Dungeons & Dragons (5e)

Vložil(a) Ecthelion dne 07.05.2020, 20:00
5
Průměr: 4 (32 hlasy)
2014
Aktuální vydání nejznámější a nejhranější fantasy hry na hrdiny

Hrdinové se vydávají na dobrodružství ve fantasy světě, která jsou plná nástrah, bitev a zapeklitých úkolů. D&D bylo první RPG hrou na trhu a po léta zůstává i hrou nejhranější. Letos oslavilo čtyřicáté výročí své existence vydáním nejnovější generace pravidel. Tato edice vzdává hold bohaté historii této hry a jde o skloubení tradičních herních principů a stylu hry, za použití moderních herních mechanismů. Je méně taktická než předchozí dvě edice a více se zaměřuje na děj, postavy a příběh.

Jak je u D&D zvykem, základní sada se skládá ze tří příruček. Tou hlavní je Player's Handbook, popisující všechna pravidla potřebná ke hře. V Dungeon Master Guide najdete další rady, nástroje a materiály pro Dungeon Mastera (Pána jeskyně). A Monster Manual je sborník nestvůr.

Rodina RPG her

Externí recenze a shrnutí

d20.cz Log 1 = 0 DnD5e v Kostce

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Dungeons & Dragons (5e) 2016 Andy, Arled, ROBOcop, ShadoWWW, Spize Čeština Odkaz
Dungeons & Dragons (5e) 2015 Andrej „Bhaal“ Kyška Slovenština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
2
Hodnota
40.00
Dungeon Master's Guide (D&D 5e)
Průvodce Pána jeskyně
2014 Základní pravidla Vše, co Dungeon Master potřebuje, pro spřádání legendárních příběhů v páté edici D&D Čeština
5
Hodnota
90.00
Monster Manual (D&D 5e)
Bestiář (D&D 5e)
2014 Základní pravidla Obludárium vražedných nestvůr pro pátou edici D&D Čeština
4
Hodnota
80.00
Player's Handbook (D&D 5e)
Príručka hráča (D&D 5e)
2014 Základní pravidla Základní příručka páté edice D&D představující všechna pravidla, která by měli hráči znát Slovenština
4
Hodnota
80.00
Player's Handbook (D&D 5e)
Příručka hráče (D&D 5e)
2014 Základní pravidla Základní příručka páté edice D&D představující všechna pravidla, která by měli hráči znát Čeština
0
Dungeons & Dragons vs. Rick and Morty 2019 Alternativní základní pravidla Začátečnická krabice na motivy slavného kresleného seriálu
4
Hodnota
80.00
Essentials Kit (D&D 5e)
Úvodní sada (D&D 5e)
2019 Alternativní základní pravidla Nová krabicová verze zjednodušených pravidel s dobrodružstvím Čeština
4
Hodnota
80.00
Basic Rules (D&D 5e)
Základní pravidla pro hráče (D&D 5e)
2014 Alternativní základní pravidla Zjednodušená, volně dostupná pravidla D&D 5e Čeština

5

Recenze z roku 2014:
Dungeons & Dragons je jedním z pilířů geekoismu, něco jako Star Trek. Být fanouškem Star Treku znamená být trekkie, a s hráči D&D je to podobné. Bohužel přečíst a naučit se pravidla může odrazovat nové hráče. Nová edice se rozhodla tomu učinit přítrž a udělala obrovský krok ke zjednodušení nejen tvorby postavy, ale celé hry. Základ je pořád stejný – na zranění si házíte různorodými kostkami, ale na vše ostatní si v podstatě vystačíte s dvacetistěnnou kostkou (dále k20), k jejímuž hodu přičtete určité opravy a snažíte se dohodit nebo přehodit cílové číslo. Mnohé složité opravy ale byly nahrazeny systémem výhody/nevýhody.

Tento systém vypočítává úspěch či neúspěch mnohem jednodušeji. Například místo aby měli elfové rasový bonus k záchranným hodům proti zmámení (řečeno prostou řečí: aby byli odolnější vůči magii), mají k nim výhodu. Když má hráč výhodu nebo nevýhodu, tak místo aby připočítával k hodu k20 další opravy, hodí si dvěma k20 a použije buď vyšší, nebo nižší hod (podle toho, jestli má výhodu, nebo nevýhodu): tj. méně matematiky, méně složitosti, více času na hraní.

Nová edice má v sobě nově zabudovanou knihovnu zázemí (backgrounds), která podněcuje hráče, aby pro své postavy vymysleli minulost a osobnostní rysy místo min-maxování statistik. Výběrem zázemí – jako je např. voják, lidový hrdina nebo uličník – vytvoříte zajímavější postavu pro hraní role hrdiny (role-playing) a navíc můžete získat bonusové vybavení, jazyky a zdatnosti. Jinými slovy, v rámci zázemí se zamýšlíte, kým je vaše postava jako osobnost (volíte její osobnostní rysy, ideály, pouta a vady) a lépe můžete vymezit její fikční silné a slabé stránky, které současně mají přímý vliv na herní mechanismy. Zázemí si můžete buď vybrat z předpřipravených, nebo si vymyslet z gruntu zcela vlastní.

Se zázemím je spjatý mechanismus Inspirace, který je podobný Hrdinným bodům (Hero Points) z Pathfindera. Pokud se Pánovi jeskyně líbí vaše hraní podle zázemí a vidí, že se chováte podle vytyčené osobnosti postavy, může vám udělit Inspiraci. Inspirace se dá utratit za jednorázovou výhodu k hodu. To opět podněcuje rozvoj zajímavých postav a vytváří prostor pro příběhové akce tím, že je odměňuje.

Podobně jako zázemí funguje na vyšších úrovních frakce. Postava v herním světě je nejen součástí své nejbližší družiny (skupiny) dobrodruhů, ale pracuje pro blaho většího celku – frakce. Frakcí může být zlodějský cech, organizace bojující proti silám zla nebo spolek obchodníků. Postava může využívat její služby (informační i jiné), získávat od ní různé důležité předměty (i kouzelné) a frakce na oplátku může postavě zadávat různé úkoly a požadovat protislužby. Čím víc toho postava pro frakci udělá, tím vyšší má v rámci dané frakce hodnost a tím víc toho může po frakci žádat. Frakce ale současně toho více od postavy očekává.

Kouzelné předměty doznaly také velkých změn. Již nejsou součástí matematického jádra hry. Fungují jako výjimečné odměny, které postavy mohou najít na zvlášť nebezpečných místech. Na běžné obchody s kouzelnými předměty zapomeňte. Celkově se systém kouzelných předmětů posunul k modelu původních TSR edic, jak ho známe například z BECMI (verze, kterou se inspirovalo původní Dračí doupě).

Pokud vám nic z výše uvedených odstavců nedává smysl, asi jste ještě nikdy nehráli Dungeons & Dragons, nebo možná jste nikdy nehráli žádnou stolní hru na hrdiny. Pro vás se dá podstata páté edice shrnout takto: "Pokud jste si někdy chtěli zahrát D&D, ale působilo na vás příliš zmateně či rozpačitě, nebo jste o něm ještě nikdy neslyšeli, nyní je ideální čas to zkusit." Nejen že je tato nová edice mnohem jednodušší než předchozí verze, ale na oficiálních stránkách D&D jsou dostupné základní pravidla ke stažení zcela zdarma. Pro úplné začátečníky je ale nejlepší začít Začátečnickou krabicí (Starter Setem) spolu se Základními pravidly. Dobrou zprávou taky je, že se pravidla překládají do češtiny. Už jsou přeložená Základní pravidla i Začátečnická krabice, takže úplným nováčkům nic nebrání zkusit si zahrát tajemné Dungeons & Dragons. Stačí jen vejít a pozdvihnout meč. Koně se už vzpínají a slunce vychází. Dobrodružství čeká!

Update po pěti letech (srpen 2019):
Pátá edice udělal díru nejen do světa, ale i do českých luhů a hájů. Ryan Dancey měl pravdu, když říkal, že D&D je jako telefon nebo Facebook - čím víc lidí ho používá, tím větší má užitek pro všechny ostatní. Čím víc lidí D&D hraje, tím je ještě přitažlivější. Teď po pěti letech je to ještě lepší než na začátku.

Pravidla jsou OK, ale teď už víc oceňuji tu síťovou externalitu. Že existuje hafo krásně přeložených příruček, které se stále a rychleji překládají, že existuje sedm českých skupin, co pravidelně streamují své hraní DnD 5E, že existuje český PJ Craft, který pravidelně mluví o hře jako takové. Že není problém sehnat spoluhráče, že není problém se zeptat na Kostce na nějakou nejasnost, nebo naopak tam někomu s pravidly pomoci. Novým hráčům hodně pomohl Starter Set a za chvíli vychází jeho komplement Essentials Kit. Novým hráčům hodně pomáhá i D&D Beyond.

Nevím, jak to bude do budoucna, ale teď, v roce 2019, se dá říct, že DnD 5E přineslo novou zlatou éru hraní her na hrdiny.

5

Tak na mě působí nové edice dnd. Oproti předchozím se jedná o mnohonásobný posun mezi masy a ku prospěchu je i rychlá startovací edice. S ní si dokáže skupina vystačit i na celou dobu hraní a pokud náhodou ne, je tu příručka hráče, která poskytne dost inspirace. Po prvním seznámení hodnotím 4* 5tá * hře patří za perfektní cz překlad.