Fate Core System

Fate Core System

Vložil(a) Sirien dne 16.05.2020, 17:06
5
Průměr: 4.5 (2 hlasy)
2013
Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu

lorem ipsum

Určeno po hru
Kategorie produktu

4

Fate Core je nejspíš nejlepší systém současnosti (v širším smyslu, ne nutně pro tu kterou konkrétní hru).

Bohužel, jeho Základní pravidla, byť solidní a velmi dobrá, mají daleko k bezchybnosti.

Ano, vysvětlí vám Fate. Ano, vysvětlí vám ho velmi dobře a velmi do hloubky a dodají vám hromady rad k tomu, jak ho hrát, jak v něm tvořit postavy, jak v něm tvořit zápletky... a vůbec hromadu hrozně dobrých rad pro hraní RPG obecně, nejen Fate. Bohužel je cítit, že autoři se často soustředili mnohem víc na kvalitu samotných pravidel a ukázání jejich možností, než na jednoduché a jednoznačné vysvětlení všeho, co předkládají. V obecnosti Základní pravidla trpí hlavně třemi problémy:

  • Některé pasáže jdou do hloubky na úkor jednoduchosti. Ano, nabízí ohromný vhled do některé mechaniky nebo možnosti - ale nedoceníte je napoprvé, možná ani napodruhé - teprve když se k nim vrátíte s herní zkušeností si řeknete "ahá! Takhle to je myšlené... už chápu, jasně."
  • Mnohé pasáže postrádají vhodné příklady. Ne, že by příkladů bylo obecně málo, ale mnohé (ne všechny, ale bohužel skutečně mnohé) které jsou nabídnuté jsou - prostě špatné. V podstatě trpí předešlým problémem. Ukazují něco, co doceníte až zpětně, ne v momentě, kdy pravidla čtete (typicky pojetí magie jako free-form dovednostního konceptu skutečně bolí). 
  • Příručka se snaží být víc univerzální, než je pro ní dobré. Chápu, že předložit jeden systém zbraní a brnění by znamenalo kodifikovat ten jeden jako ten jeden základní, což je přesně to, co autoři nechtěli udělat - tak měli předložit tři rozdílné a stručnější, protože hráči kteří k Fate přijdou nově tohle prostě chtějí (klidně řeknu i "potřebují"), ale příručka je nenabízí a čekat, že si nově příchozí hráči na první hru poradí se Systémovými nástroji je dost naivní (mimochodem, 5 hotových řešení máte tady).

Všechny tyto tři problémy dohromady způsobují, že Fate zbytečně přichází o část publika, která by ho jinak ocenila. Nenechte se odradit - rozhodně to stojí za to.

The website encountered an unexpected error. Please try again later.
Error: Call to a member function id() on string in Drupal\statistics_counter\EventSubscriber\StatisticsCounterSubscriber::updateStatistics() (line 41 of modules/statistics_counter/src/EventSubscriber/StatisticsCounterSubscriber.php).