[Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG. Je libo počítačové hry, deskovky, nebo LARP? Přijďte si popovídat s ostatními hráči.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 12924
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Markus » 1. 2. 2010, 21:35

Obrázek
Co je to King of Dragon Pass?
Jedna z nejzajímavějších her, o nichž jste nikdy neslyšeli. Jde o pozoruhodný mix strategie a RPG hry (ve smyslu roleplayingovém, nikoliv schopnostně-zlepšovacím). Octnete se v čele barbarského klanu připomínajícího naše Kelty nebo Germány, který se po migraci čerstvě usadil v neznámé krajině. Během hry poznáváte okolní klany, vedete nájezdy, kradete dobytek, modlíte se ke svým mnoha bohům, pořádáte výpravy do dalekých krajů a hlavně se snažíte sjednodit ostatní klany pod svou vládou... ale to až za dlouho. Všechno je to "fantasy", takže očekávejte i fanstaktní bytosti a pestré nepřátele.

Strategie v jádru hry je relativně jednoduchá - staráte se o úrodu, dobytek, obchod a samozřejmě své obyvatele. To důležité je, že nad tímto probíhají náhodné události, kterých jsou stovky. Každá událost vám přitom dá na výběr z několika způsobů řešení a je doprovázena krásnou barevnou ilustrací. Důmyslné je, že u událostí neexistuje "správné řešení", volba, která se vám v jedné hře vyplatila, může teď dopadnout zcela jinak. Velkou roli totiž hraje nejen náhoda, ale i postavy, které jste zvolili do svého "klanového kruhu" (zde se objevuje ten roleplayový prvek).

Hra klade obrovský důraz na mytologii a pohanské víry polyteistických náboženství. Obojí je krásně zpracováno a myslím, že pro nás RPGčkaře tak King of Dragon Pass může být nedocenitelným zdrojem inspirace. Hra se odehrává v herním světě Glorantha, což možná některým z vás už leccos napovídá... ano, dostávám se k velkému lákadlu... jejími hlavními designery totiž nejsou nikdo jiný než Greg Stafford (Prince Valiant, RuneQuest, Pendragon...) a Robin D. Laws. (Příliš mnoho her, než abych je mohl jmenovat. Nedělejte, že ho neznáte.)

O co tady sakra jde? Co znamená to "zahrajme si" v názvu tématu?
Smysl tohoto tématu je prostý. Já budu hrát King of Mountain Pass a sem budu průběžně posílat, co se ve hře stalo, samozřejmě doplněné notnou dávkou screenshotů. Pojedu velmi pomalu, protože kdykoliv uznám za vhodné, budu se vás, čtenářů, ptát, co mám udělat a nebo jak mám rozhodnout. Společně si pak užijeme tuhle hru a kdo ví, třeba našemu klanu vtiskneme nezapomenutelnou tvář.

Neptejte se, jaký to má význam. Je to prostě pro zábavu jak vaši, tak mojí. Je samozřejmě možné, že se tento nápad neujme a brzo umře. Ale jestli vás zaujmu a vznikne tu nějaká skupina účastníků, můžeme pokračovat skoro do haleluja.
Věřím, že k účastni vás bude dostatečně motivovat možnost vykrást vše, co se tu odehraje, do svých herních sezení :wink:

Tenhle koncept fórové hry samozřejmě nepochází z mojí hlavy. Je inspirován (někdo by řekl vykraden) fenoménem Let's Play na fóru Something Awful, kde se tímto způsobem hrají snad všechny hry, na něž dokážete pomyslet. Dokáže to být dost návykové i pro řadové čtenáře. Vždyť i samotné King of Dragon Pass jsem objevil díky tomuto let's play, z něhož jsem si i "vypůjčil" nápad vést tuto hru na Fóru. Mimochodem, to odkazované téma nečtěte, abyste si nevyspoilovali tohle. :)

Obrázek
Obrázek

Dodáno zpětně:
Zdroje pro náš klan
Následují užitečné odkazy pro náš klan. V prvním příspěvku pro snadné dohledání. Nemá smysl je zkoumat před tím, než začnete číst zápis, slouží spíš jako zpětná reference. Budete-li číst příspěvky jeden po druhém, narazíte na ně taky.

:arrow? Minulost našeho klanu a volby, které jsme vybrali při jeho tvorbě
Obrázek

:arrow? Politická mapa na začátku hry
Obrázek
:arrow? Mapa po roce 1333
Obrázek

:arrow? Přehled námi uctívaných bohů
Obrázek

:arrow? Mapa neprozkoumaných území na začátku hry
Obrázek

:arrow? Členové kruhu na konci roku 1332
Obrázek


Mýty a legendy:
:arrow? Jak vše začalo
:arrow? Příběh meče
:arrow? Soutěž

:arrow? Jak Elmal střežil osadu (hrdinská výprava)
:arrow? Humakt přemožitel (hrdinská výprava)

Fanouškovské příspěvky:
:arrow? Óda na veleještěra (by BlueWolf)
:arrow? Jak se Ecteliuni a Valluni málem povraždili (pokračuje to v následujících příspěvcích)

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 12924
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass

Příspěvek od Markus » 1. 2. 2010, 21:46

Úvod: tvorba klanu

Ještě než se pustíme do samotného hraní, musíme si utvořit náš klan! Hra má pro nás připraveno řadu otázek, já vám je budu postupně dávkovat a vy se prosím pohádejte, které řešení si vybereme. :wink: Samozřejmě nejde jen o kosmetické volby, naše rozhodnutí budou mít přímý vliv na to, jaký bude náš klan ve hře a jaké budeme mít možnosti.

A rozhodně nikdy neuškodí snažit se už při tvorbě vtisknout svému klanu nějaký charakter. Ale to už je samozřejmě na vás.

Jo a kdyby nebylo jasné, co po vás chci: pročtěte si následující text a napište, pro které volby hlasujete. Tentokrát máme volby tři.
........

Obrázek
Před dávnými a dávnými časy byly doby, kdy bohové i lidé kráčeli po zemi bok po boku. A od těchto od odvíjí svůj původ i váš klan. Dějiny vašeho klanu se začaly psát ve chvíli, kdy jste spojili síly s Orlanthem, bohem bouří. Tehdy byl Ortanth jen jedním z mnoha nabubřelých, vzpurných bohů, jež se pokoušeli dobýt svět. Orlanth se od ostatních odlišoval zejména silnou osobní ctí a spřízněností s jinými bohy, kterým se ocitli na vítězné straně.

Obrázek
Po nespočtu trampot, dobrodružství a poučení si Orlanth vysloužil ruku Ernaldy, Matky Země. Společně pak vytvořili Prsten manželství a tímto posvátným poutem přivedli do celého světa harmonii. Lidé z vašeho klanu se účastnili jejich svatebního obřadu. Většina klanů buď hýřila spolu s Orlanthem, nebo se učila tajemstvím od Ernaldy. Jen některé klany stály po na čestné stráži po boku Elmala, boha koní a slunce.

Jak se váš klan připravoval na tento velký sňatek?

1. Vaši muži i ženy se oděli do třpitivých zbrojí a postavili se spolu s Elmalem na stráž, aby bránili oslavence před zástupy Orlanthových nepřátel.
2. Vaši muži hýřili s Orlanthem a popíjeli osmero známých nápojů, až jim z toho pak během obřadu tříštily hlavy.
3. Vaše ženy odešly do ústraní s Ernaldou a naučily se od ní Seznam jmen, slibujíce, že jej nikdy nevyzradí mužům.

Tahle otázka je celkem důležitá, určí totiž, koho z těchto tří budeme považovat za svého hlavního boha.

Obrázek
Orlanth byl odhodlán změnit svět, ale celou cestu měl stále před sebou. POstupně se k němu přidalo mnoho dalších bohů a Orlanth je vedl do válek. Bylo však vykonáno i mnoho důležitých, mírumilovných skutků.

Nejstarší slavná událost vašeho klanu je:

1. Bitva uhašených polí, v níž Orlanthova vojska porazila vojska jeho úhlavního nepřítele, Zářného císaře Yelma.
2. Stodenní hon, během něhož Orlanthův bratr Odayla vystopoval Nebeskou medvědici.
3. Kašparovo usmíření, kdy řečnící bůh Issaries přestil v obtížném jednání nepřátelské bohy.
4. Procesí zvěře, událost, při níž Uralda, matka krav, přivedla k Orlanthovu hradišti svaté stádo.
5. Když Barntar, syn Orlantha a Ernaldy, poprvé zapřáhl voly do pluhu.
6. Když se Ernalda a její dcery odebraly na Skryté místo a pak se vrátily se spoutou tajemství.
7. Když učený bůh Lhankor Mhy objevil, jak používat psací kůstku, s níž se dalo na cokoliv malovat mocné ornamenty
8. Když Pella, bohyně keramiky, uhnětla první mísu na ukládání obilí.
9. Když Roitina, paní tance, poprvé uskutečnila Tanec vznikajícího klanu.

Dokreslující otázka, která určuje, v čem náš klan bude dobrý. Rozdává bonusy sem, postihy onde.

Obrázek
Orlanthovy se přeměna světa podařila, a tím započala zlatá éra zvaná Bouřný věk. V této době se Ornalthův syn Vingkot vyznamenal jako veliký vojevůdce. Většina lidí se stala jeho následovníky. Do jeho kmenů se přidávali lidé, kteří by jinak nepřežili. Král Vingkot byl skvělý vůdce, jenž pomohl mnoha zbloudilcům utvořit nové klany a kmeny. K mnoha jeho následovníkům patřil i váš klan. Když jste prokázali, jak jste schopní a že se o sebe dokážete postarat, Vingkot vám svěřil zbylé lidi pod ochranu. Šlo o Nalda Bin, lid "klacíkových rolníků". Měli jste na výběr, zda z cizinců uděláte otroky, nebo zda je přijmete jako plnohodnotné členy klanu.

Jak jste je přijali?
1. Jako otroky.
2. Jako rodinu.

Tahle otázka se od přechozích liší tím, že stanovuje precedent do další hry. Určuje, jestli jsme klan, který provozuje otrokářství, nebo klan, který se otrokářství zdráhá. V budoucnu je moudré se zvolené zásady držet - přestože můžeme i jako neotrokářský klan brát otroky, mohlo by se to znelíbit duchům našich předků, kteří nad námi bdí, a ti by nám pak oslabili magii. Ano, v téhle hře jsou duchové předků skutečnou silou a magie je jednou z klanových "surovin". Volte s rozvahou

Toť pro dnešek vše! Hlasujte!

Uživatelský avatar
Antarel
Příspěvky: 70
Registrován: 30. 12. 2009, 23:57

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass

Příspěvek od Antarel » 1. 2. 2010, 22:21

Příprava na sňatek:
  • 2. Vaši muži hýřili s Orlanthem a popíjeli osmero známých nápojů, až jim z toho pak během obřadu tříštily hlavy..
Nejstarší slavná událost vašeho klanu:
  • 2. Stodenní hon, během něhož Orlanthův bratr Odayla vystopoval Nebeskou medvědici.
Jak jste je přijali?:
  • 2. Jako rodinu.
twitter: Antarel
FB: Martin Antarel

Zrovna překládám: Hotovo: Shotgun Diaries, po korektuře viewtopic.php?f=196&t=7545

Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 9300
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass

Příspěvek od ilgir » 1. 2. 2010, 22:48

Jak se váš klan připravoval na tento velký sňatek?
3. Vaše ženy odešly do ústraní s Ernaldou a naučily se od ní Seznam jmen, slibujíce, že jej nikdy nevyzradí mužům.

Nejstarší slavná událost vašeho klanu je:
7. Když učený bůh Lhankor Mhy objevil, jak používat psací kůstku, s níž se dalo na cokoliv malovat mocné ornamenty,
eventuelně
6. Když se Ernalda a její dcery odebraly na Skryté místo a pak se vrátily se spoutou tajemství.

Jak jste je přijali?
2. Jako rodinu.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Sosacek
Příspěvky: 23061
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass

Příspěvek od Sosacek » 1. 2. 2010, 23:12

hyreni, tanec, jako rodinu
(klan bardu co pohrda otrokarema ftw)

EDIT: pokud se hyreni a tanec moc krejou a bylo by nezajimavy mit klan co umi jenom jednu vec, pak jako druhy tajemstvi)
Conservatism consists of exactly one proposition, to wit: There must be in-groups whom the law protects but does not bind, alongside out-groups whom the law binds but does not protect.
- Frank Wilhoit: The Travesty of Liberalism

Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1138
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Hike » 2. 2. 2010, 06:32

3. Vaše ženy odešly do ústraní s Ernaldou a naučily se od ní Seznam jmen, slibujíce, že jej nikdy nevyzradí mužům.

3. Kašparovo usmíření, kdy řečnící bůh Issaries přestil v obtížném jednání nepřátelské bohy.

2. Jako rodinu.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 14031
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Pieta » 2. 2. 2010, 09:29

Víme víc o Elmalovi?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 5777
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Fritzs » 2. 2. 2010, 09:51

a.) Vaše ženy odešly do ústraní s Ernaldou a naučily se od ní Seznam jmen, slibujíce, že jej nikdy nevyzradí mužům.
b.) Bitva uhašených polí, v níž Orlanthova vojska porazila vojska jeho úhlavního nepřítele, Zářného císaře Yelma.
c.) Jako rodinu.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 14031
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Pieta » 2. 2. 2010, 10:04

Mimochodem, kdyby někdo chtěl o tomhle světě zjistit víc, tak se v něm odehrává Staffordův RuneQuest a Lawsův Hero Wars / HeroQuest.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 14031
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Pieta » 2. 2. 2010, 10:21

Orlanth [OAR-lanth]
Orlanth pantheon -- head of the Council of the Gods, storm god, chieftain, and warrior, one of the Lightbringers
Orlanth is the King of the Gods, Master of Storms, Death Wielder, and Bringer of Light. He is their to great portions of his father's realms, and thus he is sometimes confused with Umath in the old manuscripts. He is one of the Seven Lightbringers, and usually considered the chief of those deities. His worship is widespread. He is a dire foe of the Red Goddess of the Lunar Empire.

His worshipers know of several incarnations of Orlanth, and when known as Orlanth Adventurous his skills as a poet, fighter, and lover are renowned. His Orlanth Thunderous aspect represents the power the god possesses over the natural elements of storm. As Orlanth Rex he is praised as the supreme King, and his worshipers strive to emulate his regal skills. He knows justice and leadership, fine rhetoric, and other skills needed to rule.

Many lesser spirits are attached to his cult. His religion is one of the largest and most complete in the world, as is only fitting the King of the Gods.

He is usually shown as a vigorous man of varying age, armed with the thunderbolt and other warrior's weapons, and wearing a chieftain's arm rings.

Among his dead, some souls will know freedom for a while, but others may join minor winds or be chosen by Orlanth to serve in his band of heroes.

Ernalda [er-NAHL-duh]
Orlanth pantheon -- earth mother
The bountiful mother of life is the source of all sustenance. Reverence for her should stem from every living creature. Plants and animals, both wild and domestic, are her children. She is fruitful and generous. Even trolls are said to love her, because she is so good to rob.

She is usually depicted as a happy matron, typically with a bunch of keys at her belt, a basket overflowing with edible fruits and meats hangs from one hand, and with the seven Orlanthi wedding bracelets encircling her arm.

After death, the faithful go to the Paradise under the earth where Ty Kora Tek tends them until rebirth. Like other earth cultists, their corpses are buried or otherwise given funerals customary to an area.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 12924
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Markus » 2. 2. 2010, 11:35

Díky všem za hlasy. Myslím, že už teď je jasné, že nad otrokářstvím budeme ofrňovat nos. Coby hlavní bůh se do popředí dostává Ernalda, ale pořád nemá pevnou pozici. V průběhu odpoledne dodám další várku, do té doby třeba zahlasuje ještě někdo jiný, nebo si někdo z vás usmyslí změnit hlas :P
Peita píše:Víme víc o Elmalovi?
Víme. Elmal je Orlanthův věrný druh. Kdysi to býval nezávislý Bůh, ale pak se s Orlanthem strašně porvali a dopadlo to tak, že se stali velkými kamarády. Orlanth mu naprosto věří a jedna velká legenda vypráví o tom, jak když musel odejít kamsi na důležitou výpradu, přenechal ochranu svého sídla Elmlalovi, jsa si vědom, že to zvládne. Je toho víc, tahle hra obsahuje neskutečné množství textů, ale nechci vás ze začátku zahltit (a taky jsem si řekl, že všechny texty musím přeložit, což brzí jejich posílání :) )

Elmal je bůh ochránců, věrných služebníků, ale taky slunce a koní (někde tam určitě budou ochráncovské metafory o slunci a věrnostní metafory o koních).

A díky za doplnění. To je z nějaké Glorantha Wiki? Já jsem na ní nikdy nedíval, řídil jsem se jen hrou.

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 10933
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Ecthelion » 2. 2. 2010, 11:48

Jak se váš klan připravoval na tento velký sňatek?
1. Vaši muži i ženy se oděli do třpitivých zbrojí a postavili se spolu s Elmalem na stráž, aby bránili oslavence před zástupy Orlanthových nepřátel.

Nejstarší slavná událost vašeho klanu je:
1. Bitva uhašených polí, v níž Orlanthova vojska porazila vojska jeho úhlavního nepřítele, Zářného císaře Yelma.

Jak jste je přijali?
2. Jako rodinu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 14031
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Pieta » 2. 2. 2010, 12:17

Markus píše:A díky za doplnění. To je z nějaké Glorantha Wiki? Já jsem na ní nikdy nedíval, řídil jsem se jen hrou.
To by mělo být z glorantha.com, ale sám si nejsem jistý, prošel jsem pár stránek a kompiloval si. (:
Elmal je bohužel vedlejší bůh, takže k němu zdaleka není tolik informací.

Takže za mě:

1) Elmal

2) Když učený bůh Lhankor Mhy objevil, jak používat psací kůstku, s níž se dalo na cokoliv malovat mocné ornamenty

3) Jako rodinu
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Invictus » 2. 2. 2010, 12:22

Ecthelion píše:Jak se váš klan připravoval na tento velký sňatek?
1. Vaši muži i ženy se oděli do třpitivých zbrojí a postavili se spolu s Elmalem na stráž, aby bránili oslavence před zástupy Orlanthových nepřátel.

Nejstarší slavná událost vašeho klanu je:
1. Bitva uhašených polí, v níž Orlanthova vojska porazila vojska jeho úhlavního nepřítele, Zářného císaře Yelma.

Jak jste je přijali?
2. Jako rodinu.
FTW
Iron Within
Iron Without

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 12924
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zahrajme si...] King of Dragon Pass, sága barbarského kmene

Příspěvek od Markus » 2. 2. 2010, 12:25

Invictus: tvoje překopírování předchozího příspěvku jde krásně v ruku v ruce s hodností "Nerozhodný volič" :)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti