Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od MarkyParky »

... nebo ho vztahuješ i na ne-fantasy tvorbu?
Mě třeba hrozně triggerují kostely. Architekturou i výzdobou. Strašně mě štve, jak z nich čiší ta potřeba manipulovat s lidmi, dělat z nich podřízené ovečky.

Takže když se chci jít podívat do nějakého kostela, musím to překousnout.

I když, to je vlastně taky fantasy.... :D
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Iwas Passingby píše: 22. 12. 2021, 16:53Spíš mi šlo o to, že místo toho přebarvování by byla lepší nějaká originální tvorba z jiného prostředí než je "standardní evropské středověké fantasy."
This!
Já teda nemam potřebu Zaklínače (nebo jiný "stadnartní evropský fantasy") obhajovat nebo zatracovat kvůli černochům/asiatům/kdovíkomu, ale radši než na "evropský pseudostředověk s černochy" bych se kouknul na fantasy co místo gotické Anglie vykrádá třeba Habeš nebo Songhaj - a vlastně, neměli by ti domnělí bojovníci za větší diverzitu (pokud něco takového vůbec existuje) napnout síly v tomhle směru? Tak si říkám, že pokud bych v něčem hledal "rasismus" nebo nějaký "bílý etno-" nebo "eurocentrismus" tak v malém množství takových děl (alespon co se filmu týče) spíš než v tom, že v Pánovi prstenů maj jinou než bílou barvu pleti jen skřeti a zlí Haradští...
Quentin píše: 22. 12. 2021, 21:33 *trochu jako vraždící Batman, Superman terorista, grumpy Luke Skywalker nebo potetovaný Joker :D
Už jsem dlouho nikam nenapsal že grumpy Luke byla jedna z mála dobrých věcí na nových Star Wars :-)=
(ale to je trochu ot)
Za tento příspěvek děkují uživateli jjelen:
Passingby
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

MarkyParky píše: 23. 12. 2021, 09:28Mě třeba hrozně triggerují kostely. Architekturou i výzdobou. Strašně mě štve, jak z nich čiší ta potřeba manipulovat s lidmi, dělat z nich podřízené ovečky.

Takže když se chci jít podívat do nějakého kostela, musím to překousnout.
Jenže Sparkle píše o tom, že si na novou verzi mají zvyknout skalní fanoušci (pokud se jim nelíbí).

Takže... spíše by mě zajímalo, zda by skalní fanoušek Mayovek měl přijmout indiány hrané černochy a asiaty. Nebo třeba Ghost in the shell a černochy, i když jde o fikci (pořád mám pocit, že je situovaná do Japonska včetně jeho specifik.)
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Corny »

Ty jo, a jako víš, že v Japonsku se i v současnosti, tj. trochu dřív, než je děj Ghost in the Shell, kde proběhly i docela zásadní historické zvraty, pohybují černoši? :D Zachytil jsi, že Shogunát už tak nějak padl a už pár let Japonsko není izolované a plné jen a pouze asiatů a žijí v něm jiná etnika, někteří z nich i od narození? :D
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Dorian »

Jerson píše: 23. 12. 2021, 12:05 Takže... spíše by mě zajímalo, zda by skalní fanoušek Mayovek měl přijmout indiány hrané černochy a asiaty.
Jen věcná - v mayovkách hrajou indiány běloši. Pokud vím tak to nikdy nikomu nevadilo. A obyvatelé východní Asie jsou indiánům „rasově“ mnohem blíže než kdokoliv jiný. Samozřejmě pokud vůbec uznáme existenci ras.
Za tento příspěvek děkují uživateli Dorian:
MarkyParky
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Dorian píše: 23. 12. 2021, 12:22 Samozřejmě pokud vůbec uznáme existenci ras.
Nemyslím si že tu niekto pochybuje o tom, že neandertálci a denisovania kedysi chodili po tejto zemi :D
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 2):
MarkyParky, Sosacek
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sparkle »

Jerson píše: 23. 12. 2021, 12:05 Takže... spíše by mě zajímalo, zda by skalní fanoušek Mayovek měl přijmout indiány hrané černochy a asiaty. Nebo třeba Ghost in the shell a černochy, i když jde o fikci (pořád mám pocit, že je situovaná do Japonska včetně jeho specifik.)
Myslíš Ghost in the Shell, kde i režisér původního filmu řekl, že nemá problém s tím, že hlavní hrdinku nehraje Asiatka, protože je to kyborg?

Mayovky s černochy a Asiaty, proč ne, na etnicky neakurátní divoký západ jsem si zvykla už dávno.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Corny píše: 23. 12. 2021, 12:12 Ty jo, a jako víš, že v Japonsku se i v současnosti, tj. trochu dřív, než je děj Ghost in the Shell, kde proběhly i docela zásadní historické zvraty, pohybují černoši? :D Zachytil jsi, že Shogunát už tak nějak padl a už pár let Japonsko není izolované a plné jen a pouze asiatů a žijí v něm jiná etnika, někteří z nich i od narození? :D
Jo, zachytil. Taky jsem slyšel vyprávění lidí, kteří tam odjeli, mám kamarádku, která v Japonsku deset let žije, a všichni mi říkají, jak se na ně jako na Evropany dívají jako na exoty (a občas skrz prsty). A taky říkají, jak moc jsou v japonské společnosti etablovaní černoši. Totiž vůbec.
Nicméně takový Naoki by o tom určitě mohl povědět víc. Japonsko ne napadlo proto, že jsem od různých lidí slyšel, jak extrémně rasistická je jejich kultura.
Dorian píše: 23. 12. 2021, 12:22 Jen věcná - v mayovkách hrajou indiány běloši. Pokud vím tak to nikdy nikomu nevadilo.
Vím to. A taky jsem četl rozhovor s rodilým Apačem, který Mayovky hodnotil - jako že obkecenizje úplně mimo, a jména jsou mimo, ale zbytek ujde.
Brw když jsme se jeste učili dělení ras na europoidní, mongoloidní a negroidní, tam indiáni spadali do europoidní rasy, pokud se dobře pamatuju. Ostatně "rudoši" se jim říkalo ne podle barvy kůže, ale podle hlinky, kterou si tu kůži natírali.

Nicméně to nebyla pointa mé otázky. Ptal jsem se (Sparkle), zda si mají fanoušci upravit své vnímání i v případě více reálných settingů. Tedy ne že se bude mezi indiány nebo mezi Japonci vyskytovat černoch, ale že by indiána nebo Japonce hrál černoch.
A pokud ano, tak by mě zajímalo, zda to platí i o "naší" historii - třeba že by různé naše panovníky hráli černoši.

Prostě bych rád věděl, zda je nějaká hranice mezi fantasy a ne-fantasy, nebo zda je nějaká hranice v rámci ne-fantasy, nebo zda se mám smířit s tím, že černoch ve Wehrmachtu je v pořádku a komu se to nelíbí, ten (či ta) je rasista.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od MarkyParky »

Bílá kůže je u herců totiž něco jako žolík :).

Můžeš ji dát místo jiných karet a je to v pohodě, ale nahradit žolíka esem nebo králem nejde.

A aby bylo jasné, proč to opačným směrem nejde, tak navíc nejde použít příklad s králem nebo esem, ale musí to být příklad s kulovou sedmou nebo nějakou jinou nízkou kartou, aby si to každý domyslel.

Ale není na tom nic rasistického, určitě ne, jsou to jen náhody a snaha být korektní. Občas. Vyjma těch žolíků, ti nemusí.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sparkle »

Jerson: dávat příklad s černochem hrajícím Indiána do debaty o černoších hrajících bělochy je argumentační faul. Jsou to totiž dvě rozdílné věci. Inkluze se nedělá pro srandu králíkům. Dělá se proto, aby se příslušníkům menšin dodalo sebevědomí a pocit akceptace ve vetšinové společnosti, což jsou fundamentální věci pro duševní pohodu a prožití kvalitního života.

Takže když necháš černocha hrát tradiční bílou postavu, společensky žádoucí cíl to splňuje. Když ale vyřadíš indiánské herce z filmu o indiánech, kteří jsou sami utlačovaná menšina, a nahradíš je Asiaty, kteří jsou přece jen výrazně méně utlačovaní než indiáni, společensky žádoucí cíl to už nesplňuje a není to v pořádku.

Skalní fanoušek, pokud má aspoň trochu empatie, by si měl uvědomit, že dodat sebevědomí příslušníkům menšin je fakt důležitá věc, která může zachránit spoustu životů, a měl by překousnout svoje nepohodlí kvůli snížení imerze, když už ne tak, že si na ty černochy ve Wehrmachtu zvykne, tak aspoň že o té svojí nespokojenosti bude držet zobák.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Dorian »

Jerson píše: 23. 12. 2021, 13:36
Vím to. A taky jsem četl rozhovor s rodilým Apačem, který Mayovky hodnotil - jako že obkecenizje úplně mimo, a jména jsou mimo, ale zbytek ujde.
Brw když jsme se jeste učili dělení ras na europoidní, mongoloidní a negroidní, tam indiáni spadali do europoidní rasy, pokud se dobře pamatuju. Ostatně "rudoši" se jim říkalo ne podle barvy kůže, ale podle hlinky, kterou si tu kůži natírali.
Domorodí Američané byli považováni za součást „žluté“, „asijské“, „mongoloidní“ rasy, případně za rasu samu o sobě. Nějaké výjimky se určitě najdou, ale budou naprosto marginální. Nešlo jen o barvu kůže ale také o tvar lebky a charakter vlasů - domorodí Američané mají menší nosy než běloši, stejně jako Asiaté, mají zpravidla tmavé, rovné vlasy, stejně jako Asiaté.

To že tvá paměť (nejspíše) selhala, jen dokazuje jak umělý celý ten koncept je.

A i když otázka nebyla na mne tak taky odpovím: nemá lidstvo důležitější věci na práci než řešit tohle a není celá tahle věc nafouknutá bublina? Filmy a seriály jsou ze své podstaty fikce (i když část z nich samozřejmě fikce „realistická“) a úloha herců je hrát - hrát někoho jiného než kým jsou.

Ten komu by vadil černý herec hrající člena Wehrmachtu nebo nějakého českého krále nemusí být nutně rasista (v užším slova smyslu), ale pokud to moc prožívá tak má asi přece jenom trochu problém s tím že přeceňuje důležitost barvy kůže a tvaru lebky v fikci.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Sparkle píše: 23. 12. 2021, 13:50když už ne tak, že si na ty černochy ve Wehrmachtu zvykne, tak aspoň že o té svojí nespokojenosti bude držet zobák.
Tedy když se mi něco nelíbí, tak to nemám dávat najevo? Promiň, ale takto to na mě působí
(že mnozí "bojovníci proti wokesjwblackwashingu" dávají svůj "názor" najevo způsobem co se vymyká obyčejné lidské slušnosti a nějakým základním pravidlům komunikace nechávám stranou, v takových případech by za mě fakt asi měli, jak říkáš, raději držet ten zobák)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sparkle »

jjelen: Pokud cílem inkluze je dodat černochům sebevědomí, tak i hláška typu "nedokážu si zvyknout na černochy v Zaklínači" je problematická a tomu dodávání sebevědomí fakt nepomáhá.

Pokud vám vadí cpaní černochů do všemožných seriálů kvůli inkluzi, pak by i ve vašem zájmu mělo být odpustit si teď k tomu negativní poznámky, díky tomu se ty menšiny už dřív začnou cítit akceptovány a už nebudou tolik hrotit požadavky na inkluzi a budete mít od toho pokoj.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vitus »

Sparkle píše: 23. 12. 2021, 13:26 Mayovky s černochy a Asiaty, proč ne, na etnicky neakurátní divoký západ jsem si zvykla už dávno.
Pardon, nechci nijak ubírat sílu Tvým ostatním argumentům, protože s velkou částí Tvého pohledu na věc v podstatě souhlasím, ale jenom pro pořádek bych rád uvedl, že podle nejnovějších údajů tvořili černoši přes třetinu přistěhovalců na Divoký západ v té první vlně (tedy, když byl ještě skutečně divoký) z východu a na velké části území tvořili potomci přistěhovalců ze španělsky mluvicích zemí skoro polovinu, takže zrovna tahle fotka je skoro trefná, chybí tak fakt jen Indián. :D
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sparkle »

Vitus: je to možné, určitě víš o tom víc než já. Důvod, proč mi ten Will Smith přišel tehdy neakurátní (je fakt, že jsem to viděla už dávno, teď už by mi to nejspíš tak nepřišlo), byl asi hlavně kvůli tomu outfitu - ten tehdy historicky černochům asi moc nepříslušel, spíš to tam byli sluhové a dělníci, ne?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů