Váš názor na {insert problem here}

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od skew »

Manuál k použití:
  • Postněte nějaký problém, záležitost, nebo třeba nějakou osobní zkušenost z některé vaší hry.
  • Zeptejte se na názor ostatních na danou věc.
  • Reagujte na otázky ostatních.
  • Pointou každopádně je, že daná záležitost nemá potenciál uživit samostatnou diskusi - tohle téma má zastřešovat právě ty témata, kvůli kterým vám ani nestojí za to zakládat vlastní, protože by pravděpodobně shořela jako papír.
  • Pokud se jak na potvoru diskuse rozproudí, asi nebude od věci odstřihnout ji do samostatného tématu (nebo preventivně založit nové).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Ota »

Jerson: Díky za trefné postřehy. Je mi jasné, že mám v pláncích vesnic spoustu podobných nesmyslů (proto plánky většinou nedělám, nicméně v této minikampani se o to snažím), které na první pohled neodhalím, ale budu spoléhat na to, že se nad tím nikdo z mých hráčů nepozastaví (zrovna vyšli devátou třídu a do vesnicologie z nich nikdo zapálený není :)). Každopádně si mi pomohl vyřešit to, proč ta divná armáda neútočí z vody (a možná je pro ně slaná voda dokonce škodlivá, to by mohlo být zajímavé).
Každopádně v herním světě je červenec jako u nás, takže beru v potaz tvou poznámku o sklizni + tvou poznámku o rybolovu a jídlo tedy problém nebude. A jelikož nepředpokládám, že se v herním čase během prázdninového hraní posuneme nějak extra daleko, do konce hry vesnice vydrží (pokud nepřijdou posily, což je více než pravděpodobné).
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jarilo »

Co říkáte na postřehy Justina Alexandra ohledně designu dobrodružství, viz tento twitter thread.

Vybírám to podstatné:
Justin Alexander píše:My view is that the author of a published adventure should consider themselves a co-conspirator with the GM.

That means clearly and concisely explaining what the plan is.

It is strangely common for published adventures to try to pull a fast one on the DM.
Justin Alexander píše:Many have good intentions and then fall short.

For example, I've been reading the Dragonlance Saga.

Designers: Some of these NPCs are important later! Try to make sure they don't die!

Me: Sounds good. Which NPCs?

Designers: The secret is safe with us!
Za tento příspěvek děkují uživateli Jarilo tito uživatelé (celkem 3):
Jerson, MarkyParky, Vitus
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

Rozhodně. Na tohle pindám už dlouho. To je ale ten problém se psaním modulů jako knížek pro čtenáře namísto jako pomůcek pro gamemastery.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Mám otázku - když hrajete RPG, berete hru spíše vážně, nebo je to pro vás prostor pro různé šílené nápady a vyblbnutí se? Případně v jakých případech volíte ten který přístup?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

To je přece na domluvě o hře, ne? Na začátku je třeba s říct, jestli to má být vážné nebo ne. Dost s tím pak souvisí i volba systému, světa, postav a zápletek...

Problém je, že když se to nedomluví, tak vážnou hru snadno strhneš do grotesky, ale naopak to moc nejde.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 2):
Wolfus, Pieta
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Hodně záleží na domluvě, hodně záleží na tom s kým člověk hraje (jsou hráči, u kterých vím, že jsou spíš serióznější minmaxeři a tak se musím trochu přizpůsobovat, abych se moc neodvázal a nekazil jim tu hru) a jaký hrajeme systém (budu mnohem víc blbnout v PbtA než v GURPSech). Taky jde dost o atmosféru (jestli mám pocit, že je na to u té hry prostor, nebo cítím, že ji všichni berou seriózně - například kdybych měl pocit, že tím nikomu nebudu kazit hru, tak bych osobně měl hrozně tendence trollit jakékoliv Vampire hry a ten jejich občas násilný emo-vibe). A samozřejmě může ten rozpor nastat kdekoliv (ono se i může domluvit během úvodu, že to budeme hrát odlehčeně, ale pak člověk vidí tři hráče, tak to hrozně prožívají a tak tam úplně není na místě střílet nějaké šílenosti).

Takže to je hrozně těžko říct. Osobně ale tíhnu mnohem více k vyblbnutí se a odvázání se. Popravdě, byť se do nikoho nechci navážet kvůli jeho stylu hraní, mi vždy přílišné lpění na vážnosti některých hráčů přišla minimálně podvědomě trochu absurdní.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Wolfus »

Vsetko je to o dohode, slusnosti a tolerancii. Koho nebavia vazne hry, nech ich nehra, kto nema rad humor, nech na to upozorni dopredu. Nie je fer pokazit piatim ludom Ten Candles, pretoze ja sa nudim a rovnako je hlupe urazat sa pri Dracaku na vtipkujuceho zlodeja, pokial sa dopredu nedohodlo, ze toto sedenie bude vazne alebo tragicke.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od York »

Na Gameconu mě příjemně překvapila jedna družina, kde se mě hráči hned na začátku zeptali, jestli nevadí, když budou hrát odlehčeně.
Za tento příspěvek děkují uživateli York tito uživatelé (celkem 2):
Wolfus, Pieta
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Antharon »

Patrím asi skôr medzi hráčov s hlúpimi poznámkami a nevážnym prístupom k hraniu, ale niektoré hry (napríklad dogsy) sa snažím brať vážne.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Zwire
Příspěvky: 35
Registrován: 27. 6. 2021, 20:27

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Zwire »

Jerson píše: 30. 7. 2022, 09:57 Mám otázku - když hrajete RPG, berete hru spíše vážně, nebo je to pro vás prostor pro různé šílené nápady a vyblbnutí se? Případně v jakých případech volíte ten který přístup?
Když se jako banda kámošů sejdeme jednou za měsíc na kampaň DnD, tak se hráči neubrání a dělají blbosti a srandičky. Řekl bych, že to k tomu i tak nějak patří, sám (jako PJ) se kolikrát neubráním a taky dělám srandičky. Má jít přeci jen o zábavu s partou kámošů.
Ale ve výsledku mě to jako PJ strašně unavuje. Když někdo neustále dělá vtípky, tak mi to pořád přetrhuje nit, vytrhuje mě to z imerze a jsem unavený z toho, jak se do imerze a příběhu musím pořád kvůli tomu "násilně" vracet.

Rád bych, kdyby parta hrála více vážněji.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

No, jednou za měsíc je to blbé - jinak bych navrhnul vyzkoušet střídat vážnější hry s takovými, které jsou naopak na upuštění páry.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

U nás je to (asi - kdyžtak mě opravte) tak, že hráči docela běžně vtípkujou, ale postavy to dění berou dost vážně. Tj. v ději se může dít nemilá věc a postavy můžou být dost ve stresu, ale hráči si z toho klidně dělají legraci. Za mě žádoucí kombinace.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 5):
Quentin, Muzzug, Winnie, Sparkle, boubaque
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jezus »

Mívám to podobně - za postavu klidně vážný tón, ale potřebuju to sem tam odlehčovat mimoherními komentáři. Když z nějakého důvodu nemůžu, pak "musím" hrát postavu, která je může říkat in-game.

Když GMuju, hráváme podobně - většina srandiček a blbin (včetně ulítlých nápadů) jde spíš mimo hru, ve hře to bereme přiměřeně vážně - i když ne nějak extrémně, občas postava taky udělá nějakou blbinu, vtípek, nebo se pustí do něčeho ne zcela promyšleně riskantního, protože jsou to často trochu "divné" charaktery... Ale obvykle se to nepřehání (ve smyslu, že by to hru posílalo někam do parodie).

Shodou náhod teď teda hrajeme hodně odlehčené tažení v JaD, kde se teda postavy občas odvážou. Na druhé straně zrovna u podobných her se mi osvědčilo hrát postavu, co to nebere vždycky úplně vážně, respektive už tak nějak ví, že je drsná, kolem se budou dít věci na palici a oni to vždycky nějak zmáknou (tak trochu Indiana Jones ve čtvrtém díle :-) ), takže hláškuju i in-game.

Za mě to k hodně heroic stylu DnD/JaD sedí, ty postavy prostě mají schopnosti a možnosti (pokud nejsou na první úrovni) a měli by to o sobě vědět :-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Pro mě je tahle kombinace většinou nežádoucí, protože to zcela boří atmosféru okolo postav. Nebo přesněji se nedá žádná atmosféra vytvořit.
Je to podobné, jako když lidé v kině s napětím koukají na Predátora nebo Vetřelce, nebo když se cpou popkornem a mají výbuchy smíchu u Vetřelec vs. Predátor.

Nevěřím tomu, že když hráči u hry dělají vtípky, tak ji zároveň dokážou brát jako postavy dostatečně vážně.

Když si u hry chci dělat legraci, tak třeba u Monster of the Week, nebo InSpecters. Ty mi na to přijdou vhodné.
Zwire
Příspěvky: 35
Registrován: 27. 6. 2021, 20:27

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Zwire »

Jerson píše: 11. 8. 2022, 18:14 Nevěřím tomu, že když hráči u hry dělají vtípky, tak ji zároveň dokážou brát jako postavy dostatečně vážně.
U mě právě hrají postavy a příběh celkem vážně, jenom k tomu dělají prostě nějaké "offgame" vtípky, slovní hlášky, pobertální narážky apod. A to mě právě strašně vytrhuje z imerze a unavuje mě to. Kdyby dělali vtípky jako herní postavy, tak to není tak otravné, jako když je dělají jako hráči u stolu.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů