Dračí doupě plus

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 04:33
4
Průměr: 3.1 (24 hlasy)
2004
Heroický fantasy systém vhodný zejména pro hraní delších kampaní s důrazem na rozvoj postav

Se svým předchůdcem, Dračím doupětem, má tato hra společné jen zaměření na příběhy fantasy dobrodruhů a fakt, že je postavená na úrovních a povoláních. Jinak je jádro systému od základu jiné. Zajímavostí jsou různá pravidla pro různá povolání – některá jsou archetypální, jiná dovednostní, jiná postavená na „hraní postavy“.

Základní sadu pravidel tvoří Příručka pro hráče a Příručka Pána jeskyně. K nim je ale zapotřebí pořídit si i pravidla pro jednotlivá povolání, která se prodávají ve formě samostatných příruček. V digitální verzi se každé povolání prodává samostatně, v tištené podobě vyšla povolání v těchto dvojicích:

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bestiář (DrD+) 2004 Základní pravidla 120 tvorů pro Dračí doupě plus Čeština
3
Hodnota
60.00
Bojovník 2004 Základní pravidla Pravidla pro hraní bojovníka v Dračí doupě plus Čeština
2
Hodnota
40.00
Čaroděj 2004 Základní pravidla Pravidla pro hraní čaroděje v Dračí doupě plus. Čeština
1
Hodnota
20.00
Hraničář 2004 Základní pravidla Pravidla pro hraní hraničáře v Dračí doupě plus. Čeština
2
Hodnota
40.00
Kněz 2004 Základní pravidla Pravidla pro hraní kněze v Dračí doupě plus. Čeština
1
Hodnota
20.00
Příručka Pána jeskyně 2004 Základní pravidla Pravidla a doporučení pro vedení hry v Dračí doupě plus Čeština
2
Hodnota
40.00
Příručka pro hráče 2004 Základní pravidla Základní pravidla pro Dračí doupě plus Čeština

5

DrD+ ma spoustu vad a je hodne slozity. Ale cim dyl ho hraju, tim se mi libi vic. To co mi prislo slozity je uplne jasny. K temto pravidlum se proste musi pristupovat trochu jinac, dyl trva nez si na ne hraci zvyhnou. Ale jak se tak stane, je to naprosta parada a ja osobne bych +ko nevymenil za nic.

5

No otevřu knihu a vidím plno tabulek, čísel... upadám do rozpaků zda hrát, nehrát. Nakonec to přejdu a začtu se. Některé pravidla jsou zbytečná, například světelnost- tak je nepoužívám, jinak se zdají prostá. Chce to dostat jen trochu do krve, nějakou praxi a člověk se už nemusí ani dívat do tabulek. Podle mě to není vůbec složité, jen se to tak tváří.

2

Vyzkoušel jsem, odmítl jsem.
Důvody:
Zbytečná složitost (příkaldem tabulky zranění)
Nesmyslná tvorba postav

Nic přínosného.

Druhá hvězdička je za to že je to česky, je to docela levné, dostupné a není to úplně pitomé

1

DrD+ má jedno společné s DrD Pravidla pro experty. Dlouho se na něj čekalo a po mnoha odkladech nakonec vyšlo. Natěšeně jsme ho zkusili, ale přišlo rozčarování. Dlouhé očekávání nakonec přineslo zklamání.

DnD obsahuje jednoduché základní pravidlo a spoustu volitelných (rozšiřujících) pravidel. DrD+ obsahuje spoustu povinných pravidel a jen velmi těžko jde osekat. Navíc spousta těch pravidel je zcela zbytečných (např. pravidla pro osvětlení). Čas nutný pro jejich nastudování nestojí za to.

Podpora hry ze strany autorů byla příšerná, vlastně žádná. Dnes je na trhu hromada lepších her na hrdiny, např. DnD 4E nebo Pathfinder. Dávám jednu hvězdičku za pěkné ilustrace. Původnímu DrD jsem dal dvě hvazdičky (za ilustrace a za nostalgii), ale tuto hru jsme nebyli schopni hrát ani tak dlouho, abych k ní cítil nostalgii.

4

Na začátek musím říct, že naše družina je v podstatě banda matfyzáků, takže pravidla s hromadou čísel, tabulek a výpočtů pro nás nejsou pohroma, ale spíše požehnaní.:-) Osobně jsem hrál bojovník a kněze. Četl jsem ještě hraničáře a samozřejmě pravidla pro hráče. A mám přibližnou představu o theurgovi, zloději i čaroději, se kterýma jsem hrál v družině. Mlhavou představu mám ohledně mechanismů, textů a jiných materiálu pro PJ, stejně tak o bestiáři. "Plusko" jsme hráli něco přes rok.

Velmi kladně hodnotím spoustu atmosferických popisků, vysvětlení, příkladů a jiných textů, které s pravidly samotnými nemají mnoho společného. Rovněž je znát výrazný posun oproti starým verzím DrD, ať už je to vetší důraz na RP, sjednocení mechanismu, předělaní bojového systému. Další plus je změna rozdělovaní zkušeností (již to není o tom, kdo zabije více potvor, tedy kdo má lepší postavu a umí lepe házet kostkami), což umožňuje hrát i slabé či jiné podivné postavy. Systém tvorby postavy je zajímavý - volba mezi zamezím (původ, dovednosti a peníze) a atributy. Postupovaní po úrovních i jednotlivé schopnosti povolaní se mi též libí.

Dávám maximální hodnocení:
Za ten komplexní, ale zároveň jednoduchý a vnitřně jednotný mechanismus na řešení různých situací.
Za atmosféru, kterou umí jednotlivé příručky navodit a podpořit.
Za to, že někdo měl tu odvahu se do takového projektu u nás (v ČR) pustit. Díky, Altaru za to.
Za tu hromadu času, které jsme strávili hraním a ještě vetší hromadu času nad debatováním, co kdyby a jak by...

EDIT: Casem jsem objevil par dalsich systemu, nacetl nekolik pravidel, zahral nekolik RPG na jinych systemech a ucastnil se nekolika otevernych hrani.... Pohled na vec jsem zmenil, mozna casem snizim hodnoceni z 5 na 4. DrD+ porad pro me zustava system, na kterem jsem stravil pres rok hrani a uzili jsem si s nim spoustu zabavy. Po predchodu z DrD 1.5/1.6 to byla velka zmena. Nebyt DrD+, tak jsem se nikdy nedostal k tomu, co znam dnes. Ale ano, uz jsem ochoten uznat, ze tento system ma i sve mouchy - vsem, kteri se mnou mluvili na todle tema, diky.

5

Nemůžu si pomoct, ale Dračí doupě plus mne zcela oslnilo. Myslím, že nejsme příliš storytellingová družina a spíše si potrpíme na technické provedení, které mi tady přijde parádní. Hra nabízí sjednocený systém bonusů, které umožní poměrně snadno převést úvahu o tom, jak věc má fungovat, do herních mechanismů.

Kromě toho poskytuje moc pěkně vymyšlený a hlavně kompaktní mechanismus fungování světa, který je možné objevovat. Hrál jsem theurga pod PJ, který postavil celý svět velice reálně, mocensky vyváženě a zajímavě a myslím, že nejvíc jsem si užil odhalování právě těchto mechanismů (+motivů CP, které vznikaly s ohledem na jejich schopnosti).

Myslím si, že DrD+ můžete buď milovat, nebo se vám nebude líbit, právě podle toho, jestli máte radši obecný systém pravidel, který vám pomůže vyřešit pár základních věcí a nechá se napasovat na skoro každý svět, nebo kompletní a kompaktní řešení, kde ale svět (má-li dávat logiku), vypadá tak, jak ho pravidla vyžadují.

2

DrD+ mě velmi sklamalo. Byl to systém, do kterého nejde zasadit skoro žádný svět bez překopání jeho principů nebo pravidel. A překopání pravidel v DrD+ kvůli těsné svázanosti je také nelidským úkolem.

Systematika tvorby postavy a jejího vývoje mě odradila stejně.

Co ale jsem nemohl hře vytknout, byla pravidla pro PJe, která uceleně, v češtině a tedy i pro mne dostupně dala skvělé nápady, rady, návody. To vidím jako největší devizu a klad tohoto systému.

5

DrD+ jsme si s kamarády koupili téměř hned po tom, co vyšlo. Nejdříve jsme byli ohromeni jeho zdánlivou komplexností (oproti DrDo), ale když jsme si ho zažili, začali jsme ho mít rádi.
DrD+ se od DrDo v mnohém liší. Opouští vytýkanou nejednotnost mechanik a nelogičnosti v systému. Bohužel neopouští snahu "vyřešit vše" a mechaniky jsou proto příliš objemné. Troufám si tvrdit, že každý, kdo zkusí hrát DrD+ po delší dobu, časem přestane některá pravidla používat, a to není nejlepší vizitka tvůrců. My jsme časem přestali používat téměř všechna pravidla.
Proč ale hodnotím DrD+ tak vysoko? Protože obsahuje ohromné množství úžasného balastu, který stojí za to přečíst. Všechny ty příběhy, nápady a atmosférické popisy výborně podněcují fantasii hráčů. DrD+ je tedy i vynikajícím tvůrčím dílem na poli klasické fantasy. DrD+ zcela naplňuje podmínku mého hesla, které zní "Dobrá RPG je ta, která vás inspiruje".

1

Hodnocení na základě přečtení, na hraní jsem nesehnal lidi

Na DrD+ jsem čekal velmi dlouho. Nakonec jsem se i dočkal, ale v té době jsem už znal dostatek jiných systémů, vedle kterých působily Pluska velmi zastarale a složitě. Ano, mají univerzální exponenciální převodní tabulku a mají téměř sjednocenou mechaniku - ale jinak jsou příliš složitá vzhledem k omezeným možnostem, která poskytují. Před deseti lety bych z nich měl větší radost, před čtyřmi už mi neměli co nabídnout.