Enemy Within, the + Shadows over Bögenhafen

Vložil(a) Markus dne 16.01.2021, 16:15
4
Průměr: 4 (1 hlas)
1986
Cesta temným renesančním světem zakončená městským pátráním po zlověstném kultu

„V určeném čase vystoupíme z utajených skrýší a svrhneme města Říše. Naši bratři se vyhrnou z lesů, budou vraždit a pálit. Chaos zachvátí zemi a my, vyvolení služebníci, budeme očištěni v Jeho očích. Ať žije Tzeentch, Měnitel způsobů – Njawrr'thakh 'Lzimbarr Tzeentch!“

Dvojice dobrodružství, která tvoří první díl stejnojmenné kampaně The Enemy Within. Kampaň jako první produkt představila hráčům slavné prostředí Říše, inspirované Svatou říší římskou (základní příručka WFRP první edice ji příliš nepopisuje). Ta je v tomto pojetí světem protikladů. Lidská společnost právě nastupuje do renesance, mění se společenské pořádky, měšťanstvo začíná nahrazovat šlechtu, přichází pokrok a optimismus. Málokdo si uvědomuje, že nebezpeční mutanti a posluhovači Chaosu hrozí roztrhat společnost zevnitř. Žánrově jde o kombinaci investigativního hororu s černým humorem. Kniha je tvořená třemi částmi:

  • Představení Říše (~40 stran): Historie a politické zřízení Říše, fungování cechů a daní, cestování v Říši, její různá náboženství, provincie, armáda a další informace potřebné k hraní.
  • Mistaken Identity (~20 stran): Krátké dobrodružství, v němž je jedna z postav zaměněna za důležitou nehráčskou postavu a zapletena do konspirace. Jde o sérii epizod na cestě, jejíž účelem je přivést hráče do města Bögenhafen.
  • Shadows over Bögenhafen (~60 stran): Rozsáhlé vyšetřování temného spiknutí v kupeckém městě, které zrovna hýří veselím a životem, protože se v něm koná dobytčí festival Schaffenfest.

Dobrodružství tvoří první část kampaně The Enemy Within, která pokračuje dobrodružstvím Death on the Reik (1987).

Ediční historie dobrodružství je složitější. První část vyšla pod názvem The Enemy Within v roce 1986, obsahovala popis Říše a dobrodružství Mistaken Identity. Druhá část Shadows over Bögenhafen vyšla v roce 1987. Obě části byly ale záhy sloučeny dohromady a v průběhu let vyšly společně pod různými názvy, jako Warhammer CampaignWarhammer Adventure nebo matoucně pojmenovaná Shadows over Bögenhafen, obsahující navzdory názvu obě dobrodružství. V roce 2019 vyšla revidovaná verze pod názvem Enemy in Shadows, určená pro čtvrtou edici WFRP.

Pro třetí edici WFRP vyšla stejnojmenná kampaň The Enemy Within (2012), která s touto nemá kromě názvu nic společného.

Kategorie produktu

4

Ak dobrodružstvo hodnotím z dnešného pohľadu, tak žáner WFRP dobrodružstiev už zavedený je a rovnako aj doplnkové informácie sa dajú nájsť inde. Ostávajú preto len dve dobrodružstvá (prípadne tri, ak zarátame aj vstupný Oldenhaller Contract, ktorý ale nie je súčasťou zborníku). Mistaken Identity má skvelú zápletku (aj keď s nejakými logickými chybami) a výborne rozohrá na rozľahlom plátne a s hromadou zapamätateľných postáv veľký príbeh plný omylov a konšpirácií, ktorý dôstojne pokračuje v Shadows over Bögenhafen. Osobne mi na Shadows esteticky nesedí prebiehajúci jarmok/cirkus, ale moji hráči sa (v roku 2002 a v 1. edícii WFRP) bavili výborne. Z dnešného pohľadu pokrivkáva prezentácia a štrukturovanie informácií pre GMa (preto by som skôr odporučil štvrtoedičnú verziu), ale obsah je stále výborný. Kvôli formátu a nedostatku nástrojov pre riadenie dobrodružstva bez railroadingu sú to nakoniec štyri hviezdičky - ale videné inými očami, v historickom kontexte, je to jasná päťka.