Váš názor na {insert problem here}

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25

Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od skew »

Manuál k použití:
  • Postněte nějaký problém, záležitost, nebo třeba nějakou osobní zkušenost z některé vaší hry.
  • Zeptejte se na názor ostatních na danou věc.
  • Reagujte na otázky ostatních.
  • Pointou každopádně je, že daná záležitost nemá potenciál uživit samostatnou diskusi - tohle téma má zastřešovat právě ty témata, kvůli kterým vám ani nestojí za to zakládat vlastní, protože by pravděpodobně shořela jako papír.
  • Pokud se jak na potvoru diskuse rozproudí, asi nebude od věci odstřihnout ji do samostatného tématu (nebo preventivně založit nové).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Vaarsuvis »

Jiron píše: 9. 2. 2023, 15:36 Podle mě pak takoví hráči přistupují k neposvěcenému obsahu s jistou nedůvěrou, protože ho nepřipravil "profesionál".
Můžu potvrdit, v reddit komunitě "RPG Horror stories", kde se sdílí otřesné zážitky z hraní stolních RPG, jsem zahlédl názor, že homebrew kampaň je "red flag".

Jako, dává to smysl, když designu neznalý DM nevychytá sílu nové rasy/povolaní, či přidáním nové mechaniky úplně rozbije hru. Ale že za problém měli i tvorbu vlastních světů a dobrodružství, mi přišlo jako Čechu dost vtipné, když téměř každý PJ měl svůj svět. :)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Antharon »

Vaarsuvis píše: 10. 2. 2023, 09:14
Jiron píše: 9. 2. 2023, 15:36 Podle mě pak takoví hráči přistupují k neposvěcenému obsahu s jistou nedůvěrou, protože ho nepřipravil "profesionál".
Můžu potvrdit, v reddit komunitě "RPG Horror stories", kde se sdílí otřesné zážitky z hraní stolních RPG, jsem zahlédl názor, že homebrew kampaň je "red flag".

Jako, dává to smysl, když designu neznalý DM nevychytá sílu nové rasy/povolaní, či přidáním nové mechaniky úplně rozbije hru. Ale že za problém měli i tvorbu vlastních světů a dobrodružství, mi přišlo jako Čechu dost vtipné, když téměř každý PJ měl svůj svět. :)
Preco by niekto chcel robit GM, ked nema absolutne ziadne kreativne pravomoci?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Muzzug »

Antharon píše: 10. 2. 2023, 09:27 Preco by niekto chcel robit GM, ked nema absolutne ziadne kreativne pravomoci?
Protože ne každý má potřebu tvořit a stačí mu hrát něco, co vytvořili jiní? Realizace jako GM může být jenom v rámci odehrávání situací co nastanou, není nutné k tomu dělat vlastní tvorbu na pozadí, ne?
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sosacek »

Protoze WotC je zmasirovalo ze pouze ofiko je dobre, aby kupovali. Pritom i prumerny gm vyrobi neco lepsiho nez vetsina ofiko kampani.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jezus »

Udělat vlastní dobré dobrodružství není zrovna brnkačka, navíc když to nemá až takovou tradici (jako tady), takže je i trochu problém načerpat cizí zkušenosti. Tím pádem děláte obvyklé chyby, jako například, že píšete příběh namísto situace (situací), topíte hráče ve zbytečném loru (popsaná podrobná historie, která nemá relevanci k aktuálnímu dění), máte oblíbená NPCčka, která pak hrajete jako MarySue a cpete hráčům neustále do cesty...

Ono se toho kazit dá hodně a pokud je v USA obvyklé hrát spíš "profesionální" moduly, je prostě u nadšence, co shání lidi na homebrew kampaň, vetší šance, že to za moc stát nebude. Ostatně... kdyby ten jeho svět byl dobrý, tak přece hráče má, ne? ;-)

Nicméně v zásadě souhlasím i se Sosem - do jisté míry je to masáž i obvyklá americká kultura důvěry ve značky - značkové je lepší. Tím pádem nevznikla obliba domácí tvorby, tím pádem chybí zkušenosti - viz výše.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Zase bych českou tvorbu tak neadoroval - většina zde vytvořených věcí je fakt špatná, jen se ke zveřejnění dostane pouze malá část. Jak vypadají ty zveřejněné ukazují moduly k Dračí hlídce, které jsou z velké části taky slabé. A to po třiceti letech prakticky výhradně domácí tvorby modulů a mnoha návodech, které se objevovaly už od půlky 90. let v Dechu draka.

Navíc když moduly k DH budeme hrát jako "oficiální", protože vlastně jsou, tak si s oficiálními moduly k DnD nemáme co vyčítat.
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jezus »

Navíc zdaleka ne všechny DnD 5e moduly jsou špatné. Některé jsou dokonce skoro dobré :-) Rozhodně překonají "průměrného GMa".

Jasně, pokud bys bral průměr místní "rpg elity" (nebo jak to zdejší server nazval kdosi právě z DH :-) ), tak je překonáš, ale to fakt není obvyklá úroveň hráčské tvorby (a to to nemyslím nijak hanlivě).

Já mám domácí kampaně rád, líbí se mi, že se dají dělat tak trochu "na míru" (což opět není standardní postup homebrew, ten zní: "žasněte a bavte se tím, co jsem vytvořil" :-) ).
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1753
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Chápu, že někdo vnímá homebrew pravidla jako red flag. Já třeba bez dalšího též.

Že tak někdo vnímá i vlastní světy...
well, tam už záleží na tom toho vědět víc. Určitě jsem se setkal s několika 'tvůrci', kteří mají potřebu být nový Tolkien a vytváří pak přeplácané rádoby originální a chytrá univerza, která na praktické hraní jsou značně špatná. Ale najde se i spousta těch, u kterých je to přesně naopak.

Každopádně být GM nabízí daleko více úrovni kreativního vyžití a exprese, než jen vymýšlení vlastních světů. I zajeté světy nabízí spoustu prostoru pro to se nějak realizovat a nejzajímavěji se kreativita projevuje beztak spíše na té dílčí úrovni, u zajímavých NPC, situací atd.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sparkle »

Vaarsuvis píše: 10. 2. 2023, 09:14 Můžu potvrdit, v reddit komunitě "RPG Horror stories", kde se sdílí otřesné zážitky z hraní stolních RPG, jsem zahlédl názor, že homebrew kampaň je "red flag".

Jako, dává to smysl, když designu neznalý DM nevychytá sílu nové rasy/povolaní, či přidáním nové mechaniky úplně rozbije hru. Ale že za problém měli i tvorbu vlastních světů a dobrodružství, mi přišlo jako Čechu dost vtipné, když téměř každý PJ měl svůj svět. :)
Mám pocit, že komunita lidí sledujících "RPG horror stories" bude plná cynických edgelordů a jejich názor nebude moc reprezentativní.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Vaarsuvis »

Sparkle píše: 10. 2. 2023, 15:48 Mám pocit, že komunita lidí sledujících "RPG horror stories" bude plná cynických edgelordů a jejich názor nebude moc reprezentativní.
Já to spíš bral jako kuriozitku, mám dojem, že se hned brzy po tom se ozvali jiní, co homebrew nepovažují za zdroj všeho zla.
Ondřej Čížek
Příspěvky: 23
Registrován: 15. 2. 2023, 22:28

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Ondřej Čížek »

Neboť najít něco, co je hratelné a bez 10000 stránek nevýznamných blbostí, tajk si myslím že homebrew je úplně v pohodě. Ty nové "dobrodružství" od wotc 5e stojí za starou belu. Jsou zdlouhavé a neoriginální. Za mě kdyby dělali moduly nebo knihy predudělaných "encounterů" (a nestály majland), jak tomu bylo dříve, byli by mnohem užitečnější. České věci taky nejsou úplně nejzáživnější. Největší hodnotu jsem dostal z nějakého Random dobrodružství na dracidope.cz jménem "hostina". Když už se něco najde (např. Veiled Society, ten je fajn), tak nezapomeňme na hroznou zábavu překládat všechno z angličtiny do češtiny. Jméno anglického fantasy města vyslovím v mé hře akorát tak přes moji mrtvolu.


Orientuji se často v zahraniční OSR scéně a tam berou homebrew podstatě za cokoliv co si uděláte sami.
Tam stejně je takový zvyk si všechno upravovat a myslím že je to tak nejlepší... já sám a už pracuji na tak 4. vlastním systému který uspokojí jak mě tak hráče. Bohužel není žádný *český*, který by se vešel na pár strohých stránek nebo by se dal vysvětlit skupině idiotů za pár minut.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Ahoj, Ondro, vítám tě na RPG Fóru!
Ondřej Čížek píše: 15. 2. 2023, 22:43Bohužel není žádný *český*, který by se vešel na pár strohých stránek nebo by se dal vysvětlit skupině idiotů za pár minut.
Jestli hledáš minimalistiké hry v češtině, tak jich přece jenom pár je.

Český je například Grimoár nebo Staří dobří hrdinové.

A nedávno vyšly překlady třeba Knave a Kobek.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 496
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jocho »

Markus píše: 16. 2. 2023, 08:53 Ahoj, Ondro, vítám tě na RPG Fóru!
Ondřej Čížek píše: 15. 2. 2023, 22:43Bohužel není žádný *český*, který by se vešel na pár strohých stránek nebo by se dal vysvětlit skupině idiotů za pár minut.
Jestli hledáš minimalistiké hry v češtině, tak jich přece jenom pár je.

Český je například Grimoár nebo Staří dobří hrdinové.

A nedávno vyšly překlady třeba Knave a Kobek.
Ehm, kch, kch *pohľad dole na podpis*, kch... eh... mhm.

Also, Vitaj Ondro!
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Na Discordu jsem narazil na jednu věc...

Znáte ten klasický nakopávač hry "Když (GMme) nevíš co dál, dva týpci se samopaly vpadnou do dveří a spustí palbu."
Předpokládejme, že půjde skutečně o scénu se dvěma týpky se samopaly a nikoliv jen nějaké obrazné nahození akční scény.

Zažili jste to ve hře? Jak se tahle situace vyvinula, jak dopadla a hlavně podařilo se jí dodatečně nějak provázat s dalším dějem, ať už předchozím, nebo následujícím?

Ptám se proto, že asi neexistuje vhodnější setting než zrovna Svět 1939, kde tuhle scénu použít, ale při těch několika pokusech se ukázalo netriviální ukočírovat hru, jednak v dané scéně, ale i následně, aby hru nabořila, ale nezbořila úplně.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 496
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jocho »

Jerson píše: 1. 3. 2023, 12:02 Na Discordu jsem narazil na jednu věc...

Znáte ten klasický nakopávač hry "Když (GMme) nevíš co dál, dva týpci se samopaly vpadnou do dveří a spustí palbu."
Předpokládejme, že půjde skutečně o scénu se dvěma týpky se samopaly a nikoliv jen nějaké obrazné nahození akční scény.

Zažili jste to ve hře? Jak se tahle situace vyvinula, jak dopadla a hlavně podařilo se jí dodatečně nějak provázat s dalším dějem, ať už předchozím, nebo následujícím?

Ptám se proto, že asi neexistuje vhodnější setting než zrovna Svět 1939, kde tuhle scénu použít, ale při těch několika pokusech se ukázalo netriviální ukočírovat hru, jednak v dané scéně, ale i následně, aby hru nabořila, ale nezbořila úplně.
Ja iba čakám na moment, kedy to použijem v našej CY_BORG kampani, tam sa to hodí tiež. Moja partia býva často paralyzovaná diskutovaním o somarinách a preberaním všetkých možných ciest, až som sa už miestami chystal hádzať na podobné udalosti. Zatiaľ sa vždy dohodli skôr, než som stihol interpretovať výsledok.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres

Zpět na „O hraní obecně“