Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Resurrection »

Antharon píše: 26. 1. 2022, 12:19Jerson: Tam si kludne pozeraj history channel a nechaj ludi, nech sleduju co chcu a skus neotravovat ludom zivot toxickymi vykrikmi do prazdna prosim.
Promin, ale toxicky se tady chovas posledni dobou spis ty tim, ze zcela bezduvodne utocis na lidi. Me premisa toho serialu taky prisla uplne idiotska, zejmena pote co clovek treba hral Frostpunk, ktery zpracovava obdobne tema asi milionkrat lepe. Herecke vykony jsou v Snowpierceru fajn, ale ani po nekolika dilech jsem se nedokazal od toho oprostit, takze jsem to vzdal. Jerson to mozna rekl lapidarne, ale vystizne.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Antharone, bráním snad někomu ve sledování?
Sám zvažuju, zda se do toho seriálu pouštět, a to kvůli manželce, protože občas mívá (na mě) po konci filmu nebo seriálu otázky, na které očekává odpověď, aby to pochopila. Třeba "kam vlastně jeli?"

Takže musím zvažovat, zda budu investovat několik (desítek) hodin času do seriálu, který nemá zodpovězené některé základní otázky, a budu riskovat, že nebude mít zodpovězené i nějaké další.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bajo »

Jerson píše: 25. 1. 2022, 21:35 Škoda že základní myšlenka celého seriálu je úplně pitomá.
Chapu to tak, je Jerson score ji nizky :-D Vzdycky kdyz vidim tento typ tveho komentare, tak si rikam jestli to vnimas jako subjektivni nebo objektivni soud.Zajima me to ted ciste psychologicky jako pohled na preference divaka. Jakoze preference po nejake realsiticnosti nebo urcitem druhu logicke konsistentnosti chapu jako relevantni preferenci, ale z toho pak vychazi, pokud je ta preference takrka absolutni, ze se ti urcity typ narativni formy nebude nikdy libit.

Libil se ti nekdy nejaky film, ktery je vlastne primarne umelecka metafora na neco, a logiku nahrazuje umelecky symbolismus (ktery by v materialne realite nikdy nemohl nastat v takove podobe, v jake je)?

Edit:
Jerson píše: 26. 1. 2022, 13:01 Takže musím zvažovat, zda budu investovat několik (desítek) hodin času do seriálu, který nemá zodpovězené některé základní otázky, a budu riskovat, že nebude mít zodpovězené i nějaké další.
IMHO je toto nekdy znamka toho, ze dane dilo resi uplne jine otazky jako zakladni a mozna stoji za to spise zamerit se na ne, ne? (Ciste pokud jej chce clovek plne docenit a odnest si hodnotu, kterou ma). Nebo minimalne vyhodnotit, jestli dane otazky jsou zakladni pilir toho, co chtelo dane dilo vyjadrit (pokud se zda ze to nebylo v tomto smeru promyslene, patrne to nebyla podstatna rovina dila).
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

The constant motion of the train provides energy
To maju chlapci dako naopak
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Mne príde, ze zhadzovať veci na základe povrchných dojmov je tu taká bežná expertíza ktorá nikomu nepomáha. Tu zhodnotím seriál, ktorý mi nestál za pozeranie, lebo sa mi nezdá podľa traileru jeho logika, tam sa zasa idem pohádať o RPG, ktoré som zazrel ako ho niekto niekto hral na slezine. Myslím si, že to nie je hĺbka expertízy, ktorá by stačila na objektívne hodnotenie a preto sa mi zdá, že je to skôr toxická potreba nesúhlasiť, než snaha niekomu podať informácie.

Ak mi nejaké dielo nestojí za to aby som sa oň zaujímal, prečo ho mám potrebu hodnotiť?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Jerson píše: 26. 1. 2022, 13:01 Antharone, bráním snad někomu ve sledování?
Sám zvažuju, zda se do toho seriálu pouštět, a to kvůli manželce, protože občas mívá (na mě) po konci filmu nebo seriálu otázky, na které očekává odpověď, aby to pochopila. Třeba "kam vlastně jeli?"

Takže musím zvažovat, zda budu investovat několik (desítek) hodin času do seriálu, který nemá zodpovězené některé základní otázky, a budu riskovat, že nebude mít zodpovězené i nějaké další.
No a tu sme došli k problému, tie základné otázky sú tam zodpovedané, len si mylne myslíš, že nie tak to považuješ za hlúpe.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Resurrection »

Bajo píše: 26. 1. 2022, 13:58IMHO je toto nekdy znamka toho, ze dane dilo resi uplne jine otazky jako zakladni a mozna stoji za to spise zamerit se na ne, ne?
Obecne ano, prakticky je tohle az prilis casto spis vymluva. Obyvkle je to totiz tak, ze nekdo chtel resit nejake situace, ale naprosto se nezabyval uz nicim jinym. Treba jak k nim doslo. Ja se treba dokazu oprostit, pokud je duraz kladen na neco jineho (forma, estetika) a je zjevne, ze jde o neco jineho. Treba Castlevania, kde resit Jerson skore nema zadny smysl. V pripade Snowpiercera se ale bavime o zanru realistickeho post-apa, social commentary atd. Tam dava Jerson skore smysl hodne, skoro bych rekl, ze je to zaklad. Cele je to postavene na "co by bylo, kdyby se tohle stalo". No a pokud je odpoved "lol, to se proste nijak stat nemuze" a je to navic az takhle zjevne, tak to proste podkopava to, co chtel basnik rict. Muzou se mi stokrat libit vizualy, situace a Jennifer Connelly, ale nejak jsem se pres to proste nedokazal prenest. A ten duvod asi je, ze ta abitrarita toho to pro me zabiji. Nevidim v tom logiku a tim padem nevidim logiku ani v tech situacich a problemech, o kterych to ma byt. Celych tech par dilu me napadaly akorat zpusoby, jak to fixnout, az jsem to nakonec proste opustil.
Za tento příspěvek děkují uživateli Resurrection tito uživatelé (celkem 2):
crowen, Jerson
Secrets are power.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

Anatrhon, ako prosim ta vysvetlili, ze ludia jazdia vlakom po zmrznutej planete? Co ich k tomu vedie, namiesto toho, aby si radsej niekde postavili bunker? A kto cisti a udrzuje kolajnice, aby sa nevykolajili? Kde beru palivo na pohon vlaku?
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Corny »

To už je skoro jako jít na Transformery a chtít nějak hlouběji vysvětlit, proč jsou tam mluvící roboti co se mění na auta.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

crowen píše: 26. 1. 2022, 16:16 Anatrhon, ako prosim ta vysvetlili, ze ludia jazdia vlakom po zmrznutej planete? Co ich k tomu vedie, namiesto toho, aby si radsej niekde postavili bunker? A kto cisti a udrzuje kolajnice, aby sa nevykolajili? Kde beru palivo na pohon vlaku?
Vlak je pohanany nejakym reaktorom a generuje teplo ked je vlak v pohybe, pohybuje sa dookola aby si cistil kolaje, lebo ked sa nebudu vediet pohnut umrznu.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

Ale vidis tie plot holes, ze? Lebo ten reaktor mohol byt v bunkri, energia minuta na pohyb mohla byt vyuzita lepsie. Podla info, co som nasiel, prejde okolo zeme ani nie 3x za rok. Teda cez rovnake miesto kazde 4 mesiace. Predstav si, ako po snehovej burke vyzera cesta a kolajnice na druhy den. A potom to vynasom 120x. Tie kolaje by neboli ciste ani na druhy den po prechode, nie to este po 4 mesiacoch.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Začnu svým komentářem, který si Antharon vyložil po svém. Byť uznávám, že je psaný víceznačně, tak fakticky v něm říkám jen to, že úvod toho seriálu je pitomý (nebo "podle mě pitomý", pro ty, kteří potřebují mít před každým názorem napsaným soukromou osobou napsáno "IMO"), a že je to škoda.
Celý výklad by byl ve smyslu Mám vlaky rád, a Ledová společnost - tedy téma vlaků v zasněženém světě - se mi svého času velmi líbila, a na první pohled mě tenhle seriál zaujal. Tak jsem si ho pustil, a v první minuté zčásti řeknou a zčásti ukážou, že nastávala ledová apokalypsa, takže nějaká skupina lidí nechala postavit přes Evropu, Afriku a Asii(?) koleje s obřím rozchodem, a k nim jeden obří vlak, který měl sloužit jako útočiště, a když znenadání apokalypsa přišla - taková ta "rychlá", kdy lidé v panice utíkají před postupující katastrofou - tak smetánka s lístky zřejmě z celé Evropy (a kdo ví zda i ze zbytku světa) spořádaně nastoupila do vlaku, ale lidé bez rezervace vzali vlak útokem a nakonec se do něj dostali, takže jsou uvnitř, v zadních vagónech.

A v první scéně byla diskuse o tom, že jedna skupina lidí chodí do sauny (asi) nahá ... ve vlaku v postapo zmrzlém světě.
Nevím zda bych se měl omlouvat všem, které můj myšlenkový postup dráždí, ale v této chvíli mě opravdu napadne jen WTF!!???

Tedy jak píše Ressurrection - na mě to působí tak, že cíl byl vytvořit společnost v uzavřeném dlouhém prostoru členěném na oddíly, ze kterého se nelze dostat a kde platí, že čím víc vpředu, tím je to lepší, protože zadní oddíly se teoreticky dají odpojit a všechny v něm čeká smrt. Podobnost v vlakem je jen vnější, a spíše "placebo" - vypadá to jako vlak, ale ve skutečnosti to není vlak. A hlavně, divák s povědomím o vlacích, železnici a sněhu musí zapomenout na většinu podstatných věcí, které o těchto tématech ví, aby se na seriál mohl začít dívat bez negativních pocitů.

Tady se přiznávám, že se mi to nedaří. Dlouhodobě. A ano, je to hlavně můj problém (i když ho nemám sám, jak je vidět), protože mě to omezuje v tom, na co jsem ochoten se dívat a zároveň být spokojen.
Abych odpověděl Bajovi - opět jak píše Res - pro mě je zásadní představit si, jak se svět mohl dostat do stavu, ve které ho film nebo seriál ukazuje (pokud jde o svět nějak vycházející z našeho světa, jinak to pro mě není velký problém.) Pokud takové vysvětlení nedokážu najít, protože se na něj autoři vy...kašlali, tak to drasticky snižuje uvěřitelnost (pro mě) a z toho plynoucí zábavnost (pro mě). Takže odpověď je "většinou ne" - tedy nedokážu přijmout nesmyslné výchozí situace settingu vytvořené jen proto, aby se mohl vyprávět nějaký typ příběhu. Nesmrtelní lidé s vyměřeným časem na život, který se dá doplnit? Vynález stroje času, dokonalého vyhledávání mrtvol a absolutní spravedlnosti, která nutí zločince posílat likvidované lidi do minulosti? Fakt takové věci nezvládám přijmout.

Na druhou stranu to nevadilo třeba u Matrixu, protože jednak ten na začátku žádné nastavení světa nevysvětluje, a druhak se vlastně ukáže, že "in-game" je naše představa o světě zcela mylná, že je to jen projekce, takže nemusí existovat žádný způsob, jak by se náš současný svět proměnil do svět Matrixu.
Tedy odpověď zní - jde to udělat i dobře. Stojí to úsilí, ale jde to, a můžu být spokojen a užít si otázky, které film nebo seriál předkládá.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Resurrection
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Corny »

crowen píše: 26. 1. 2022, 17:19 Ale vidis tie plot holes, ze?
Tak ale fór je v tom, že to nejsou plot holes. Stejně jako nejsou v Mortal Engines plot holes, že nikde není vysvětlený, jak se to město může hýbat, když by se zákonitě okamžitě rozpadlo a jako nejsou plot holes v How to train you dragon, že tam není vysvětlený, jak můžou fyzikálně draci, zejména ti velcí, lítat.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Jerson: ten vlak nie je ziadna kapsula na zachranu ludstva, je to luxusny projekt sialeneho vynalezcu, ktory nahodou fungoval. Nie je to nejaka snaza svetovych velmocii zachranit svet pred apokalypsou. Chlapik proste vyrobil vlak, povedal, ze kto zaplati, toho zachrani, predal listky za sialene peniaze a este mu tam pred odjazdom naskakali nejaki utecenci.

On sa nesnazil zachranit svet, on sa snazil urobit si luxusnu cestu apokalypsou.

A ci by nebolo lepsie zakopat niekde reaktory pod zem? Iste! Ale tento serial sa na problem diva pohladom pasaziera tohoto vlaku. Prezili teda ine skupiny? V momentalnom vyvoji serialu vieme o dvoch. Nie preto, ze vlak poskytuje najvacsiu sancu prezit, ale preto, ze z vlaku tych ludi v podzemi nevidno.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Neříkám, že je to snaha zachránit svět. Říkám, že stavět obří železnici přes kontinent, po které bude jezdit jeden vlak,, který nesmí zastavit, jako záchranu před novou dobou ledovou je zcela neuvěřitelný záchranný plán.

Dává to stejný smysl jako postavit železnici okolo pobřeží jako záchranu před stoupáním hladin moře.

O kvalitě seriálu jako takového to neříká nic, třeba je dobrý. Ani ho tak neodsuzuju.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů