Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
RuneQuest patří k nejstarším a nejvlivnějším RPG hrám. Vyšel jen nedlouho po Dungeons & Dragons a na dlouhou dobu byl druhou nejoblíbenější fantasy hrou. Představoval alternativní pojetí fantasy roleplayingu a jako jeden z prvních herních produktů představil propracovaný a uvěřitelný herní svět – k tomuto účelu převzal a začal rozvíjet svět Glorantha, zasazený do doby odpovídající zhruba naší době bronzové, s velikým důrazem na náboženství a mytologii.

RuneQuest drží v historii RPG několik prvenství. Jde o první příklad skutečného dovednostního systému – systémové jádro nazvané Basic Roleplaying pak posloužilo jako základ mnoha dalších her od vydavatelství Chaosium. Je to taky první hra, která se vážněji zabývala tématikou víry, náboženství a mytologie a brala ji jako důležitou součást hry.

První edice vyšla v roce 1978, následovaná jen lehce revidovanou druhou edicí v roce 1978. Vydavatel potom licenci prodal nakladatelství Avalon a to v roce 1984 vydalo třetí edici, která opustila svět Glorantha a zasadila hru do středověké Evropy. Linie RuneQuest potom pokračovala několika dalšími edicemi, zatímco původní autoři, nespokojení s jejím ubíráním, založili vlastní herní linii Hero Wars / HeroQuest.
Hlavní anotace v databázi:
:arrow? Svět Glorantha
:arrow? Rodina RuneQuest
:arrow? Rodina Hero Wars / HeroQuest / QuestWorlds

Dílčí herní řady:
:arrow? 13th Age Glorantha (2018) – Doplněk pro hru 13th Age adaptující ji do světa Glorantha

Další odkazy:
:arrow? Samostatná diskuze s Bifiho tipy a triky pro vedení RQG
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Antharon »

Ako sme uz povedali, hra neustale osciluje medzi nirdickym eposom a vesnickou fantasy.

Postava je honorovana veteranka co jazdi na bizonovi, ktora v minulostibprisahala pomstu lunarskej bohyni viedla proti nej tazenie a nakoniec ju dokazali porazit. Sposobila jej strasnu jazvu na tvari, takze nebola iba taky bystander.

A tato hrdinka s podobnymi drsonmi vyraza... aby nasla kravy. A potyka sa s malymi ludskymi problemami ako napriklad ci je urazkou neprijat pozvanie na veceru.

A zrazu bojuje s bohynou, plna orlanthovej sily na nu zosle obrovsky hrom a blesk z nebies a bohyni to ani neublizi.

A nakoniec sa dohodnu na spolupraci, ona bude zurodnovat kopec a my jej dame kazde tri mesiace dve kravy.

Hrdinstvo sa stretava s problemami agrarnej populacie. A mozno je tam iba mensia populacia, cely scale je posunuty a je viac priestoru byt legendami.

Systemovo sa mi to prekvapivo velmi pacilo. Ako uz pisal karel, je to sice percentovy hod ale realne to umoznuje skalovanie uspechov a postavy zacinaju s celkom slusnymi hodnotami skillov, 30 su tie slabsie.

Aj tieto hodnoty sa daju dalej zlepsit pomocou augmentov a tie sa mi pacili esste viac. Augment je pripavny hod pomocou ineho skillu alebo runy. Tymto sposobom hrac sokaze nie len hlupo pouzit skill ale dat mu aj nejaky meaning, urcit akym sposobom jedna. Runy tiez davaju postave charakter. Ak ma vysoku runu vetra, bude chaoticka, spontanna a prelietava, ak ma vysoku runu smrti, bude zasa indiferentna k bolesti utrpeniu, radosti ci laske. Tieto runy su navyse velmi univerzalne augmenty pre skilly a tak postava pomocou tychto run urcuje ako bude robit rozne cinnosti.

Pripajam sa ku karlovi v tom ze sa mi zdalo ze lore skilly boli velmi nizke. Predstava ze o vlastnej kulture si nespomeniem na zakladne informacie mi pride trochu divna.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Passingby »

A to jste hráli hotové dobrodružství z toho Starter Setu?
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od KDolecek »

Tuším, že ano, měli jsme připravené postavy (Harmast byla ta moje) a šli jsme po stopách ukradeného stáda dobytka, který ukradli zlořádi z klanu Šedých psů. Skončili jsme v horách v dávno opuštěném městě a chrámu Kamenné ženy.
Za tento příspěvek děkují uživateli KDolecek:
Passingby
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Markus »

To dobrodružství bylo z Quickstartu, ne ze Starter Setu, pokud se nepletu. Jsou to různé produkty, QuickStart je 2017, Starter set 2021.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Passingby, Bifi
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Hej, dobrodružstvo bolo z Quickstartu a všeobecne sa odporúča ako dobré úvodné dobrodružstvo. Je to vcelku straightforward one shot s troma väčšími scénami (s tým, že jedna sa v zásade dá obísť), ale s otvoreným koncom a vplyvom na budúcnosť postáv. (Postavy nie sú v ideálnom formáte a niektoré skilly u nich majú ešte staré pomenovanie, Quickstart totiž vyšiel ešte pred základnou príručkou novej edície. Našťastie existuje nová a prehľadnejšia verzia zo Starter Setu.) Väčšina skupín na Youtube ho odohrala do troch hodín. Ja som ho obohatil dodatočnou úvodnou, "nultou" scénou vyjednávania prechodu územím iného klanu. Hrali sme tesne pod 4 hodiny čistého času.

Moje dojmy:
:: Dojem, aký hra vytvára, hreje pri srdci. Snažíš sa o blaho svojho klanu, snažíš sa dostáť kultúrnym očakávaniam, dodržiavať zvyky, prijať svoje miesto v spoločnosti, svedomito vykonať úlohy, ktorými ťa poverili. Záleží ti na vzťahoch.
:: Prostredie vytvára dojem vrstevnatosti, histórie a bohatosti. Aj miesta hen za dedinou majú svoju mýtickú históriu.
:: Mechaniky sme nehrali vždy úplne správne, ale nasledoval som pravidlo Maximum Game Fun a fungovalo to bez nejakého stresu.
:: Systém je však na one shot hrozný kognitívny overload, ako píše Karel. Postavy - hráčske aj nehráčske - sú komplexné a majú hromadu schopností a čŕt. Trocha to uľahčuje pravidlo, že by default v konfliktoch medzi cudzími postavami GM nikdy nemá hádzať, ale proste rozhodnúť. Runy ale do hry nie je jednoduché funkčne zapojiť už na prvýkrát.
:: Tiež som využíval techniku, že aj bežný neúspech je vlastne aspoň minimálny úspech, ale s komplikáciou alebo nemožnosťou dosiahnuť viacero vecí súčasne. V súlade s tým som hráčom dával základné informácie aj bez hodu. Obyčajný úspech, special success a critical success potom zvyšujú mieru uspenia.
:: Bojový systém je trocha clunky a nie úplne predvídateľný. Ak nemáš brnenie, každý zásah ťa môže vyradiť z hry. Našťastie liečenie je bohato dostupné.
:: Hrozne ma potešilo, že v jednej scéne, keď NPC bojovník a zasvätenec boha búrok Orlantha priskakoval k Yanioth, zasvätenej Ernalde, bohyne zeme a manželky Orlantha, aby ju vyliečil, sme našli mýtickú rezonanciu. To bol pre mňa možno najsilnejší moment hry.
:: Hráči sa do hry vložili a vzali svoje roly vážne, na tom celá hra stála - dík!
Antharon píše: 8. 1. 2022, 11:14 Postava je honorovana veteranka co jazdi na bizonovi, ktora v minulostibprisahala pomstu lunarskej bohyni viedla proti nej tazenie a nakoniec ju dokazali porazit. Sposobila jej strasnu jazvu na tvari, takze nebola iba taky bystander.
Toto by som poupravil: "Pursuing honor again, she fought with great glory at the Second Battle of Moonbroth, and was nearly killed (receiving a nasty scar on her face) in the process of killing a Lunar priestess." Keď zabíjali lunárnu kňažnú (teda nejakú hodnostárku, akých ale je na bojovom poli viacero, pravdepodobne hodnosť Rune Priest), sama utrpela jazvu. Sú to protohrdinovia, ešte nie epickí hrdinovia typu Achilleos alebo Hektor.

Keďže som sa už do prostredia zanoril, tak mi "bojovala po boku hrdinov a proti mýtickým monštrám v kľúčových bitkách" a "doma sa stará o kravy a blaho klanu" nepríde ako protiklad, obe tieto roviny vychádzajú z tej istej spoločenskej štruktúry. Proste dobytok je kľúčový majetok klanu. Každá postava niekam patrí a pravdepodobne má nejakú pôdu, o ktorú sa stará, a statok. Keď je núdza, kmeňová kráľovná zvolá klanových bojovníkov a vytiahnu do boja.

Súhlasím ale s postrehom, že je to taký mix severskej fantasy (Beowulf?), Íliady a Odysey, Eposu o Gilgamešovi a Mahábháraty. Prekvapivé je, že je to esteticky ucelené a funkčné. Na blogu Andrewa Logana Montgomeryho som narazil na tézu, že je to alternatívny, fantastický mýtus proto-Indoeurópanov - a niečo na tom bude.
Za tento příspěvek děkují uživateli Bifi tito uživatelé (celkem 2):
Antharon, Passingby
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Bifi píše: 8. 1. 2022, 21:33 :: Hrozne ma potešilo, že v jednej scéne, keď NPC bojovník a zasvätenec boha búrok Orlantha priskakoval k Yanioth, zasvätenej Ernalde, bohyne zeme a manželky Orlantha, aby ju vyliečil, sme našli mýtickú rezonanciu. To bol pre mňa možno najsilnejší moment hry.
Toto by som rád rozviedol.

Ernalda je heortlingská bohyňa zeme a plodnosti a kľúčová postava v Búrkovom panteóne. S Orlanthom, prvým medzi božstvami, tvoria kráľovský božský pár, ktorý je uctievaný v aspekte Orlanth Rex vyhradenom pre klanových a kmeňových náčelníkov. V tradičnom poňatí je preto každý mužský náčelník klanu zasvätencom Orlantha a jeho manželka, prvá žena klanu, je hlavnou kňažkou bohyne Ernaldy. Spolu teda zosobňujú tento mýtický vládnuci vzťah aj v žitej skutočnosti svojho klanu. (Chápem to tak, že takéto zosobnenie má účel ceremoniálneho napodobňovania mýtu, ale keď sa v hre odkryjú konkrétne osoby a vzťahy vo vedení klanu, môže to byť inak. Heortlingovia/Orlanťania sú výrazne rodovo fluidnejší ako táto stereotypná predstava - a takisto existujú rôzne formy manželstva.)

Ernalda však, aspoň podľa malkionskej herézy, teda monomýtu, ktorí vytvorili v druhom veku na záhubu odsúdení God Learners, nie je ultimátna, zvrchovaná bohyňa Zeme. Je jednou z dcér Asrelie, "veľkej", celostnej bohyne zeme, ktorá bola partnerkou Yelma, Cisára-Slnka. Jej sestrami sú Maran Gor, bohyňa zodpovedná za zemetrasenia a rast hôr, jeseň či chorobu, a Esrola, bohyňa zemskej hojnosti, do ktorej domény patria deti, krv, sexualita a jedlo. (Poznámka: Ale ani Asrelia nie je tou Bohyňou, prapôvodkyňou všetkého, plodivou silou bez otca, na ktorú sa v rozhovoroch občas odkazoval Greg Stafford, aj keď táto črta sa v náznakoch objavuje u týchto odvodených bohýň zeme.) Ernalda je Kráľovnou zeme s duchovnými a magickými silami, jej doménami sú pravidlá, obrady, starostlivosť a hudba a jej symbolom je kolovrat, na ktorom pradie väzby rodiny a spoločenstva - a je preto najväčšou spomedzi svojich sestier.

Potom ako Asrelia začala blednúť a rozdelila svoje dary medzi svoje dcéry, Yelm, Cisár-Slnko, sa rozhodol, že si za svoju novú ženu, či dokonca slúžku v domácnosti, vezme Ernaldu. Nemala na výber... a na svojom kolovrate šila rúcha pre celý nebeský dvor. Práve pri dvore Orlanth stretol Ernaldu. Bolo to v čase, keď sa začínala vojna bohov spôsobená Umathom, Vzduchom, ktorý od seba odtrhol Slnko a Zem a tým zasial svár. Orlanth prišiel na dvor Cisára trikrát, vždy sa zúčastniť nejakej skúšky alebo súťaže. Ernalda pripravovala situácie tak, aby sa mohli stretnúť, a prvá ho oslovila. Treťou skúškou bola súťaž v hudbe. Kým Cisár-Slnko zahral na svoju Harfu Jednoty, Orlanth zahral na gajdy. Smiech a hnev vstúpili na nebeský dvor, aj keď cenou bola Orlanthova prehra. Smiala sa aj Ernalda a Cisár ju vykázal do jej komnát.

Od boha klamu a šaľby Eurmala získal Orlanth úplnú novotu - Smrť. Yelm bol na túto novinku zvedavý a Orlanth dostal pozvanie aj štvrtýkrát. Ernalda mu zverila úlohu, že ak zmení Cisára, vládcu všetkého, potom s ním od Cisára odíde. Pri skúške Cisár najprv Orlantha zasiahol zlatým šípom na miesto, ktoré by ho skolilo, ak by nebol spravodlivý. Orlanth potom tasil a zasiahol Cisára svojou zbraňou, Mečom Smrť, a Cisár bol navždy mŕtvy, krv sa valiac ako tekutý oheň. V paláci vypuklo pandemónium.

Orlanth namiesto úteku šiel hľadať Ernaldu. Tá medzitým nechala svoje spoločníčky zbaliť všetko, čo vlastnila a čo si z domu Cisára odnesie: Kesta zabalila jedlo, Berlintha oblečenie, Mahome vyrobila hlinené trubice, v ktorých sa prenáša oheň, Istena naplnila kožené mechy vodou a vínom, Arnna vzala krabičku s pokladmi a Jera liečiteľské potreby. Beseta a Besanga sa zmenili na kobyly, ktoré ich z Paláca odnesú. Už trebalo zbaliť iba Ernaldin kolovrat. Ten však nedokázal udvihnúť žiadny z Orlanthových spoločníkov, ani všetci pospolu. Orlanth sa preto vzdal používania jednej ruky v boji a kolovrat zdvihol - ten sa však zmenšil až tak, že sa zmestil do kapsy. Orlanth riekol: "Čo je moje, nikdy nebude bremenom, ani keď to plodí život. Ponúkam ti zväzok, v ktorom ti prináležia obe moje ruky, a je tvojou voľbou, ako s nimi budeš nakladať."

Orlanth dal viacerým nepriateľom a prenasledovateľom dar Smrti. Nakoniec Ernaldu vyviedol z paláca Slnka a doviedol do bezpečia jej domova, medzi jej sestry, a chystal sa odísť. Ernalda ho chytila za ruky a riekla "Vstúp dnu a zdieľaj so mnou môj smiech." Ošetrila mu rany a obaja sa spolu smiali. Tak začalo ich dvorenie.

(Na to nadväzujú ďalšie príbehy. Yelm odišiel do podsvetia, kde sa stal Pánom Jasných mŕtvych a Kráľom podsvetia. Jeho jasné svetlo však z podzemia na povrch vyhnalo všemožné bytosti temnoty vrátane trolov a hmyzu. Zároveň na zemi zavládla Veľká temnota, v ktorej začali Vojny bohov a Chaos sa pokúšal o získanie vlády nad svetom. Preto Orlanth so svojimi spoločníkmi zostúpili do podsvetia a Slnko vyslobodili, avšak odvtedy musí Slnko polovicu dňa stráviť putovaním nebeskou klenbou a polovicu - keďže zomrelo - cestou podsvetím. Orlanth a jeho šiesti spoločníci - Chalana Arroy, Lankhor Mhy, Issaries, Eurmal, prvý človek Muž z mäsa a tajomný neznámy Ginna Jar - sa odvtedy nazývajú Svetlonosmi. Orlanth dar Meč Smrť Humaktovi. Humakt potom dal dar Smrti Mužovi z mäsa, praotcovi ľudí, ktorý sa tak stal Prvým smrteľníkom. Zostúpil do podsvetia a prijal rolu Sudcu zomrelých a meno Daka Fal a stal sa tiež patrónom šamanov. Humakt je odvtedy bohom smrti a jeho symbolom je kríž, ktorý odkazuje na Meč Smrť.)

Späť k našej hre: Tak ako si Ernalda vyvolila Orlantha za svojho muža a ochrancu, tak viazaný touto povinnosťou Barnstaval, dvadsaťročný člen klanu Arnoringov a čerstvý zasvätenec Ornalda (NPC), pribehol zachrániť padlú Yanioth, zasvätenú Ernalde. Tej skalný jašter najprv dotrhal svaly na pravej nohe a keď padla k zemi, pazúrmi jej dokaličil ľavé lýtko a zasiahol aj ľavú pažu. Yanioth bola na prahu smrti, ale Barnstaval prvýkrát v živote použil runovú mágiu. Zadul vietor a zjavila sa modrastá žiara, ktorá nakrátko obalila Barnstavalove črty podobizňou Orlantha. Ochranné perute vetra Yanioth vzali do náruče a dali jej nový dych... Aj vzhľadom na to, ako Barnstavala ohromila sila a rozhodnosť Yanioth pri jednaní s démonskou bohyňou Idrimou, Kamennou ženou, ak by ako výsledok nášho dobrodružstva Yanioth založila Idrime spirit kult, on by sa uchádzal o jej priazeň a pozíciu prvého kňaza a ochrancu kultu. No v ktorej hre toto človek inak zažije?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od KDolecek »

Bifi píše: 9. 1. 2022, 10:22 Aj vzhľadom na to, ako Barnstavala ohromila sila a rozhodnosť Yanioth pri jednaní s démonskou bohyňou Idrimou, Kamennou ženou, ak by ako výsledok nášho dobrodružstva Yanioth založila Idrime spirit kult, on by sa uchádzal o jej priazeň a pozíciu prvého kňaza a ochrancu kultu. No v ktorej hre toto človek inak zažije?
A ještě dostal polibek.
Za tento příspěvek děkují uživateli KDolecek:
Bifi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Markus »

:arrow? Rychlá recenze Starter Setu

Původně jsem chtěl napsal na blog regulérní článek o RuneQuest a věnovat se Starter Setu podrobněji, ale nejspíš na to nebudu mít čas, tak jsem své dojmy narychlo hodil pod anotaci. Možná se k tomu někdy vrátím, ale teď to moc nevypadá.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Díky Markusi, skúsim neskôr recenzovať aj ja. U mňa je to na 4,5 hviezdy, asi zaokrúhlim na 5 (ale ešte som nečítal podrobne druhé a tretie dobrodružstvo, možno to stlačia na 4, ale čo som zatiaľ videl z druhého ma nadchlo). Je to najlepší starter set, aký som zatiaľ držal v ruke (aj z hľadiska pomeru ceny a obsahu).

Nezhodneme sa najmä asi v hodnotení Jonstownu. Mne to všetko príde hrozne evokatívne. Opisy lokácií vnútri Jonstownu aj v blízkom okolí a opisy NPC (a nástrely ich vzájomných vzťahov) sú pre mňa fakt super inšpiratívne. Navyše tam máš ďalšiu stranu-dve adventure seeds. Áno, všetko si musíš urobiť sám - zápletky, scény, atď., ale ako nástroj na generovenie krátkych dobrodružstiev (sú tam aj statbloky pre priemerných obyveteľov!) to funguje výborne. Navyše emergentné výsledky predchádzajúcich dobrodružstiev budú u GMa vytvárať nápady na ďalšie.

Inak minulý týždeň God Learners vydali 7. časť podcastu, kde sa práve venujú gamemastrovaniu Jonstownu na základe informácií zo Starter Setu - je veľmi poučné, ako uvažujú a plánujú iní GMovia!

EDIT: Keď som zvažoval, kde by som začal kampaň, voľba práve vďaka kvalitám Starter Setu padla na Jonstown, príde mi to skvelá regionálna báza. Pochybovať som začal až neskôr a to z troch dôvodov: 1. Keď sa mi do rúk dostali GM Pack (ktorý sa sústredí na Apple Lane a prechod ku Clearwine Fort) a ďalšie dva zväzky dobrodružstiev, ktoré prekresľujú skôr západný a južný okraj Sartaru okolo Clearwine Fort. 2. Keď som si lepšie pozrel predrobené postavy a prišlo mi, že sa viaceré z tých základných postáv ako Vasana a Yanioth backgroundom ku Clearwine regiónu veľmi hodia (aj keď to sa samozrejme dá ľahko napraviť, ja som začal generovať alternatívnych zasvätených Orlanthovi a Ernalde). 3. Keď som porovnal úvodné dobrodružstvo zo Starter Setu (A Rough Landing) s úvodným dobrodružstvom z Quickstartu (Broken Tower), Zlomená veža mi ako štartovné dobrodružstvo prišla lepšia z hľadiska spirituality a kmeňových väzieb - Rough Landing má skôr politicko-vojenský fokus. (Okrem toho mám slabinu pre Kráľovnú Leiku Čierny oštep, kráľovnú kolymarského kmeňa...)

Ale keď som sa dozvedel, že Beer With Teeth pripravujú sadu dobrodružstiev v okolí Jonstownu, to ma zase zviklalo. Myslím si aj, že dlhá expozícia v úvodnom dobrodružstve je funkčná, lebo má budovať vzťahy medzi PCs a významnými postavami v Jonstowne pre účel neskorších dobrodružstiev - mne sa práve nepáči ten bossfightový záver (Zlomená veža je výrazne otvorenejšia). Navyše je Jonstown najprekreslenejší región pre obdobie okolo 1625 - všetky ostatné produkty s podobnou mierou zaostrenia (Sartar Kingdom of Heroes, Sartar Companion, Six Seasons in Sartar...) opisujú svoje miniregióny ešte za lunárnej okupácie.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Markus »

Mám OSR brain damage. Jak si jednou zvykneš na dobrodružství v dobrém formátu, tak přijmout tenhle text bloat je strašně těžké... i když třeba cítím, že obsah je v tom pěkný (Rainbow Mounds se mi vlastně moc líbí), tak ten odpor k tomu to hrát kvůli tomu šílenému textu – bylo by s tím tolik práce! – je silný. A já jsem hodně vysazený na dobrodružství, takže u mě dělají výraznou složku celkového dojmu.

S tím Jonstownem jsem to možná blbě napsal – mně se to město moc líbí a přijde mi to celkově užitečné, jen ty postavy a lokace mě nenadchly.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Rozumiem.

Inak spomenul som si na ešte jednu zaujímavosť z mástrovania Zlomenej veže - na kúzla som používal Red Book of Magic. Sú tam rozvedené detailnejšie ako v Starter Sete a ľahko sa v nej orientujem. Príde mi to tiež praktickejšie ako listovať v základnej príručke (odhliadnuc od toho, že ju nemám :D).

BTW hodil som záznam zo Zlomenej veže na Youtube.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Bifi píše: 10. 1. 2022, 10:20 Navyše je Jonstown najprekreslenejší región pre obdobie okolo 1625 - všetky ostatné produkty s podobnou mierou zaostrenia (Sartar Kingdom of Heroes, Sartar Companion, Six Seasons in Sartar...) opisujú svoje miniregióny ešte za lunárnej okupácie.
Ešte k tomuto: GM Pack prekresľuje Clearwine Fort a jeho okolie o stupeň detailnejšie, ako Starter Set opisuje Jonstown... Takže máme na kampane dva pekné miniregióny, ale jeden má k dispozícii výrazne viac dobrodružstiev a ďalšieho materiálu.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Bifi »

Z inej témy - prečo sa mi páči Glorantha:
Bifi píše: 10. 1. 2022, 17:03 Podelím sa o svoj veľmi povrchný predsudok. Napriek tomu, že som zažil skvelé improvizačné story games a aj klasickejšie hry alebo OSR, v ktorých vznikol nečakane dobrý a emergentný obsah, je to skôr výnimka. Mám takú tézu, že keď sa rozbehlo Forge-ovské teoretizovanie, hromada umelecky založených ľudí (a tiež intelektuálnych a umeleckých pozérov) prijala pod vplyvom zdôrazňovania premisy ako open-ended nahliadania na ľudskú skúsenosť a pod vplyvom tej už zľudovelej metafory o džezovej kapele predstavu, že narativistický model spoločného rozprávania produkuje umelecký zážitok. Teda že ostatní "herci" sú zároveň tvojím publikom, že je to efemérna forma umenia, že to má nejaký psychologický a spoločenský presah atď. atď. ... Áno, keď máš bystrých a vnímavých ľudí na podobnej vlne a šikovné procedúry, môže. Ale to je asi skôr "aurou komunity", veľmi podobný efekt vznikol pred pár rokmi v artpunkovej OSR scéne. Ale IMHO sa potom tak-nejak vlastnou skúsenosťou vždy zistí, že (iní) ľudia uvažujú v stereotypoch a povrchých kategóriách a že vlastne to spoločné vyprávění vlastne obvykle nič úžasné nevytvorí, len zopár variantov tých istých tém, a že väčšina ľudí nie je schopná nejakého esteticky uceleného a sofistikovaného rozvíjania motívov a tém, prehlbovania prvkov a konfliktov, postupného rozvoja postáv atď. Myslím si, že esteticky silná a hlboká/mnohovrstevnatá predstava jedného nadaného človeka vie vyprodukovať uspokojivejšie výsledky ako päť bežných ľudí pri stole, ktorí si práve odbehli z práce alebo od detí, aby si zahrali n-tú variáciu na priateľské škádlenie medzi trpaslíkom a elfom v dungeone Temného pána.

A ja práve hľadám moduly a svety, v ktorých sa viem touto predstavivosťou jedného nadaného človeka opájať nielen ako čitateľ, ktorý ich nasaje, zvnútorní a ako GM dáva do hry (model 90. rokov), ale v ktorých je táto predstavivosť transformovaná do nejakých použiteľných vstupov do hry. Ak práve narazím na takého výnimočného človeka ako GMa, tak on možno tie moduly nepotrebuje. Každopádne - a tu súhlasím s Markusom - ako hráč chcem mať pocit, že do takéhoto sveta (a tém a konfliktov...) vstupujem ako do objektívnej skutočnosti, ktorá ma bude ohromovať svojou komplexnosťou, premyslenosťou a hĺbkou. Áno, veľmi rád sa budem v tomto diele podieľať na nejakej ohraničenej spolutvorbe, to sa nevylučuje. Takisto má hranie byť emergentné v tom zmysle, že cítim, že v tom prostredí mám slobodu, kamkoľvek sa pohnem, a že môžem urobiť čokoľvek (so zmysluplnými následkami). Ale chcem, aby to malo niečo, čo ma ohromí, čo na mňa bude pôsobiť reálne (imerzia do hodnoverného prostredia), že to má nejaké hlbšie štruktúry. (A to inak platí aj pre mechaniky, tie pre mňa majú funkciu zreálňovania prostredia.) Toto je pre mňa zlatý grál hrania. (Jasne, je pre mňa dôležitá interakcia pri stole, intimita zážitku, naladenie sa na tú istú vlnu atď. - toto prosím nechápať ako herné zameranie výhradne na moje settingové potreby.)
Toto presne v Gloranthe je: komplexnosť, hodnovernosť, mnohovrstevnatosť, história, jedinečná estetika, hlbšie štruktúry.

EDIT: Tá pretavenosť do použitých materiálov pri hre už možno troška pokrivkáva, Runequest stále funguje skôr v mindsete 90. rokov, resp. dokonca 80. rokov. (HeroQuest to má inak.) Ako príklad platí, že za 40 rokov existencie až doteraz nikto nevytvoril uspokojivý generátor náhodných encounterov, alebo že sa okrem puašalizovaného prehlásenia "Your Glorantha Will Vary" nikto explicitne nezaoberal hranicami toho, čo môžeš v prostredí meniť (a prípadne technikami ako to meniť).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Stařec »

A kterou edici to teda hrajete? Víte, jestli panuje nějaký majoritní názor na nejlepší edici/materiály ohledně Runequestu/Gloranthy? Jak vlastně proniknout do tohoto monstr kolosu a vybrat si z toho kvalitní či zajímavé materiály?
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Glorantha, RuneQuest, HeroQuest...

Příspěvek od Markus »

Odpověď na všechny tvoje otázky je RuneQuest 7. edice (ten nejnovější).

RuneQuest jako hra/systém a Glorantha jako svět byly ve skutečnosti spojené jenom krátce – za časů 1. a 2. edice (1978+), ale asi si dokážeš představit, že hra ze 70. let je stručná a strohá. Ten svět obsahovala jen lehce, postupně pro ni vycházel v sérii doplňků, takže se to vyvíjelo v reálném čase. Ale už od 3. edice (1984!) jsou hra a svět rozpojené – z RuneQuestu se stal generický fantasy systém a všechny další edice jsou generické, příp. historické fantasy. Svět Glorantha vycházel tak nějak porůznu jako rozšíření pro různé hry, obvykle přímo pro některou edici RuneQuestu (a prý tam jsou super materiály na vytěžení), ale nebyl v té hře integrovaný.

Teprve 7. edice z roku 2018 po bezmála 40 letech opět spojuje RuneQuest a Gloranthu do jedné hry a má svět integrovaný přímo se systémem – akorát že po 40 letech vývoje, takže přímo do systému zakomponovává věci, které v časech 1. edice ani neexistovaly, a samozřejmě i ty settingové informace jsou bohatší. Jde v zásadě o revizi, kdy autoři si můžou vybírat ze 40 let publikovaného materiálu to nejlepší, místo aby to vznikalo postupně.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů