Depresárium

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: 6. 6. 2022, 12:14Ne ze slova diverzita, ale z fráze „balancing shared identity with diversity“ (WTF to znamená?)
To mi přijde, jako úplný základ toho, jak mít fungující komunitu. Když máš příliš velký důraz na shared identity, nezapadnou ti tam nováčci a budeš stagnovat. Když je zase příliš diversity, nemáš žádnou komunitu, jen sbírku individuí.
Korporát má samozřejmě typicky problémy s tím prvním, ne tím druhým.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta tito uživatelé (celkem 3):
Bifi, Markus, Sosacek
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Markus »

Díky, Pieto, teď jsem to pochopil. Evidentně je to fakt případ toho, že tuhle (pro mě) mimozemšťanštinu nechápu a potřebuju ji přeložit do řeči mého kmene.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Depresárium

Příspěvek od Wolfus »

To je tak, ked autor povysi formu nad obsah 😉 Podstatne je, ci sa od teba ako od prekladatela ocakava dodrzanie toho kvetnateho prejavu, alebo bude OK, ked to prepises vlastnymi slovami.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Depresárium

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ono jako může pomoci v tom prostředí pár let pracovat, protože tam mohou být v určitých kontextech dost nenápadné nuance. Setkal jsem se už s pár lidmi, kteří doslova vybuchli, když někdo něco v jejich práci označil za "opportunities".
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Markus »

Wolfus píše: 6. 6. 2022, 12:56 To je tak, ked autor povysi formu nad obsah 😉 Podstatne je, ci sa od teba ako od prekladatela ocakava dodrzanie toho kvetnateho prejavu, alebo bude OK, ked to prepises vlastnymi slovami.
Čistě pro zajímavost: obvykle věci, co považuju za nesmyslné žvatlání (oblíbená slova: empowering, experience...), přepisuju do jazyka, který mi přijde smysluplný – resp. který mi přijde v češtině smysluplný, protože to třeba anglicky chápu, ale do češtiny do často jen tak snadno překlopit nejde. Věta citovaná Pietou není ten případ, ta jde přeložit víceméně doslova, ale třeba „There’s so much power in the scale of giving that we have here“ je fakt lahůdka.

Dělám to roky a zatím si někdo nestěžoval, což může znamenat, že (a) česky mluvícím klientům moje dešifrování vyhovuje, nebo (b) někomu se to nelíbí, ale jeho feedback se ke mně korporátní sítí nikdy nedostane, nebo (c) nikdo to ve skutečnosti nečte. Poslední možnost bych nepodceňoval. :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Wolfus
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Selhan »

No mně teda nepřijde že by "balancing shared identity with diversity" opravdu byla fráze nepochopitelná nebo snad dokonce květnatá.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

Já bych nepodceňoval ani to a) - lahůdkou bylo překládat do češtiny z korporátní angličtiny text, co byl původně napsán v korporátní němčině, kterou někdo nějak do té korporátní angličtiny spáchal. Tam byly i celé odstavce, které na první dobrou nedávaly žádný smysl :).

EDIT:
Selhan píše: 6. 6. 2022, 13:37 No mně teda nepřijde že by "balancing shared identity with diversity" opravdu byla fráze nepochopitelná nebo snad dokonce květnatá.
Ona ta myšlenka vůbec není špatná, a prakticky básnická formulace té fráze ji činí zapamatovatelnou (skoro až údernou). Problémem samozřejmě je, že to funguje jen v té angličtině a není to asi přenosné do jiných jazyků (ehm, například první pokus, "vyrovnávání sdílené identity s diverzitou", případně "vyrovnávání sdíleného sebepoznání s rozdílnostmi", to už postrádá jakoukoliv poezii $D ).

BTW, mimozemšťanismus se vyskytuje v hojné míře i v češtině a nejen korporátní a nejen moderní. $lol$
Naposledy upravil(a) Vitus dne 6. 6. 2022, 13:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6889
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Depresárium

Příspěvek od Antharon »

Je to iba fráza dvojznacna vo vyznamoch "balancovat spolocnu identitu pomocou diverzity" vs. "balancovat spolocnu identitu a diverzitu pomocou niecoho ineho" a tudiz je to docela bordel a otazka co chcel autor povedat.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Ja myslim ze to druhe ne, pac to by bylo "by" nebo "using" a ne "with".
But nobody came.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Depresárium

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 22:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

Jinak, angličtina je v tomhle hodně zlá, protože není vždy jasné, co je přídavné jméno a co je podstatné jméno, jeden matoucí příklad za všechny, pojem normy ISO 9001, a to "Quality Management System" - obvykle se to překládá jako "Systém řízení kvality", což evokuje, že norma je pro techniky a inženýry, co se zabývají kvalitou produktu. Jenže ti si s ní neví rady, protože 2/3 normy je ve skutečnosti o "Systému kvalitního řízení" a tedy předepisuje managementu, co by měl správně dělat, včetně pana nejvyššího ředitele.

Nejhorší na tom je, že po nějakém dloubání a hloubání jsem došel k názoru, že tento dvojaký pojem byl v té normě zvolen schválně, protože někomu asi přišlo skvělé, že zarhnuje v (angličtině), jak řízení kvality, tak kvalitní řízení. Jenže pak se v tom má prase vyznat...

EDIT: A proč je to do depresária ? Protože takhle jsou bohužel napsané nejen mezinárodní normy, jako je ISO a další (GMP, GDP, BRC, IFS, ...), jež vydávají v podstatě nestátní organizace a tedy si mohou "korporátit", ale proniká to i do nařízení a směrnic EU a vytváří to peklo při aplikaci do národních legislativ nebo výkladu způsobu uplatnění dané právní normy (to by asi uměl vydepresit skvěle Vallun). Korporátní směrnice jsou vedle toho vlastně jen taková legrace. :>;o)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

GMP neni z moji zkusenosti takova tragedie. Proste v tom nesmis mit bordel 🙃
But nobody came.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Depresárium

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 6. 6. 2022, 12:03 Each [of our communities] balances its shared identity with its own diversity.
Každá z našich komunit se snaží o vyrovnaný poměr mezi vnitřní jednotou a rozmanitostí.

:D

Demokracie je mrtvá, ať žije schizokracie! :wink:
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Depresárium

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak ono to není ani tak nejasné, jako spíš dost pravděpodobně prázný žvást, za kterým jsou nějaké praivdelné diversity celebrations, ale žádné reálné pokusy o porozumění a praktické adresování institucionální biasu.
Za tento příspěvek děkují uživateli Eleshar_Vermillion tito uživatelé (celkem 2):
Selhan, Bifi
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Vallun »

Vitus píše: 6. 6. 2022, 13:51 Jinak, angličtina je v tomhle hodně zlá, protože není vždy jasné, co je přídavné jméno a co je podstatné jméno, jeden matoucí příklad za všechny, pojem normy ISO 9001, a to "Quality Management System" - obvykle se to překládá jako "Systém řízení kvality", což evokuje, že norma je pro techniky a inženýry, co se zabývají kvalitou produktu. Jenže ti si s ní neví rady, protože 2/3 normy je ve skutečnosti o "Systému kvalitního řízení" a tedy předepisuje managementu, co by měl správně dělat, včetně pana nejvyššího ředitele.
Tohle je skutečné peklo a vedou se o tom sáhodlouhé diskuse:)

On je to fakt Systém řízení kvality všech procesů, nejen hmotných produktů, tedy včetně procesu řízení:)

Jaký je správnější překlad vlastně nevím,a el strašně mne baví, když přijde nějaký nový náměstek z korporátu a zasvěceně nám vypráví, jak tomu dokonale rozumí a briskně to u nás zavede :D
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon, Sosacek a 7 hostů