Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

I love it $D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jarilo »

U prvního dílu mi tekly nostalgické slzy, parádní návrat zpět. Včera jsem dal druhý díl.

To s čím vším pracují, jak se vyvinuly postavy, to jak přitlačili na pilu skoro ve všem, aniž by to zatím působilo nuceně a přehnaně...vyplatilo se čekat.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Nejvíc se mi líbí, jak to kluci - hlavně Justin - mají pro potíže v "reálném" světě označení pojmy, které znají. V první sérii to byl(a?) Demigorgon, teď je to Vecna... Dělá to postavy mnohem uvěřitelnější. Stejně na reference na tehdejší popkulturu. To mi strašně chybí ve sci-fi filmech, že se tváří, jako by nikdy nebyly natočeny žádné filmy o mimozemšťanech, o upírech - prostě jako by popkultura vůbec neexistovala.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 2):
Quentin, Jarilo
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jarilo »

Jo, včera, když Dustin s Eddiem pojmenovali antagonistu jako Vecnu, jsem si na Demogorgona vzpomněl taky. To zasazení do reálií 80ek (potažmo 90ek u nás :D) je pro imerzi hrozně důležité - a je to přitom vlastně "jednoduché" - ten nápad, jeho kvalitní implementace je podle mě pořád výzva, se kterou se autoři poprali skvěle.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jezus »

jj, tady souhlas.

Že postavy dokáží prakticky okamžitě pracovat s "magií" (byla jakoby pod vlivem kouzla... ne kletby!) a přiřazují herní pojmy, i když vědí, že samozřejmě nejde přímo o kouzla... je cool. Hodně se mi to líbilo právě v první serii, nejen s Demogorgonem, ale hlavně později s Negativní sférou, kdy děti neměli větší problém pochopit koncept paralelní reality, protože ho znali z DnD (případně dobové sci-fi literatury).

A konec prvního dílu, kdy je tam ta montáž ze hry DnD a basketballového zápasu, je taky hodně dobrá.

Jinak teda po dvou dílech to hodnotím kladně, ale nevidím to jako takovou pecku, jak tu zaznívá.

Pořád je to velmi kvalitní počin, ale v porovnání s první serii, u které byl opravdu problém nekoukat hned na další díl, to působí relativně slabě. Jsou tam cool nápady, ale třeba hlavní záporák (vyjma referenci na Vecnu), je těžce neoriginální. To bych jim sice úplně nevyčítal, ostatně Stranger Thing pracuje s věcmi, které jsme už někde četli/viděli, což je součástí té atmosféry osmdesátek... jen prostě v minulých sériích to bylo lepší. Bylo to cizí těžko pochopitelné - v první sérii prakticky jen nějaká cizí šelma, pak hivemind... a teď humanoidní protivník, co připomíná Nightwalkera? Sice tam s tou úlovou myslí počítám, ale prostě oproti předchozímu výrazně slabší.

Posun charakterů nevnímám tak jednoznačně pozitivně. Tedy... vývoj tam být musí, jasně, děcka už nejsou děcka. Ale za mě se moc soustřeďují na jejich běžné problémy. Dává to smysl, jako nějaký rámec vyprávění, ale dva díly mají dohromady přes dvě a půl hodiny. Za tu dobu lze odvyprávět první půlku TO včetně backstory hlavních hrdinů... tady jsme dostali stokrát viděné "už nejsme takoví kamarádi jako dřív (což bylo už ve třetí serii btw); lidi dospívají, mají různé zájmy; střední škola v americe je děs a šikana je opruz...". Jenže to nemá být vztahovka z osmdesátek, že? Ty vztahy tam fungovaly dřív jako cool leitmotiv, a člověk samozřejmě hlavním hrdinům přál, aby si vrzli (teď myslím ty další hrdiny teenagery a šerifa, ne děcka :-) ), ale bylo to na pozadí mysteriozního drama. Teď tu máme laciného horrorového panáka, který straší přes hodiny, wow :clap:

Jestli tohle má být připomínka Kinga, tak nevím. Upřímně doufám, že celá ta linka se šikanou povede někam, kam by zamířil právě King, pak by to mělo nějaký význam, ale vzhledem k tomu, že by fanoušci nezkousli Eleven, která roztrhá na kusy pár děvčat, tak je celá tahle linka jen chabým pokusem dostat tam nějaké drama a emoce (a samozřejmě sociální kritiku). Za mě je tohle opravdu slabá část série, protože to má být maximálně na pozadí, ne jako jedna z hlavních náplní dvou dílů :roll:

No... trochu jsem se rozvášnil :oops: Jak říkám, za mě pořád dobré, jen ten posun vnímám jako nastavování kaše a vidím v tom, že se téma vyčerpává. Doufám, že se to celé ještě trochu nakopne a rozjede. Nicméně zároveň doufám, že tímto autoři serii nějak důstojně ukončí, aby se z ní ta nastavovaná kaše nestala definitivně...
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Vcera som videl prve dve casti Kenobiho. Mam hodne zmiesane pocity. Na jednej strane neskutocna nostalgia a pekne zobrazeny dusevny upadok, na druhej ta dobrodruzna linka, ktora je tak nejak... meh. Cele je to take trochu lacnejsie.






SPOILER:





Nahanacka v lese mi prisla ako zahrana clenmi ochotnickeho divadla a zostrihana stredoskolakom. Mal som z toho pocit, ze to rodicia nastrazili na Leiu, aby sa tolko neflakala, az kym nezabili vojaka.
Naposledy upravil(a) Wolfus dne 31. 5. 2022, 14:53, celkem upraveno 1 x.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5471
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Naoki »

Stranger Thiungs mám dokoukané (všechny díly ke dnešku, mají vyjít ještě 2) a spoustu bodů které zmi%nuje Jezus a nad kterými jsem taky obracel oči ve sloup se později vysvětlí.
Za mě teda super sezóna - možná ne jako první, ale určitě lepší než dvojka a trojka.
Za tento příspěvek děkují uživateli Naoki:
Jezus
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Osobně jsem hlavně rád, že Rusové jsou v téhle sérii v Rusku a ne v podzemí USA, to mi vadilo asi nejvíc.
Se zbytkem kritických poznámek počkám až shlédnu všechno, protože třeba to jak ukazují frustraci El a vyvolávají ve mě pocit, že nevím zda bych chtěl, aby tu blond krávu umlátila bruslí, roztrhala telekineticky, poplácala po tváři a pocitem "za to mi nestojíš, ty krávo", veřejně ji ztrapnila, viděla ji hnusně umírat, nebo ji zachránila ji před hnusnou smrtí, přestože, či dokonce protože ji nenávidí... Tyhle všechny pocity němý ve mě těžko vyvolaly nějaké dvě krátké scény.

A to že se kámoši (znovu) odcizí, tentokrát ne kvůli holce, ale kvůli vzdálenosti a malému kontaktu, to mi právě přijde dobré, protože je to strašné realistické. Žádné "problémy s odcizením jsme vyřešili v minulé sérii, takže teď už nás nebudou trápit." Uvěřitelný svět takhle nefunguje.

Jen nestvůra mi přijde slabší, protože je víc lidská, a místy vypadá gumově, ale počítám že ještě neřekla poslední slovo.
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jezus »

Spoilery na první tři řady Stranger Things, ale věřím, že ochranná lhůta již vypršela :-)

S Rusy v Rusku souhlasím :-) I když mi teda jejich přítomnost ve trojce nevadila, protože jsem to bral jako žánrový trope - já mám pocit, že se Stranger Things daří umně pracovat s tím, čemu lidé (nejen) v osmdesátkách věřili, a co je v tom světě prostě pravda: vládní konspirace, mimosmyslové schopnosti, špióni z Ruska, tajné vědecké komplexy (pod obchoďákem, lol :D ).

Spoiler na první dva díly poslední řady:

Co mi vadilo je, že dostali Hoppera do Ruska přes hranice, jen tak. Chápu, že se člověk propašovat dá (a evidentně toho zvládali pašovat víc), ale přece jen... proč? Proč tolik námahy? To ho nemohli mučit někde v utajeném srubu v USA a pak zastřelit? Fakt jsem doufal, že se na tu Sibiř teleportoval, protože tam Rusové postavili cosi jako červí důru skrze Upsidedown do Ruska... to by totiž dávalo (i žánrově trop) smysl :-D

Díky Naoki se mi vlévá očekávání zpět do žil, díky :-) V zásadě nemám problém, že tam ty věci jsou, ale kolik je jim věnováno prostoru. Pokud to byla jen (na můj vkus zbytečně dlouhá) expozice, kterou si mohli dovolit (v první sérii museli rychle zaujmout, teď nemusí tolik spěchat), ok, obecně to mám rád, teď se mi jen netrefili do gusta. Posoudím dál, až uvidím zbytek.

Ale jak říkám, mě nevadí, že to tam je - je to realistické - ale že je na tom první dva díly postavena velká část děje. Stranger Things byly o jiných věcech a podobné věci byl leitmotiv, teď se to zdánlivě otočilo (je to vztahovka a vyšetřování je spíš bokem). Ale jak říkám, pokud je to expozice a pak se to zase otočí, ok :-)

Jinak taky doufám, že se to s tím záporákem vylepší. Přijde mi, že je tam posun jakoby k osmdesátkovému hororu - To, Noční můra z Elmstreet... - což opět - je prostě to, co ST dělají a umí to. Jen... doufám, že to svážou nějakou metafyzikou a omezeními. Přece jen něco, co se fyzicky nemanifestuje do fyzické reality a útočí z nitra... jako jo, horor, ok, ale zatím to na mě působí nepříjemně ultimátně... a tak jakoby do toho universa trochu nepatřičně (ano, i tím, že je to humanoid, já nechci na druhé straně inteligentní humanoidy :-D ) No uvidíme :-D
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jarilo »

jezus píše:Spoiler na první dva díly poslední řady:

Co mi vadilo je, že dostali Hoppera do Ruska přes hranice, jen tak. Chápu, že se člověk propašovat dá (a evidentně toho zvládali pašovat víc), ale přece jen... proč? Proč tolik námahy? To ho nemohli mučit někde v utajeném srubu v USA a pak zastřelit? Fakt jsem doufal, že se na tu Sibiř teleportoval, protože tam Rusové postavili cosi jako červí důru skrze Upsidedown do Ruska... to by totiž dávalo (i žánrově trop) smysl :-D
Počkej, já to chápal tak, že jak to tam "bouchlo" a Hopper skočil, tak se přenesl/dostal do té ruské základny, odkud ho pak převezli na Kamčatku. I když ta základna, kde na začátku třetí série dělají rusáci ty experiemnty je právě ta kamčatka, že...hmm tak nic :think: :doh:
Za tento příspěvek děkují uživateli Jarilo:
Jezus
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Na konci třetí série se k obchoďáku sjede snad celá americká divize, takže jsem čekal, že ta ruská podzemní základna byla kompletně zničená i s Rusáky v ní. To že by někdo z nich přežil, s dokonce byli schopní se dostat nahoru nepozorovaně a ještě odvézt Hoppera... Tomu fakt nerozumím.

Jinak ve trojce mi nevadili Rusové jako takoví, ani jejich základna, ale to, že si ji dokázali vybudovat prakticky hned po zničení tajného výzkumného ústavu americké vlády v ostře odposlouchávané oblasti USA, a můžou se v podzemí v pohodě pohybovat v ruských uniformách, a na povrchu normálně nekrytě nosí Kalachy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Jezus
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od MarkyParky »

Víte, že tu funguje
Spoiler

spoiler tag

?
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Snazil som sa ho najst v editore, ale nejak sa mi to nepodarilo.
DrD (II), Pribehy Imperia
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sosacek »

V editoru neni, musis napsat [ spoiler = popisek] ehehehe [ /spoiler ]
popisek
ehehehe
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek:
Wolfus
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Lyncz »

Mě třeba vadí, že hned v prvním díle je kompletně vidět celý záporák od hlavy až k patě. Podle mě základ kvalitního horroru je bát se něčeho, co člověk nevidí a nezná. Ne k tomu hned dostat několikaminutový pohled ze všech stran...

Btw asi jsem jediný, ale první dva díly jsem měl bordel v tom, kdo je vlastně v jakém městě...
Za tento příspěvek děkují uživateli Lyncz tito uživatelé (celkem 2):
Jezus, Wolfus
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů