Investování, burza a hazard

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Jezus
Příspěvky: 2637
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Já jen doplním, že bych koukal směrem po nějakém indexovém fondu (jakože koukal, zajímal se, ne že je to jediné správné :-) ).

Zjednodušeně je to balík akcií (kdy díky fondu můžeš vlastnit jen jejich zlomky = klidně tam vstoupíš za pár tisíc, což kdybys měl takové portfolio dělat z akcií, tak samozřejmě nejde... EDIT: za pár tisíc jen, když ho koupíš přes fond, jinak za pár desítek tisíc? - viz níže), který je sestavován a hlavně aktualizován tak, aby kopíroval nějaký index burzy. Nejznámější je S&P 500, což je prostě 500 největších amerických společností.

A ty rostou a klesají, jak přichází krize nebo konjunktura, ale zásadní je, že dlouhodobě dohromady rostou, protože i když by nějaká ta společnost byla v problémech, tak to zase ty ostatní vyrovnají. Samozřejmě se tím připravíš o část zisku, kdybys trefil jen ty rostoucí společnosti, ale vtip je v tom, že na desetiletém zhodnocení index SaP500 zatím porazilo jen několik fondů a investorů (zejména když započítáš větší poplatky za správu aktivně řízených fondů).

Samozřejmě to může padat (a v krizích padá, vygoogli si průběh, stačí zadat SaP 500...), ale na desetiletém horizontu zatím vždycky slušně zhodnotil (z nějakého podcastu si pamatuju že v průměru 10 % ročně, ale tohle si ověřte).

Úplně nejlepší bývá do něj peníze sypat postupně (pravidelně), protože tím se vlastně vykrývá to, že koupíš v blbou chvíli (protože tebe krátkodobé výkyvy nezajímají), byť letos asi není špatná doba tam nacpat část úspor (určených jako dlouhodobé) během jediného roku, ale o tom případně později.

Jsou samozřejmě i jiné indexy - třeba pražské burzy, která zrovna teď docela zhodnocuje (což je zase klasická otázka, jestli je to doba na nákup, že jo... ale zase dlouhodobě je to i určitý patriotismus + zprincipu neobsahuje kurzové riziko), index technologických firem (připadá mi, že vývoj připomíná ten SaP500, jen se chová extrémněji /víc lítá nahoru a dolů/ a je tam větší šance na nějakou bublinu - ehrm-tesla-ehrm, pardon, mám rýmu :-) - )...

S "indexy" je jediný problém, docela špatně se kupují :-)

Buď to seženeš jako čisté ETF, ale pak musíš kupovat celou "akcii" daného fondu (která jakoby obsahuje ty zlomky těch firem), takže musíš nakupovat "kvantově", prostě po určitých balících peněz, nekoupíš třeba za pět tisíc každý měsíc.

Ale - a to bude asi pro tebe, pokud bys chtěl jít do indexu - seženeš i indexové fondy, které by podle Vávry (investor, bývalý ředitel Komerční banky), měla poskytovat každá slušná banka, když budeš vědět, co chceš a trvat na tom.
No, tak neposkytuje :-D Alespoň u jeho "vlastní" Komerční banky byl výběr dost tristní, ale "skoro SaP500" jsem tam našel.

Tyhle fondy skrze banky mají jednu velkou výhodu - můžeš tam posílat klidně tisícovku měsíčně, žádné nucení do přesné částky apod.
Nevýhodou je, že je tam vstupní poplatek (třeba tři procenta). Nicméně když si uvědomíš, že ho platíš jednou (respektive z každých vložených peněz), tak tě nemusí při 10+ letech moc trápit (prostě jen první rok uvidíš na tom účtu o něco míň, než jsi tam zaslal). Víc si musíš hlídat poplatek za správu (platí se každý rok). A ten musí být u indexových fondů (nebo taky "pasivních", protože ta správa je dělaná podle indexu /schéma, že tam bude to ta to a jednou za přesný čas se to aktualizuje/, nikdo o tom "nedumá", co kdy kupovat...) v řádech desetin procenta. Tohle je třeba ohlídat. (Klsické aktivně spravované fondy mívají tenhle poplatek v řádu procent - teoreticky proto, že ten správce fakt analyzuje situaci, kupuje a prodává, aby dosáhl nejlepšího výsledku... ale v praxi stejně neporazí index o víc, než kolik si za to vezme :-) ).

Jo a zopakuji radu, co tu zazněla - jakmile koupíš, sedni si na ruce a drž :-D "Sedět si na rukách" je prý jedna z nejdůležitějších investorských rad (platí i pro zbrklé nákupy, ale to není teď tak zásadní). Index totiž bude klesat, stejně jako bude růst. A ty prostě musíš vydržet, když klesne (protože tě nezajímá "teď", zajímá tě za deset let). Maximálně můžeš přikoupit, když je jo nízko, ale to je tak všechno :-)

Jinak k samostudiu doporučuji taky podcast Ve vatě na Seznam-zprávách. Starší díly se zabývají mimo jiné i tím SaP 500 (ano, mám to od tamtud :-) ), současné díly mi tak zajímavé nepřipadají, ale to je tím, že řeší už víc konkrétní věci jako kurz koruny, což zajímá spíš ty aktivnější investory.
Jezus
Příspěvky: 2637
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Jo, ještě teda ať to není tak brutálně jednostranný :-) Zrovna teď dávají smysl i dluhopisy (státní, ale i zavedených firem). Na to se sice už hodí nějaký ten poradce, ale toho by ti měla poskytnout i tvá banka, když projevíš zájem skrze ni investovat (jen bacha, co ti nabídne, nejspíš dluhopisový fond a tam si nejsem jistej tou výhodností - protože jsem to nezkoumal - asi bude dost záležet na poplatcích).

Dluhopisy jsou vlastně přímá půjčka firmě nebo státu (což asi víš). Její úrok se odvíjí od úrokových sazeb (je vyšší, protože neseš část rizika krachu té firmy, ale nemůže být nižší, protože úroková sazba říká, "kolik zrovna stojí peníze" :-) ). A protože teď jsou úrokové sazby nahoře... a ty evropské a americké budou ještě růst...

Jediná nevýhoda (krom rizika krachu dané společnosti, ale státy /obvykle/ nekrachují) je, že ty úrokové sazby nevydrží v téhle výši deset let (pokud jo, tak máme jiný problém). Takže je to tak - kouká se z okna - na pět let (??), pak začne dávat smysl ty peníze přesunout (respektive znovu vyhodnotit situaci).

Tento příspěvek (ani žádné jiné) není investičním poradenstvím :-D
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

Tak já už jsem vpodstatě hlouběji v debatě vše napsal, včetně seznamu běžných investičních nástrojů a jejich hodnocení, které má význam, pokud jsem je vyzkoušel. Pokud ne, tak můj názor nemá význam.

Za prvé, za druhé a za třetí - nemovitosti, viz debata o nájmech a nemovitostech, kdo to myslí vážně, ať si ji přečte celou. Tohle rozhodnutí fakt nejde podcenit. První třetinu života pomáháš rodičům a učíš se, druhou třetinu nemovitosti sháníš, poslední třetinu je rozděluješ. Zjistíš, že potřebuješ nakonec tři, když máš dvě děti, ideální je, když jedno dítě jednu vyžení.
Roste to nejrychleji a nejspolehlivěji ze všeho, nic lepšího nevymyslíte. Já v tom mám asi devadesát procent. Všechny teorie tvrdí, že je to nesmyslně moc, a mně je to jedno. České nemovitosti fungují úplně jinak, než americké. A mluvím o skutečných domech a bytech, ne nějakém fondu, kde se budete dělit s nějakým podnikavcem.

Za čtvrté, zhruba to, co tvrdí Elleshar; nedělat blbosti. Tři věci jsem si v životě nepořídil, protože na ně nejsem dost bohatý - nájem, spotřební úvěr a nové auto. Jejich smysl mi ještě nikdo nevysvětlil. Možná je to pro strašně bohaté lidi, co už nevědí, co si vymyslet.

Za páté, pohyblivý kapitál; spořící účty a zlato. Jak už tu padlo, je to rychle pohotové. Tříměsíční plat, když máte víc, není to chyba.

Za šesté, pokud vám zbyla energie a prostředky, rizikovější kapitál. Za mne jedině akcie, nic jiného není třeba, neb defenzivní složka je pokrytá až až. A i tady mne zajímají dividendové akcie, pokud to někoho zajímá, řeknu proč.

Za sedmé, umění a ptákoviny; to je navíc, spíš pro zábavu, než investment, i když tady je dobré pár pravidel držet. Vůbec o to nejde a tady se to nehraje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

Aby byla sranda, k jezusovi, jak to vidím (a můj názor není investičním poradenstvím):
Jezus píše: 20. 4. 2023, 10:40 Já jen doplním, že bych koukal směrem po nějakém indexovém fondu (jakože koukal, zajímal se, ne že je to jediné správné :-) ).
tento odkaz o fondech ukazuje, že pasivní investování je skvělá věc. A já to nedělám, už mi na to nezbylo.
Zjednodušeně je to balík akcií

No, přesněji, je to nějaká země, případně konkrétní průřez něčím. S&P 500 hrajte, když věříte Americe. Která je, tak nějak všeobecně, považovaná za nejlepší zemi na akcie a něco na tom je.
dlouhodobě dohromady rostou, protože i když by nějaká ta společnost byla v problémech, tak to zase ty ostatní vyrovnají.
Tomuhle jsem věřil v roce 2010 n začátku debaty, teď už si tím nejsem tak úplně jist. Indexy jsou lepší, než aktivní někým vedené fondy (=tedy naprostá většina z nich), ale v Čechách třeba akcie vlastně nerostou (a přesto se na nich dá vydělat skvěle a pohodlně), v Japonsku nerostou, v Americe je to na debatu odbornějších odborníků, než jsem já.

Úvahu úplně mění dividendové akcie. Ať rostou nebo jen vlní na místě, dividenda vám to časem všechno zaplatí. To je to penzijní spoření, které hledáte.
ale na desetiletém horizontu zatím vždycky slušně zhodnotil

Anebo taky datel. Pokud se trefíte do období kolem roku 2008, přijdete na jiné myšlenky. Je hezké, že ve stoletém průměru to roste, když zrovna váš životní výdělek rozbije tahle bezedná jáma.
Úplně nejlepší bývá do něj peníze sypat postupně (pravidelně), protože tím se vlastně vykrývá to, že koupíš v blbou chvíli

Jo. Ale ještě lepší je odhalit mechanismus, kdy jsou akcie levné. Třeba roční dividenda na ČEZu dělá roční cyklus pravidelný jako počasí.
ehrm-tesla-ehrm, pardon, mám rýmu :-) - )...
Přesně. Tesla je totálně bearish, nebrat.
S "indexy" je jediný problém, docela špatně se kupují :-)
Jak říkám, tohle technicky neumím. Znám to jako to ETF.

Nevýhodou je, že je tam vstupní poplatek (třeba tři procenta).

Najdi si ten odkaz o aktivně spravovaných fondech u nás. Je to docela sprcha. A je opravdu velmi snadné být lepší i jako úplný laik.
Jo a zopakuji radu, co tu zazněla - jakmile koupíš, sedni si na ruce a drž
ten Gerald Butler, co řve HODL!! to je velkolepé shrnutí ideje.
Jinak k samostudiu doporučuji taky podcast Ve vatě na Seznam-zprávách.
Jo. Vávra je cynik a provokatér, ale často má pravdu.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

Muzzug:
prozkoumal jsem Rozbité prasátko, se všeobecnými radami souhlasit lze, s pár věcmi nesouhlasím velmi:

1) Postoj k nemovitostem vychází z vyčtenin z amerického webu, nikoli z české reality. Neznám nic, co by kotilo tak spolehlivý růst.
2) Web nedoporučuje vlastnit akcie, aniž se obtěžuje to vysvětlit (IMHo je to naprostá volovina, právě tím, že akcii vlastníte přímo bez prostředníka, tak máte šanci vydělat. U takové Komerční banky hrozí investorovi and jen smrt nudou.)
3) A následně navrhuje začínajícímu investorovi forex a komodity, což je za mne nekonečně větší divočina (například jen těmi krátkými horizonty). Pochybnosti mám i s těmi P2P, i to mi připadá docela riziková divočárna, ale možná kecám, nezkusil jsem to.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 20. 4. 2023, 20:071) Postoj k nemovitostem vychází z vyčtenin z amerického webu, nikoli z české reality. Neznám nic, co by kotilo tak spolehlivý růst.
Dodávám, že od nemovistostí tě může odradit Sociální Zodpovědnost. Pochopitelně když jsi normální člověk, tak nejspíš ne, protože jsi rád, že máš vlastní a na střechu nad hlavou pro děti si necháš zajít chuť, protože na ni prostě nemáš, ale pokud teda máš tak je to pro ty děti a z krise bydlení tě asi nemá smysl vinit. Každopádně podle mě nemovitosti mají oproti všemu ostatnímu massivní nevýhodu v tom, jak jsou strašlivě drahé.

Nu a další věc jest, že je to možná bublina, ve skutečnosti jich je dost a jen to drží nefunkční trh. Až se dostaneme k moci, půjdou dramaticky dolů. Ale zase to normálního člověka nemusí zajímat, protože na ně za a) nemá, a za b) je stejně nemá "na investici", ale kvůli bydlení a bydlení pro děti.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ilgir »

Pozemky jsou taky nemovitosti. S koupí pozemku pravděpodobně neuděláš chybu.
Jezus
Příspěvky: 2637
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Argonantus píše: 20. 4. 2023, 18:59 tento odkaz o fondech ukazuje, že pasivní investování je skvělá věc. A já to nedělám, už mi na to nezbylo.
Mě zase nezbylo na ty nemovitosti, jsem rád, že zaplatím tu, co jsem si koupil pro sebe :-) To ale neznamená, že nějaké menší úspory, co mi vznikají bokem, nechci mezitím zhodnotit...
Argonantus píše: 20. 4. 2023, 18:59 Anebo taky datel. Pokud se trefíte do období kolem roku 2008, přijdete na jiné myšlenky. Je hezké, že ve stoletém průměru to roste, když zrovna váš životní výdělek rozbije tahle bezedná jáma.
Ve skutečnosti pokud bych peníze vložil do SaP500 indexu v roce 2008, tak po deseti letech jich tam bylo o cca 90 % víc... Mezitím teda taky chvíli půlka, ale to je spíš argument pro to HOLD než co jiného :-)
Problém je spíš s tím, kdy vybrat - kdybych totiž nalil do toho indexu v roce 1999 a vybral přesně po deseti letech, tak jo, třetina úspor (nehledě o ušlých procentech za deset let) je v řiti.

Proto je taky dost důležité i to, kdy a jak vystupuju - při dobré situaci vyberu relativně rychle po pár balících, v případě, že situace dobrá není, vybírám spíš menší, jen ty, co potřebuji. Celé je to o tom průběžně ten investiční horizont zpřesňovat a dle situaci případně část prostředků přesouvat jinam už před jeho koncem. A ani tak to není zcela neprůstřelné.
(Taky záleží na co a jak dlouho se takhle investuje - pokud od čtyřiceti do důchodu, tak část prostředků se přesouvá na konzervativnější věci i pět let jinam s tím, že zbylé při nejhorším přesunu až po nějakých letech v důchodu...).
Argonantus píše: 20. 4. 2023, 18:59 Jo. Ale ještě lepší je odhalit mechanismus, kdy jsou akcie levné. Třeba roční dividenda na ČEZu dělá roční cyklus pravidelný jako počasí.
Pokud teda zrovna neudělá Putin bouřku. Ale to je výjimečná situace, obecně samozřejmě souhlas.
Argonantus píše: 20. 4. 2023, 20:07 2) Web nedoporučuje vlastnit akcie, aniž se obtěžuje to vysvětlit (IMHo je to naprostá volovina, právě tím, že akcii vlastníte přímo bez prostředníka, tak máte šanci vydělat. U takové Komerční banky hrozí investorovi and jen smrt nudou.)
3) A následně navrhuje začínajícímu investorovi forex a komodity, což je za mne nekonečně větší divočina (například jen těmi krátkými horizonty). Pochybnosti mám i s těmi P2P, i to mi připadá docela riziková divočárna, ale možná kecám, nezkusil jsem to.
Tohle mi taky připadá divné. Jako nejsou na světě jen akcie, ale v porovnání s těmi komoditami... Hlavně bych čekal, že právě člověku prozradí, že jsou "různé" akcie - a některé dost konzervativní (právě skrze ty dividendy). celé je to samozřejmě o nějakých těch investičních horizontech a ochotě nést riziko (tedy vlastně ztrátu), ale že se tam doporučí jedno na úkor druhého (a ještě takhle "opačně", je trochu divné) :think:
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jezus píše: 14. 4. 2023, 15:35 No právě... je?

Je fakt důležité, kolik prázdných bytů je v Praze a v Brně (protože tam je vždycky komu solventnímu pronajmout). Mě to číslo připadá tak velké, že si právě říkám, že to musí být nějaká vybydlená sídliště, nebo součet nějakých vylidněných maloměst.

Ale nevím. Je možné, že spekulace s cenou jsou druhou částí těch čísel. I když nedávalo by smysl to i tak pronajímat?
Tak zdá se, že jest odpověď:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... yty-229785
Ačkoliv je totiž podle dat z posledního Sčítání lidu v Česku 860 tisíc neobývaných bytů, nelze toto opravdu vysoké číslo brát jako bernou minci. I sám Český statistický úřad (ČSÚ) upozorňuje, že „neobydlený byt nemusí být prázdný“.
...
Podle Víta Lesáka, vedoucího oddělení koncepce dostupného bydlení na MMR, se ale v Česku stále nachází asi 190 tisíc bytů, které jsou v bytových domech opravdu neobydlené.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Selhan »

Ilgire úplně se mi nelíbí tvoje zařezávání diskuze s tím, že na to se může ptát jen šmejd nebo pošahanec. Iwas tady vede slušnou debatu, která mě třeba zajímá. Tak si prosím ten sarkasmus nech od cesty.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

To je nějaký omyl. Není to Ilgir, kdo se pokouší sabotovat debatu těmi hlaskami, a zjevně nereagoval na Passingbyho, který říkal taky něco jiného. Nejsou to ti droidove které hledáte.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ilgir »

Ale jo, psal jsem něco takového. Ale debata vesele běží dál, takže sabotáž se nepovedla.

Co pozemkové fondy? Za předpokladu, že fond samotný je solidní, samozřejmě. Sice platíte provizi, ale růst pozemků je přesně ten LONG, co hledáte. A narozdíl od přímé koupě můžete investovat "již od pětistovky měsíčně" (haha)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1640
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Passingby »

Heh. Jak to bylo s tím zeměplošským Smrťem? On vlastně vůbec není neviditelný, ale jeho existence připadá lidem tak nemožná a neuvěřitelná, že i když do něj zrovna vrazí, otočí se a ignorují ho, jakoby tam nebyl, takže funkčně neviditelný je.

Na to, aby na moje investice měly vliv HTF a opce s nima vůbec nemusím obchodovat já, prostě je to součást prostředí, ve kterým se pohybuju, a která vytváří část ceny a může způsobovat její pohyby. Je sice pěkný, že by to tu každý druhý nejradši zakázal, ale kdyby se tak fakt stalo, tak se ty trhy třeba taky okamžitě rozsypou, protože je to v nich dnes už integrovaný jako jeden ze základních mechanismů.

Nicméně debata o tom, jak to plus mínus funguje z tak vysoké ptačí perspektivy, že je nám to stejně prakticky k ničemu, je k těm praktickým investičním radám paralelní nebo ortogonální, podle úhlu pohledu.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

Passingby:
Jo, právě tak. Řešit konkrétní otázku (tento ETF, ano či ne) je sice přízemnější, než záchrana lidstva, ale občas to i vede k nějaké reálné stopě na tváři vesmíru.

Ilgir:
Za mě nikoli. Fond do půdy bude mít stejný problém jako jiné fondy; pokud mi odebere správce fondu polovinu zisku, tak se lze obávat, zda v hubených letech vůbec něco zbude.

Kdežto když si koupíš naprosto reálný pozemek, o zisk se nedělíš, jen se státem, když mu platíš daně z pozemku.
Navíc pozemek může být i hezký a lze na něm dokonce i pracovat. A lze ho mít rád. Což chápu, že je pro burzovního investora fantastická možnost, ale kupodivu to funguje taky.
V tomto směru jediná rada - nekupujte to moc daleko, ať se tam můžete snadno podívat, co se tam děje.

Tím se dostáváme na pole těch nemovitostí zpět, což se celou dobu bráním, protože už jsem řekl všechno, co je důležité. Půda je ještě bazálnější než stavby, potřebuješ ji prakticky na jakoukoli činnost, i na pouhé přežití, takže rozhodně nehrozí, že by se její cena zhroutila v nic. V dost nacpané Evropě to platí dvojnásob a v jejím středu trojnásob.

Na nákup půdy jsou dost skvělé různé exekuce a dražby, které ovšem opět neznám moc dobře, neb je mi činnost zde zapovězena pro konflikt zájmů.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Já by třeba řekl, že pozemek bude dlouhodobě zajímavější než ty byty. Domnívám se, že v bytech se skrývá potenciálně dost veliká bublina, pokud někdo skutečně rozhýbe trh (pohne se s těmi neobsazenými byty, vyřeší se AirBnB, čeští zaměstnavatelé přehodnotí postoj k práci z domova,...), umím si představit, že ceny mohou jít dramaticky dolů.

U pozemků to na nic takového nevypadá, naopak každý pozemek je potenciální půda, kde lze něco v nejhorším pěstovat, když půjde "z tlustejch do tenkejch". Přesně taky tam vidím ten survivalistický aspekt, zdaleka ne jen finanční.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus a 7 hostů