Monuments of the Reikland

Vložil(a) Markus dne 01.02.2021, 16:31
2
Průměr: 2 (1 hlas)
2020
Pětice zajímavých monumentů pro vložení do světa Warhammeru

Ať se v Říši vydáte kamkoli, shlížejí na vás monumenty. Oslavují postavy z historie, slavné události nebo třeba jen estetické cítění bohatého šlechtice. I v těch nejodlehlejších místech lidé vztyčují menhiry nebo vyřezávané dřevěné památníky.

Pětice monumentů pro vložení do kampaní ve WFRP. Každý z nich skrývá nějaké tajemství a je doplněný o náměty na dobrodružství, která se kolem něj točí. Jsou to:

  • Bezhlavá socha purkmistra Holgera Raucka: Zvandalizovná socha na zapadlém náměstíčku, kolem níž se začaly dít divné věci.
  • Památník padlým v bitvě o Auerswald: Na první pohled jen socha, ale co na ní dělají tajná zlodějská znamení?
  • von Plotzkanalův orloj: Nepochopitelný hodinový stroj provázaný s Chaosem.
  • Mackensteinský sokol: Starodávná kamenná socha ztracených civilizací, která není tak úplně sochou.
  • Paranothův sloup: Kamenný sloup vztyčený údajně arcimágem... ale uvnitř se něco skrývá.
Kategorie produktu
Designér

2

Asi mi uniká, co na takovýchhle produktech lidi vidí. Buildings of the Reikland se mi líbily, protože mi daly několik lokací přímo použitelných ve hře. Od tohohle jsem čekal něco podobného... a spíš jsem se nedočkal.

Každý monument je popsaný na dvou až třech stránkách. Většina z toho je historie a jiné faktografické povídání, které nemáte jak dostat do hry, leda byste hráčům chtěli číst pohádky. Ke každému taky dostanete dvě nebo tři obecné zápletky – ale ty by vyžadovaly rozsáhlou přípravu a spoustu práce. U každého monumentu je taky nějaký mechanický element (předmět, tabulka náhodných efektů, příšera...), což jsou jediné hratelné prvky. Bohužel se to nedá vzít a rovnou hrát, protože bez rozsáhlé přípravy jsou to jen lokace na pokochání se a pokrčení rameny, nikoli nosné situace samy o sobe. Není tu ani jedna mapka, přestože některé z monumentů jsou vlastně budovy nebo minidungeony.

Takže:

  • Faktografické povídání (k ničemu)
  • Vágní zápletky (k ničemu)
  • U každého nějaká hratelná drobnost (užitečné)

V zásadě je tohle sborník pěti minipovídek, ke každé z nichž autor přimyslel nějakou věc využitelnou ve hře. Nechápu, co na tom lidi vidí, ale lidi si settingové knížky kupují evidentně především jako literaturu, takže co já vím.

Musím uznat, že každý monument nějakou tu použitelnou součást má a většinou pěknou – akorát po vyškrtnutí těch povídkových žbleptů by se každý vešel na půl stránky, ne na dvě až tři.