Váš názor na {insert problem here}

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od skew »

Manuál k použití:
  • Postněte nějaký problém, záležitost, nebo třeba nějakou osobní zkušenost z některé vaší hry.
  • Zeptejte se na názor ostatních na danou věc.
  • Reagujte na otázky ostatních.
  • Pointou každopádně je, že daná záležitost nemá potenciál uživit samostatnou diskusi - tohle téma má zastřešovat právě ty témata, kvůli kterým vám ani nestojí za to zakládat vlastní, protože by pravděpodobně shořela jako papír.
  • Pokud se jak na potvoru diskuse rozproudí, asi nebude od věci odstřihnout ji do samostatného tématu (nebo preventivně založit nové).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od MarkyParky »

Praktické příklady:

Dostaneš za úkol infiltrovat hrad. GM má připravený dungeon "cesta skrze stoky".

Přiznaný railroad: GM řekne hráčům" "Máte za úkol dostat se do hradu skrze stoky. Jinudy to nejde."
Iluzionismus: GM nechá hráče zahrát svůj nápad: "Přelezeme v noci na západní zeď," ale zajistí, že hráči budou hrát to, co chce on. "Přelezli jste ji. Dostali jste se na malé nádvoří, v jeho středu je průchod do stok a jediné dveře na další nádvoří jsou zamřížované..."
Bagrování: GM nechá hráče zahrát svůj nápad: "Přelezeme v noci na západní zeď," ale zeď má nesmyslně vysokou obtížnost a je nechutně strážená. Pak hráče napadne: "Tak půjdeme uplatit stráže u brány," ale stráže jsou svědomité, neúplatné a posílené. A nakonec hráče napadne, co teda stoky a to najednou jde.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 16. 12. 2021, 17:54Jaké věci vám vadí nebo váš dokonce štvou na Vypravěči, případně které věci vám vadily v minulosti? A jak jste je vyřešili - Vypravěč, změnil přístup, zvykli jste si, změnili jste Vypravěče?
Veci, co mě vyloženě štvou, a ne jenom vadí, se obvykle točí ohledně kolejí - když je ta hra/kampaň buď evidentně tažená po kolejích, nebo si zpětně uvědomím, že všechny náznaky vlastních rozhodnutí byly fakt jen náznaky a nakonec se vlastně vůbec neprojevily v ději.

Druhý podobně zásadní problém mám s přílišným důrazem na realističnost. "Tak mi popiš, jak odemykáš ten magnetický zámek. Hmm. Tak tenhle postup by ve skutečnosti způsobil, že se dveře zablokují. (A neříkám to nahlas, ale zároveň by to na centrále spustilo alarm, takže zatímco tam stojíte a vymýšlíte, co dál, počítám vám pět minut do příjezdu policie.)"

Měnit lidi není úplně můj styl, a měnit sebe neumím, takže mám pár tipů na vypravěče, do jejichž her už se přidávat nebudu, ale nahlas jsem to téměř nikdy neeskaloval.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Jo a ještě něco mě na Jersonovu otázku napadlo.

Nemám rád, když je GM nepřipravený a doufá, že to sezení nějak uvaří z vody.

(Nemám to rád i na sobě, když se mi to stane.)

Jsem v tomhle tradicionalista a RPGčko je pro mě hra, kde GM připravuje zajímavé a propracované prostředí, které nabízí ostatním k odehrání. Hry opřené o důkladnou přípravu mě baví. Improvizované hry a „kolektivní vyprávění“ mě nebaví. Tenhle problém se většinou efektivně řeší volbou systému (prostě mi stačí nehrát story games), ale vadí mi, když se stane, že jdu hrát nějakou tradiční hru... a ono se ukáže, že GM k tomu přistupuje jako ke storygame stylem: „Nic jsem si nepřipravil, to nějak vymyslíme společně, ne?“

Tady už ale sahám do velice dávných a hlubokých vzpomínek, vesměs na nějaké akce, kde se hrály jednorázovky.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 750
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Nordoslav »

Improvizace je příprava v průběhu hry
Za tento příspěvek děkují uživateli Nordoslav:
MarkyParky
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

To je sice pěkný, ale i tak mě nebaví. :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od MarkyParky »

GM k tomu přistupuje jako ke storygame stylem: „Nic jsem si nepřipravil, to nějak vymyslíme společně, ne?
Asi s tebou souhlasím, že tenhle styl je blbý, jen nevím, proč u něj máš označení storygame, když nemá nic společného s tím, jak se hrají storygames.

Vlastně ani nemá nic společného s improvizací u RPG.

A dokonce ani s GMy, co vaří z vody.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Pieta
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Taky jsem úplně nepochopil ty storygames a souvislost s hraním nepřipravených dobrodružství.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 927
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od KDolecek »

Můžete mi dát nějaké příklady storygames?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Zapomeňte na slovo storygames, hlavně ze jste mě pochopili :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Passingby
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od MarkyParky »

KDolecek píše: 19. 12. 2021, 13:45 Můžete mi dát nějaké příklady storygames?
Seřazeno podle IMHO míry storygameovistosti:

EDIT: Doplňuji nějaké další nápady

Spíš čisté storygames:
  • Montsegur 1244
  • Alice is Missing
  • Polaris (Lehmanova)
  • Chuubo
  • Fiasco
  • Prime time Adventures
A roleplaying games se silnými storygame prvky:
  • Střepy snů
  • Apocalypse World
.

A z druhého konce - tohle už nemá s RPG společného vůbec nic, je to spíš vyprávěcí karetka ... ale dává představu, jak by to vypadalo, kdyby storygamey prvky totálně převálcovaly RP prvky.
  • Once upon a Time

EDIT: Zapracovány poznámky od Boubaque.
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 19. 12. 2021, 17:23, celkem upraveno 5 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Selhan
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od boubaque »

MarkyParky píše: 19. 12. 2021, 14:14 ...
Asi si pod storygame představujeme každý něco jiného. Ale uznávám, že u mě je to hodně vágní škatulka (související s The Forge a fórem story-games.com*).

_____________________
* ...které je smazané?!
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od MarkyParky »

Je to možné, nahoď alternativní seznam :), případně alternativní definici (a rovnou ji bouchnu do termínové DB, až na to o svátcích bude čas).

Já znám tenhle význam (narychlo vycucaná definice z prstu, nic oficiálního):

Storygames jsou hry, které (skrze své mechaniky a procedury) hráče vedou k odehrávání odvíjejícího se příběhu (předepsaného nebo emergentně vznikajícího za hry z příběhových mechanik), přičemž nezřídka potlačují imerzi/rozhodování v postavách.
Srovnej s:
"Pravé"* roleplaying games jsou hry, které (skrze své mechaniky a procedury) po hráče vedou k odehrávání výhradně v postavách a herní mechaniky konstruují tak, aby podpořili imerzi. Příběh pak typicky vzniká až jako důsledek odehraného, jestli vůbec.

"Pravé" je v uvozovkách, protože v debatách se nezřídka setkáš s tím, že nálepka storygame se používá jako dehonestující označení pro ty, co nehrají stejný styl hry, jako má rád pisatel, který tu nálepku použije.

Samozřejmě tohle jsou nějaké dva extrémní póly souvislé škály, nikoliv disjunktní škatulky.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od boubaque »

Zkusím se nad tím zamyslet (jestli dokážu nějakou trochu konzistentní definici storygames, a možná i RPG vymyslet), ale i když jen vezmu tvoje definice, pak Primetime Adventures jsou storygame/pravá RPG stejně co Polaris a Fiasco (pokud chceš být v těchhle hrách imerzivní, musíš se hodně snažit – ve skutečnosti si to nejlíp dovedu představit u Fiasca). V zásadě i Chuubo můžeš hrát dost "v postavě". U Střepů snů bych si to musel připomenout, ale co si pamatuju, tak nějakou velkou imerzi taky neumožňují, natož aby ji podpořily (i když předpokládají, že jednáš z úhlu pohledu postavy). AW je nešťastný případ, protože imho imerzi zároveň podporuje, a zároveň znevýhodňuje.

Tvůj seznam bych nejspíš sloučil do jednoho (storygames), jen se hodně zamýšlel u AW, jestli tam patří (tím prostředím vzniku ale právě dost) a Once upon a Time (česky Bylo nebylo) bych asi spíš vyhodil.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sosacek »

Me prijde, ze hra co GM jede jen z pripravy musi budto mit hodne kratka sezeni, nebo nemuze byt moc dobra (pokud to neni railroadovaci/iluzionisticky/bagrovaci scenar a vsichni jsou s tim ok) protoze gm co jenom predcita nemuze dynamicky reagovat na pribeho vstupy hracu.

Jakoze, markusuv skryty predpoklad je, ze pointou rpg je prolezani dungeonu a ostatni veci jako roleplay nebo pribeh tomu jsou v zasade na prekazku. Pak dava neimprovizovat dokonaly smysl.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Sosáčku, moje předpoklady nejsou skryté, ale zcela otevřené a zachycené v zápisech – čti třeba tohle – a fakt to nevyhovuje tvrzení „roleplay a příběh jsou na překážku“. U mně nemusíš tipovat, jak hraju. Všechno, co jsem v posledních dvou letech odehrál, je veřejně zdokumentované. Já chápu, žes to nečetl, ale tak aspoň nestřílej od boku nesmysly.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů