo kodifikovat ten jeden jako ten jeden základní, což je přesně to, co autoři nechtěli udělat - tak měli předložit tři rozdílné a stručnější, protože hráči kteří k Fate přijdou nově tohle prostě chtějí (klidně řeknu i "potřebují"), ale příručka je nenabízí a čekat, že si nově příchozí hráči na první hru poradí se Systémovými nástroji je dost naivní (mimochodem, 5 hotových řešení máte tady).

Všechny tyto tři problémy dohromady způsobují, že Fate zbytečně přichází o část publika, která by ho jinak ocenila. Nenechte se odradit - rozhodně to stojí za to.

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 41 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).