Warhammer 40.000

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Zdravíčko,
Hraje tu někdo Warhammer 40.000? Já s tím právě začínám tak bych doclea rád věděl, zda tu již někdo takový je.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Figurkový? Máš přebytek peněz, přebytek času a přebytek malířského puzení či co? (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Ano figurkový. Mám nedostatek všeho ale stejně tak mám nedostatek taktiky, střelby, zbraní a power armoru v tom co dělám. A to tak, že kritický. Navíc to vypadá cool a je to sranda.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Nedávno jsem četl pravidla Battlefleet Gothic a přišlo mi, že by to mohla být hodně zábavná hra, ale jinak jsem s tímhle do styku nepřišel (a navíc jsem taktická lama, kterou nebaví vymýšlet strategie vedoucí k vítězství).
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Zaujíma ma to na tej úrovni, že som čítal (staršie) pravidlá a koketoval s myšlienkou preložiť ich, z čoho však zišlo...

Na PC som WH40K hral - Dawn of War a Winter Assault.

Ale zahral by som si aj figúrky, len žiadne vlastné nemám $D

Otázka: videli ste niekde, že by to niekto hral s papierovými reprezentáciami jednotiek???
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Joe: Myslím, že když se se svým spolu/protihráčem domluvíš tak nebudou papírové modely problém.
Nebo se domluv s někým kdo třeba vlastní dvě armády nebo jednu velkou a půjčuj si ji abys zjistil jestli tě bude hra bavit.

Pieta: Je pravda, že to chce vymyslet strategii dřív než začneš kupovat modely. Ale jednotlivé bitvy jsou spíš otázkou taktiky než strategie. Stále platí ono pravidlo vojenských operací:"Sebelepší plán nepřežije střet s nepřítelem" (Což bylo mimochodem parafrazováno do RPG takto: Sebelepší zápletka nepřežije střet s hráči")
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Jiron píše:Je pravda, že to chce vymyslet strategii dřív než začneš kupovat modely. Ale jednotlivé bitvy jsou spíš otázkou taktiky než strategie. Stále platí ono pravidlo vojenských operací:"Sebelepší plán nepřežije střet s nepřítelem" (Což bylo mimochodem parafrazováno do RPG takto: Sebelepší zápletka nepřežije střet s hráči")
Začínám být trochu OT, ale mě by prostě víc bavilo být jedním mariňákem (dreadnoughtem, orkem, tauem), a moje strategie i taktika tím trpí. Prostě potřebuju hrdiny a ne jednotky. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

No můžeš mít jednotky hrdinů. Pokud to dobře chápu, chceš aby každý ze tvých vojáků měl svůj vlastní charakter. Upřímně řečeno chtěl bych to tak vést taky ale nevím jestli to vyjde. Napadlo mě toto:

1) Každý voják (ano opravdu každý!!!) a každá četa má jméno
2) Vymyslet Charakter každého (ano opravdu každého!!!) vojáka
3) Vést si zápisy o výsledcích jednotlivých vojáků v bitvách

To je systém, který dává wargamingové hře velmi osobní přístup a poměrně silné prvky RPG. Nehledě na to, že se z takových bitev dají udělat velmi pěkné povídky. Nevýhodou tohoto systému je to, že u velkých armád se to nedá udělat.
No a kromě toho má armáda taky své vůdce, což často bývají právě zvláštní charakteři a velcí hrdinové svých ras.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kin »

A za jakej národ bys chtěl hrát ?
Ja jsme chtěl začít, ale v Plzni je opravdu málo lidí co to hrajou a nemma na to zrovna nejvíc financí ...
Ale hrozně se mi líbí Space Wolfové, dokonce mam doma jednoho Predatora ( tank ) od jedněch vánoc kdysi, když jsme ještě trpěl představou že bych je hrát začal a mam i jejich rulebook ... ale furt mě ty figurkový hry lákaj .)

$D
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Jiron píše:No můžeš mít jednotky hrdinů. Pokud to dobře chápu, chceš aby každý ze tvých vojáků měl svůj vlastní charakter. Upřímně řečeno chtěl bych to tak vést taky ale nevím jestli to vyjde. Napadlo mě toto:

1) Každý voják (ano opravdu každý!!!) a každá četa má jméno
2) Vymyslet Charakter každého (ano opravdu každého!!!) vojáka
3) Vést si zápisy o výsledcích jednotlivých vojáků v bitvách

To je systém, který dává wargamingové hře velmi osobní přístup a poměrně silné prvky RPG. Nehledě na to, že se z takových bitev dají udělat velmi pěkné povídky. Nevýhodou tohoto systému je to, že u velkých armád se to nedá udělat.
No a kromě toho má armáda taky své vůdce, což často bývají právě zvláštní charakteři a velcí hrdinové svých ras.
Určitě by to takhle šlo. Vlastně mě tohle pojetí nikdy nenapadlo - asi bych se bál, že během každé bitvy by hrozně moc vojáků padlo, že by to bylo pekelně nehrdinské. V tomhle směru jsou možná lepší menší, skirmishové hry (Necromunda, Gorkamorka a ta třetí), a nebo možná i ten Gothic, kde každá loď má své jméno, původ a minulé bitvy...
Navíc obvykle se GW hry nehrají na kampaně, takže výsledky jednotlivých bitev vlastně nemají žádný význam, a hrdinové by tak žádnou pořádnou minulost neměli...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Pieta: Ehm. opět použiju bodové označení:
1) Zda hrát kampaň nebo ne je pouze otázka dohody s tvými spoluhráči.
2) Když to nebude kampaň, tak nikdo nemusí vědět, že si vedeš záznamy. Ty je vedeš pro sebe abys věděl čím se ten který voják vyznamenal. A podle toho třeba napsat jeho životopis. Založit si jeho složku etc...
To jsou blbinky, který dávaj hře mnohem větší hloubku když jí chceš.

Co se týče nehrdinského umírání, toho se taky trochu bojím. Zvláštěpak proto, že mám armádu Ravenwing založenou na ohromném počtu motorek. No a ty mohou havarovat na těžkém terénu. Nevím jestli existuje pro mariňáka míň hrdinská smrt na bojišti než to že se vysekal na motorce...

Edit: Já osobně jsem velkým zastáncem her na kampaně
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ja som okolo WH40K trocha brouzdal, sám mám modely mariňákov asi za 600 bodov. (A aj ten sa dá hrať ako skirmish, tzv. WH40K in 40 Minutes so 400-bodovými armádami, pozri tu a tu.)

Mám pochybnosti ohľadne dávania mien a charakteru vojakom - tá hra nie je o tom, nijako to nepodporuje, okráda to o čas a "roleplaying" je vlastne len niečo, čo ťa môže takticky znevýhodniť. To je ako hrať Člověče s pomenovanými panáčikmi alebo mať v Puerto Ricu meno pre každého kolonistu. Obyčajní vojaci zomierajú ako muchy - tie odkladáš do krabice po celých skupinách. Ak človek hrá WH40K pre to, čo tá hra robí dobre, nemá to zmysel.

Ale upozorňujem, že to nie je lacný špás a navyše sa mi do toho chce viac investovať menej a menej, keď vidím ako Games Workshop z roka na rok dvíha ceny. Tiež ma serie, že čím lepší model v hre (alebo viac bodov stojí), tým je drahší - a dať povedzme 15 EUR za jedného commandera mi príde fakt "nekresťanské".

Navyše je WH40K zo 70 % o modeloch - o ich kvalite, detailnosti, konvertovaní, namaľovaní. WH40K bola (som kdesi čítal) pôvodne akoby len zábavka pre ľudí, ktorí mali radi tie modely. Videl som hrať chalanov s proxy modelmi, ale bolo to len o tom, že "práve sa maľuje" alebo "skúšam, či si mám kúpiť tank A alebo tank B". Hrať s papierovými modelmi alebo bez vyrobenej scenérie hre uberie viac než polovicu zábavnosti (pre štandardného hráča).

A kampane fungujú vo WH40K všelijako, ale jednotky sa prakticky nezlepšujú - zlepšenie ktorejkoľvek štatistiky o 1 má už ohromný dopad na rovnováhu v hre.

M
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Jiron: Ano, jsou tady tací... :-)=

Koukám další ochránce Imperia... $D Emperor protects. My hrajeme 1x Ultramarine (Space Marines) a 1x Nightlords (Chaos Space Marines).
Určitě je lepší si pročíst Army book předtím než začneš figurky nakupovat... Space Mariňáky máme vcelku dost ohrané...

Warhammer je hodně vychytaná věc, kde nejde jenom o náhodu (občas taky, ale ta je tady tak nějak vyprůměrovaná, že pokud náhodou Lady Fortunu neznáš osobně nebo naopak nejsi prokletý, tak se to většinou složí na nějaký přijatelný výsledek) nebo vybrané oddíly (ale tady na tom už závisí poměrně hodně i když vyhrát se dá i s horší armádou, ale hůř) ale taky o tvé taktice ... a to je super... :wink: Bitevní plán je třeba průběžně tah po tahu upravovat protože bitvy jsou poměrně dost krvavé a tak musíš operativně obsazovat čtvrtky střeleckými jednotkami, které se vůbec neměly hýbat, protože jednotky na to vyčleněné se válí v krvi na bojišti... $D

Propracovat každého vojáka je celkem nadlidský úkol, my jsme se omezili na charaktery velitele a velitelů oddílů (Sergeant, Veteran Sergeant, Champion, Boss, atp.)...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Mě by možná na Warhammeru 40k bavilo mnohem víc to malovánhí, jak samotné hraní... nicméně s modely bych se cítil omezen faktem, že si musím vystačit s již jednou navrženými dílci... takže úplně nejrači bych vyráběl komplet svoje modely (což by ale zas zabralo nehorázně času)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Opět s tebou nesouhlasím Bifi.
Nesnažím se tvrdit, že by se to tak mělo hrát tvrdím jen, že se v tom dá najít mnohem víc než to co vyčteš z pravidel. Pokud mě něco baví tak to budu dělat. Já si rád povedu vojenské záznamy z bitev a to nejen jako battle report ale včetně kvalitních výkonů jednotlivých čet (dobrých hodů kostkou) a podobně. Proč bych tomu nevěnoval čas když mě to baví a dá mi to lepší pocit ze hry?

Všechno je o tom jak to chceš hrát. Netýká se to jen W40K, týká se to všeho. Pokud chceš mít ze hry větší požitek dělej i víc než musíš. Většina hráčů si píše Battle reporty. Myslíš si, že to je proto že to mají v pravidlech? Není to snad práce navíc? Dělají to proto že je to baví.

Je pravda, že se ceny stále zvyšují a vůbec ale řekněme si na rovinu, že na rozdíl třeba od Magicu je to jednorázová investice. Prostě si postavíš armádu a máš jí. Málokdy ji potřebuješ rozšiřovat protože nestačí.
Co se týče modelaření máš možná pravdu ale už dávno to není to nejhlavnější. Já stavím figurky proto abych hrál. Nehraju proto abych stavěl figurky. A je to zase a jen o přístupu.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Odpovědět

Zpět na „Wargaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů